Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wymiana pieców w Sosnowcu. Złóż wniosek i zyskaj dotację

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Ulica Modrzejowska w Sosnowcu. Podczas ostatniego remontu doprowadzono tu sieć ciepłowniczą. Jednak niewielu właścicieli kamienic przyłączyło się do niej.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ulica Modrzejowska w Sosnowcu. Podczas ostatniego remontu doprowadzono tu sieć ciepłowniczą. Jednak niewielu właścicieli kamienic przyłączyło się do niej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała, Arkadiusz Gola
Jeszcze przez miesiąc można składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców. Sosnowiec ma do rozdysponowania blisko 8 milionów złotych, dla mieszkańców na wymianę starych kotłów na nowe, ekologiczne źródła ciepła. W niektórych przypadkach inwestując zaledwie 4 tysiące złotych można dostać 36 tysięcy wsparcia na pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną.

Dotacje do wymiany pieców w Sosnowcu

Sosnowiec świetnie zorganizował w mieście akcję wymiany nieekologicznych źródeł ogrzewania na nowe, bardziej ekologiczne i np. wykorzystujące energię odnawialną. Właściciele domów jednorodzinnych mogą wciąż składać wnioski o dofinansowanie takich inwestycji. Będzie to możliwe jeszcze do 15 października. Do wykorzystania przez sosnowiczan jest niebagatelna kwota prawie ośmiu milionów złotych.

- To pieniądze pochodzące z różnych programów, w tym również z budżetu miasta. Każdy, kto zechce uzyskać wsparcie przy np. termomodernizacji domu, wymianie pieca, czy założeniu instalacji fotowoltaicznej może się do nas zgłosić. Urzędnicy, po krótkiej rozmowie podpowiedzą, z jakiego programu można dostać wsparcie i pomogą w wypełnieniu odpowiednich wniosków. Jest naprawdę bardzo dużo możliwości i każdy kto chce mieć ekologiczne źródło ogrzewania może liczyć na nasze wsparcie w zakresie dofinansowania takiej inwestycji – mówi Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.

36 tysięcy dopłaty do pompy ciepła i ogniw fotowoltaicznych

Warto się zainteresować, bo często kwoty dofinansowania są naprawdę duże. I tak np. jeśli ktoś chce zlikwidować stary piec i wymienić go na pompę ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną musi zainwestować jedynie 4 tysiące złotych a otrzyma wsparcie 36 tys. złotych. Podłączenie się do sieci ciepłowniczej i zlikwidowanie kotła węglowego to wsparcie 13,5 tys. złotych przy konieczności zainwestowania zaledwie 1,5 tys. zł. Najmniejsze wsparcie dotyczy wymiany starych pieców na piece na ekogroszek, ale i tak można tu liczyć na wsparcie rzędu 9 tys. zł.

Zainteresowanie jest całkiem spore i jeśli jeszcze ktoś się nie zdecydował, to powinien przyspieszyć decyzję.

- Jak dotąd złożono już ponad 600 wniosków – mówi Rafał Łysy.

Wnioski można składać do 15 października 2021 roku. Liczy się czas, kolejność składania wniosków.

Czy w Sosnowcu będzie zakaz palenia węglem?

Sosnowiec od lat stara się walczyć z niska emisją. I idzie w tych staraniach dość daleko. Obecnie funkcjonująca uchwała antysmogowa przyjęta przez śląski Sejmik w kwietniu 2017 roku nie zakazuje spalania paliw stałych, tylko złych jakościowo paliw. Sosnowiec chce pójść krok dalej i, jak Kraków, zakazać palenia węglem na terenie miasta. Sosnowieccy radni przegłosowali więc w grudniu 2019 roku, apel skierowany do marszałka województwa śląskiego odnośnie ograniczeń w zakresie spalania paliw stałych na obszarze Sosnowca. Miasto planuje wprowadzić zakaz palenia węglem w Sosnowcu 1 września 2022 roku. Proponuje jednak wprowadzenie szeregu wyjątków i tzw. okresy przejściowe. Wszystkie kotły montowane po 1 wrześniu 2022 roku będą musiały być dostosowane do wymogów uchwały antysmogowej. By tak się stało zgodę na to musiałby wyrazić marszałek województwa śląskiego. Na razie jednak, nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Nie ma chętnych do przyłączenia się do sieci ciepłowniczej na Modrzejowskiej

Parę lat temu, w ramach walki z niską emisją, Tauron Ciepło w czasie miejskiego remontu ulicy Modrzejowskiej poprowadził tam sieć ciepłowniczą. Podobnie na ulicach przyległych np. Małachowskiego. Władze miasta liczyły na to, że do sieci przyłączą się licznie właściciele kamienic przy tej ulicy. W kamienicach tych bardzo wiele mieszkań jest jeszcze ogrzewana piecami węglowymi. Tak się jednak nie stało. Tylko nieliczni skorzystali z tej oferty.

- Niestety, takie sytuacje mają miejsce, bo nie ma przymusu by zmienić źródło ogrzewania, jeśli jest dostęp np. do gazu czy sieci ciepłowniczej. I nic nie możemy na to poradzić - podsumowuje Rafał Łysy.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto