Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyższa Szkoła Humanitas: nowy rok akademicki i nowy rektor [ZDJĘCIA]

inf.prasowa
– Inauguracja nowego roku akademickiego to zawsze nowy rozdział wielkiej naukowej przygody, która zazwyczaj może jawić się jako trudna, ale może być też ekscytująca, fascynująca i radosna – mówił prof. Michał Kaczmarczyk, rektor Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu podczas Inauguracji Roku Akademickiego 2014/2015. Uroczystość, która odbyła się 3 października br. była osiemnastą w historii sosnowieckiej uczelni. W tym roku do wygłoszenia wykładu inauguracyjnego Humanitas zaprosił prof. Jana Hartmana.

Piątkowa uroczystość w Wyższej Szkole Humanitas była ważna nie tylko ze względu na rozpoczynający się kolejny rok wytężonej pracy akademickiej, ale także z powodu istotnych zmian we władzach uczelni. Prof. Jerzy Kopel, dotychczasowy rektor WSH przekazał insygnia na ręce dr hab. Michała Kaczmarczyka, prof. WSH. – Dziękuję za lata pracy, za pielęgnowanie życia naukowego, za ciepły stosunek do pracowników i studentów. Dziękuję rektorze, dziękuję drogi przyjacielu – mówił kanclerz Humanitas, Aleksander Dudek, ogłaszając prof. Jerzego Kopla Rektorem Honorowym WSH.

Ustępujący rektor nie krył wzruszenia. – Przez te lata napotkałem wielu ludzi naprawdę wspaniałych. Wielu z nich pokochałem miłością ojcowską, a potem dziadkowską. Przygodą było poznanie i zaprzyjaźnienie się ze studentami z Ukrainy. Dziś przekazuję te insygnia, materialnie ciężkie, ale nowemu rektorowi życzę, aby dodały mu skrzydeł w ciężkiej pracy, jaka go czeka – powiedział prof. Kopel. – Obejmuję nową funkcję w poczuciu dumy osobistej, gdyż z Humanitas jestem związany od 2004 roku i przeszedłem tutaj wszystkie szczeble w działalności naukowej i administracyjnej. Z dumą będę nosił togę i bardzo za tę szansę dziękuję. Obiecuję, że postaram się by tej pasji i zaangażowania w prowadzenie uczelni w coraz lepszym kierunku nigdy mi nie zabrakło – przekonywał prof. Michał Kaczmarczyk.

Gratulacje i podziękowania na ręce władz uczelni złożyli obecni na sali przedstawiciele władz lokalnego samorządu, posłowie, senatorowie oraz reprezentanci szerokiego otoczenia społecznego i gospodarczego, z którym współpracuje uczelnia. Wśród gości znalazł się również przedstawiciel wicepremiera Janusza Piechocińskiego, który odczytał w jego imieniu list gratulacyjny.

Inauguracja nowego roku akademickiego była także okazją do nagrodzenia pracowników WSH, zasłużonych dla rozwoju uczelni. Wśród nagrodzonych znaleźli się w tym roku m.in.: prof. Michał Kaczmarczyk, mgr Maja Chyży-Dudek, prof. Piotr Oleśniewicz, dr Maciej Borski, mgr Ewa Kraus oraz dr Karel Kostka, prodziekan Wydziału Zamiejscowego WSH w Czechach. Nagrodę specjalną z okazji 60-lecia pracy naukowo-dydaktycznej odebrał prof. Kazimierz M. Czarnecki.

Najważniejszym momentem inauguracji był akt immatrykulacji nowych studentów, którzy złożyli uroczyste ślubowanie. – Studia to nie tylko czas nauki i poświęceń. To jedyny, niepowtarzalny czas, kiedy świat stoi przed wami otworem. Życzę wam, by studia były dla was wyjątkowym przeżyciem – zwróciła się do świeżych żaków Joanna Popiela, wiceprzewodnicząca Samorządu Studenckiego WSH.

Po obwieszczeniu rozpoczęcia nowego roku akademickiego rozpoczął się wykład inauguracyjny, który w tym roku wygłosił prof. Jan Hartman, filozof, bioetyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Jestem zaszczycony zaproszeniem i pragnę wyrazić ogromne uznanie, że udało się państwu stworzyć program współpracy polsko-ukraińskiej oraz otworzyć filię w Republice Czeskiej. Być może żadna inna uczelnia w Polsce nie odważyłaby się zaprosić na wykład kogoś takiego, jak ja – lewicowo-liberalnego i niemainstreamowego. Dziękuję za ten akt odwagi – powiedział prof. Jan Hartman w pierwszych słowach swojego wykładu. Następnie przybliżył słuchaczom zebranym w auli Humanitas idę świeckości państwa, jako wartości konstytucyjnej, moralnej i duchowej.

– Na świeckości państwa zależeć powinno wszystkim obywatelom, a rząd i każdy poseł powinni rozumieć, że jako reprezentanci państwa, w którym mieszkają obywatele o różnych wyznaniach i światopoglądach należy zachować bezstronność. Państwo musi być świeckie, aby uwiarygodnić się, nie faworyzując przekonań większości – tłumaczył prof. Hartman. – Szkoła wyższa to miejsce z definicji otwarte na dyskusję, ścieranie się wielu racji i opinii. Jakość dyskursu naukowego, ale także innych form debaty publicznej wymaga wolności w zakresie głoszenia opinii, nawet jeśli są one kontrowersyjne, stąd zaproszenie pana profesora – podkreślił prof. Michał Kaczmarczyk, dziękując prof. Hartmanowi za wygłoszony wykład.

Ważną częścią uroczystości było też podsumowanie osiągnięć WSH w minionym roku akademickim oraz przedstawienie planów na nadchodzących kilkanaście miesięcy. Wśród nich znalazły się m.in.: tytuł doktora honoris causa dla prof. Jerzego Kopla przyznany przez Uniwersytet Administracji Regionalnej i Ekonomiki w Kirowogradzie, zwycięstwo kierunku psychologia w „Konkursie o milion” ogłoszonym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uruchomienie Wydziału Zamiejscowego we Vsetinie w Czechach, nowe kierunku studiów podyplomowych, w tym unikatowe studia Certyfikowany Coach ICF, akredytacje programowe Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla kierunków filologia oraz pedagogika, czy powołanie Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

– Miniony rok akademicki to także zwycięstwa w licznych rankingach, w tym m.in. zdobycie tytułu „Uczelnia Przyjazna Rodzicom”. Zaś w najbliższych czasie chcemy wprowadzić model studiów dualnych, w którym każdy z prowadzonych w WSH kierunku studiów będzie realizowany w ścisłej współpracy z partnerami zewnętrznymi: z przedsiębiorcami, instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi, których profil działalności odpowiada koncepcji kształcenia na danym kierunku oraz rozszerzanie oferty edukacyjnej o nowe obszary kształcenia. Przygotowujemy się do rozwoju programów międzynarodowych, uruchomienia studiów MBA, kończących się uzyskaniem dyplomu uczelni amerykańskiej oraz utworzenia nowych wydziałów zamiejscowych, w tym m.in. w Irlandii Północnej – wymieniał prof. Michał Kaczmarczyk.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto