Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysoki cholesterol można obniżać lekami i dietą. Który sposób jest szybszy? Sprawdź, jak skutecznie zbić cholesterol

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Statyny organiczne związki chemiczne stosowane w celu zmniejszenia stężenie lipidów we krwi.
Statyny organiczne związki chemiczne stosowane w celu zmniejszenia stężenie lipidów we krwi. Shidlovski/GettyImages
Wysoki poziom cholesterolu stwarza zagrożenie dla naszego zdrowia. Może prowadzić do rozwoju miażdżycy i chorób serca. Dlatego, w przypadku wykrycia nieprawidłowego stężenia cholesterolu we krwi, lekarz może zalecić przyjmowanie leków oraz zmianę stylu życia i diety, aby poprawić wyniki badań. Zobacz, ile czasu zajmuje obniżenie wysokiego cholesterolu lekami, a jak długo dietą?

Spis treści

Cholesterol to substancja wytwarzana przez naszą wątrobę, jest niezbędny do prawidłowego przebiegu wielu procesów biochemicznych w organizmie. Wyróżniamy trzy rodzaje cholesterolu: LDL, nazywany „złym cholesterolem”, HDL, czyli tzw. „dobry cholesterol” oraz trójglicerydy – rodzaj tłuszczu, który organizm wykorzystuje jako energię.

Innym źródłem cholesterolu są przyjmowane pokarmy. Mogą bezpośrednio podnosić jego poziom we krwi, bądź stymulować organizm do jego zwiększonej produkcji.

Jak długo trwa obniżanie wysokiego cholesterolu lekami?

U osób, które mają wysoki poziom cholesterolu LDL we krwi, a jednocześnie występują u nich choroby układu krążenia lub wysokie ryzyko ich wystąpienia, lekarze mogą zalecić przyjmowanie statyn lub innych leków obniżających poziom cholesterolu.

Jak podaje Medical News Today, leki, takie jak statyny, mogą obniżyć ilość cholesterolu wytwarzanego przez organizm do umiarkowanego poziomu w ciągu 6 tygodni. Farmakoterapii powinny jednocześnie towarzyszyć zmiany związane ze stylem życia, które utrwalą efekt leczenia.

Ile trwa obniżenie poziomu cholesterolu dietą?

W procesie obniżania poziomu cholesterolu we krwi kluczową rolę odgrywa zmiana stylu życia oraz nawyków żywieniowych. Na efekty zazwyczaj trzeba poczekać nieco dłużej niż przy przyjmowaniu leków, ale zmiany te mają kluczowe znaczenie dla długoterminowego leczenia.

Pierwsze niewielkie efekty zmiany diety można zaobserwować w wynikach badań już po 4 tygodniach. Jednak większą różnicę da się odczuć dopiero po ok. trzech miesiącach trzymania się diety. Dla osiągnięcia dobrych efektów niezbędne jest też utrzymanie prawidłowej masy ciała i regularna aktywność fizyczna.

Jak obniżyć cholesterol dietą?

Chcąc skutecznie zawalczyć o obniżenie i utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi, należy przestrzegać założeń diety cholesterolowej. Jej główne zasady to:

  1. Jedz więcej warzyw – są nie tylko bogate w witaminy i składniki odżywcze, ale przede wszystkim nie dostarczają do organizmu cholesterolu i w większości przypadków nie zawierają tłuszczów nasyconych.
  2. Dostarczaj błonnik, ponieważ wspomaga prawidłowa prace układu trawiennego i zapobiega wchłanianiu przez organizm cholesterolu z pokarmu.
  3. Ogranicz potrawy bogate w tłuszcze nasycone, które podnoszą poziom cholesterolu w organizmie. Znajdują się one m.in. w potrawach smażonych i wysoko przetworzonej żywności.

Ponadto zalecane jest rzucenie palenia oraz ograniczenie konsumpcji alkoholu.

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wysoki cholesterol można obniżać lekami i dietą. Który sposób jest szybszy? Sprawdź, jak skutecznie zbić cholesterol - Strona Zdrowia

Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto