Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów
2 z 31
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
W sobotę, 19 marca, nad ranem w domu rodzinnym w...
fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Polskapresse

Wybitne osoby z woj. śląskiego, które zmarły w roku 2022. To aktorzy, sportowcy, muzycy, politycy... - bardzo ich brakuje!

prof. Marian Zembala - słynny kardiochirurg i były minister zdrowia

W sobotę, 19 marca, nad ranem w domu rodzinnym w Zbrosławicach znaleziono ciało prof. Mariana Zembali.

Na wieść o śmierci Mariana Zembali słowa ubolewania wyraził m.in. prezydent RP Andrzej Duda, minister zdrowia Adam Niedzielski, czy wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Profesora żegnają też politycy z różnych ugrupowań. Postać kardiochirurga pożegnało też miasto Zabrze.

- Jestem głęboko zasmucony i poruszony śmiercią prof. Mariana Zembali, wybitnego uczonego o międzynarodowym autorytecie, byłego ministra zdrowia, wieloletniego dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca, uhonorowanego wieloma prestiżowymi nagrodami i wysokimi odznaczeniami państwowymi. To ogromna strata dla nas wszystkich. W mojej pamięci pozostanie jako Człowiek o wielkiej dobroci oraz wrażliwości na ludzkie cierpienie i problemy. Oddany swym pacjentom i zaangażowany w sprawy regionu. Rodzinie i Bliskim śp. Pana Profesora składam wyrazy głębokiego współczucia - napisał wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek.

Wybitny kardiochirurg
Prof. Marian Zembala był wybitnym kardiochirurgiem. Był uczestnikiem pierwszego przeszczepu serca w Polsce, a poza tym "budowniczym" nowego zabrzańskiego szpitala. Był także pionierem transplantacji płuc.

Marian Zembala urodził się w 1950 r. w Krzepicach. Liceum w Krzepicach ukończył z wyróżnieniem. Uznawany był za humanistę oraz miłośnika literatury. Decyzję o podjęciu studiów medycznych podjął w klasie maturalnej po lekturze wywiadu o pierwszym przeszczepie serca. Medycynę ukończył w 1974 roku na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu. W 1993 został dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Na początku 2012 roku został uznany za najbardziej wpływowego człowieka w polskiej ochronie zdrowia. W 2014 z ramienia Platformy Obywatelskiej uzyskał mandat radnego sejmiku śląskiego V kadencji. Od czerwca do listopada 2015 roku pełnił funkcję ministra zdrowia w rządzie Ewy Kopacz. Był też posłem (2015-2019).

Był promotorem kilkunastu prac doktorskich, członkiem krajowym korespondentem PAU, członkiem Komitetu Nauk Klinicznych PAN, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, International Society for Heart and Lung Transplantation. Był redaktorem naczelnym czasopism naukowych „Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska” oraz „Interactive CardioVascular and Thoracic Surgery”. W kadencji 2017–2018 pełnił funkcję prezesa Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgicznego (EACTS).

W czerwcu 2018 przeszedł udar, od tego czasu poruszał się na wózku inwalidzkim, co nie uniemożliwiło mu aktywnego wspierania polskiej medycyny i udziału spotkaniach z młodzieżą. W październiku 2021 roku, podczas uroczystości w katowickim NOSPR prof. Marian Zembala otrzymał tytuł profesora honorowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Musimy oddalać fatalistyczne myśli w rodzinach. Naszym zadaniem jest szukanie małych promyków słońca. Młodzi ludzie nie mogą od swoich rodziców słuchać tylko katastroficznych scenariuszy, bo popadną w uzależnienie, będą szukać w nich spokoju, "lepszego" świata. Wielu powinna pomóc wiara. Oczywiście medycyna jest na pierwszym miejscu, ale wiara jest człowiekowi potrzebna. Ja jej nikomu nie narzucam, ale dla wielu jest pocieszeniem, wsparciem. Pokolenie naszych dziadków, rodziców przeżyło zagrożenie jeszcze większe. Wojnę. Codzienny strach o życie. Nie było co jeść, nie było czym ogrzewać domów. Nie mówię już o ekstremalnych sytuacjach jak getto czy obóz koncentracyjny. A jednak przetrwali i potem potrafili cieszyć się życiem - mówił w jednym z ostatnich wywiadów dla Dziennika Zachodniego Marian Zembala.

autor: Piotr Ciastek

Zobacz również

Dzień z balonami i bańkami przy dolnej stacji w Przemyślu. Zdjęcia

Dzień z balonami i bańkami przy dolnej stacji w Przemyślu. Zdjęcia

Nad zalewem w Małomicach świętowali rycerze św. Floriana

Nad zalewem w Małomicach świętowali rycerze św. Floriana

Polecamy

GIS wycofuje produkt dla dzieci. Skażenie śmiertelną bakterią

GIS wycofuje produkt dla dzieci. Skażenie śmiertelną bakterią

Chowane klamki drzwi mogą zagrozić naszemu bezpieczeństwu!

Chowane klamki drzwi mogą zagrozić naszemu bezpieczeństwu!

Sukienki ciążowe na wesele na sezon 2024/25. Zobacz, jaką wybrała Sandra Kubicka

Sukienki ciążowe na wesele na sezon 2024/25. Zobacz, jaką wybrała Sandra Kubicka