Wszystko idzie zgodnie z planem

Artykuł sponsorowany
Gospodarcza Brama Śląska to jeden z najważniejszych projektów realizowanych przez gminę Sosnowiec. Dzięki niemu powstały nie tylko nowoczesne budynki służące firmom pragnącym rozwijać działalność – przede wszystkim innowacyjną. Miasto osiągnie też inny bardzo ważny cel – wiele obiektów i obszarów pokopalnianych znajdzie po modernizacji nową użyteczną funkcję.

– Obecnie realizujemy 3 zadanie w ramach tego projektu i wszystkie prace przebiegają zgodnie z planem, podobnie jak przy poprzednich zadaniach – podkreśla Prezydent Miasta Sosnowca, Kazimierz Górski.

Zadanie 3 – Budowa infrastruktury technicznej na potrzeby SPNT to inwestycja polegająca na wybudowaniu ogólnodostępnej lokalnej drogi na odcinku od ul. Wojska Polskiego do ul. Orląt Lwowskich z ciągiem pieszo-rowerowym i infrastrukturą towarzyszącą, która ma komunikować teren Parku i obiekty Sosnowieckiego Parku Naukowo – Technologicznego, powstałe w ramach projektu Gospodarcza Brama Śląska, oznaczone jako zadanie 1 i 2, z siecią dróg miejskich oraz dróg regionalnych.

– Zadanie 3 polega na budowie drogi wraz z ciągiem pieszo-rowerowym i infrastrukturą towarzyszącą: kanalizacją sanitarną z przyłączami, kanalizacją deszczową, teletechniczną, siecią wodociągową oraz oświetleniem – wyjaśnia Elżbieta Pękala, Naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. W wyniku realizacji projektu powstanie niezbędna infrastruktura potrzebna do funkcjonowania SPNT, który przyciągnie do Sosnowca przedsiębiorców wdrażających lub zamierzających wdrożyć nowoczesne technologie.

Jak informuje Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca, Ryszard Łukawski: - Po zakończeniu realizacji projektu, budynki oraz wszelkie instalacje wybudowane w ramach projektu (w tym przyłącza) pozostaną własnością Miasta Sosnowiec i w jego imieniu będą zarządzane przez niezależnego operatora – koncesjonariusza wybranego zgodnie z Ustawą
o Koncesji na roboty budowlane lub usługi z dnia 9.01.2009 r. (Dz. U. Nr 19, poz. 101).

To nowatorskie podejście do zarządzania tego typu obiektami. Operator Sosnowieckiego Parku Naukowo – Technologicznego został już wybrany. Została nim Agencja Rozwoju Lokalnego S.A z Sosnowca. Warunki udziału w postępowaniu oraz przyjęte kryteria oceny ofert były tak sformułowane, by wybrany operator zapewniał zarządzanie powstałą infrastrukturą na najwyższym poziomie zarówno administracyjnym, jak i rozwojowym.

Aktywne gospodarowanie powstałym majątkiem wyrażać się będzie poprzez: wynajem pomieszczeń innowacyjnym firmom, organizację konferencji o zasięgu regionalnym, krajowym, a nawet międzynarodowym, organizację szkoleń, eventów oraz spotkań biznesowo-naukowych, a przede wszystkim spowodowanie, że Sosnowiecki Park Naukowo - Technologiczny stanie się aktywnie działającą, regionalną i nie tylko, platformą wymiany wiedzy pomiędzy sferą nauki i biznesu.

Jeśli chodzi o stan zaawansowania robót realizowanych w ramach zadania 3 to wykonano juz korytowanie pod budowaną drogę – stan zaawansowania ok. 80%. Trwają roboty instalacyjne – w zakresie sieci wod.–kan., kanalizacji teletechnicznej i oświetlenia budowanej drogi – informuje Marek Czechowski z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Warto dodać, że projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 85% kosztów kwalifikowalnych.

Zgodnie z umową na roboty budowlane zawartą z firmą SKANSKA S.A. wartość robót wynosi 3.370.200,00 zł.

Projekt ukierunkowany jest na ożywienie gospodarcze, m.in. poprzez rozbudowę infrastruktury technicznej służącej stworzeniu odpowiednich warunków do prowadzenia działalności gospodarczej oraz kreowaniu nowych miejsc pracy. Poprzez stymulowanie rozwoju rynku pracy, projekt wpisuje się w politykę zapobiegania społecznym problemom związanym z bezrobociem.

Celem opisywanego programu jest stymulowanie dynamicznego rozwoju przy wzmocnieniu spójności społecznej, gospodarczej i przestrzennej regionu. Przedstawiona inwestycja koncentruje się wokół zagadnień konkurencyjności, innowacyjności, nowoczesności gospodarki, atrakcyjności inwestycyjnej Sosnowca i regionu, współpracy nauka – biznes oraz wzrostu liczby przedsiębiorstw innowacyjnych w regionie i gminie.

Przedsięwzięcie stanowi jeden z istotnych elementów polityki inwestycyjnej Sosnowca zorientowanej na wyrównywanie szans rozwojowych w ujęciu społecznym i gospodarczym. Projekt ukierunkowany jest na pobudzenie gospodarcze m.in. poprzez rozbudowę infrastruktury służącej polepszeniu dostępności obszaru na którym jest realizowany, wzrost konkurencyjności firm oraz kreowanie trwałych miejsc pracy – podkreśla Honorata Musialik z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Już dziś projekt można uznać za sukces, bo znalazł się w gronie dziesięciu najciekawszych inwestycji zgłoszonych do konkursu Top Inwestycje Komunalne. Wręczenie nagród w tym prestiżowym konkursie nastąpiło podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który miał miejsce w Katowicach i było jednym z ważniejszych wydarzeń pokazujących sukcesy naszych samorządów – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca, Ryszard Łukawski.

W powszechnej ocenie Gospodarcza Brama Śląska to pomysł bardzo odkrywczy, pokazujący w jaki sposób można zagospodarować tereny pokopalniane, a jednocześnie przyciągnąć do miasta firmy innowacyjne. Po pierwsze wymyślono jak nadać starym pokopalnianym obiektom nowe funkcje. Ta koncepcja daje jednocześnie szansę na rozwój nowoczesnego biznesu.

Po drugie – co równie ważne – przygotowano odpowiednią koncepcję finansowania z udziałem środków unijnych. To znacznie ułatwia realizację inwestycji. Dzięki takim posunięciom i konsekwentnej polityce gospodarczej, którą prowadzą władze miasta, na terenie po kopalni „Niwka-Modrzejów" powstał obiekt produkcyjno – laboratoryjny przeznaczony m.in. na cele produkcji farmaceutycznej oraz obiekt biurowo – szkoleniowo – konferencyjny. Jednocześnie w starej przemysłowej dzielnicy miasta pojawiła się szansa na rozwój nowoczesnego biznesu.

Trwające obecnie prace związane z budową infrastruktury technicznej pozwolą na uzbrojenie całego terenu Sosnowieckiego Parku Naukowo – Technologicznego. Dzięki temu będą tam mogły inwestować kolejne firmy zainteresowane działalnością innowacyjną. Jest też możliwość adaptacji kolejnych obiektów pokopalnianych pod potrzeby firm innowacyjnych.

Inwestycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013, Priorytet I: Badania i rozwój technologiczny, innowacje i przedsiębiorczość; Działanie 1.1. Wzmocnienie atrakcyjności inwestycyjnej regionu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3