Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wstępne wyniki sekcji zwłok górników, którzy zginęli w wypadku w ZG Sobieski w Jaworznie

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
PAP
PAP
Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie.
Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie. Magdalena Grabowska / Polska Press
Wstępne wyniki sekcji zwłok ofiar wypadku w ZG Sobieski w Jaworznie wykazało, że przyczyną ich śmierci były obrażenia wielonarządowe. Autopsja została przeprowadzona 1 grudnia w Zakładzie Medycyny Sądowej w Katowicach. O wstępnych wynikach badań poinformowano 4 grudnia.

Ofiary wypadku w ZG Sobieski w Jaworznie zmarły w wyniku obrażeń wielonarządowych

Sekcje zwłok górników zmarłych w wyniku wypadku na kopalni w Jaworznie przeprowadzono w piątek 1 grudnia. Autopsje wykonali dwaj lekarze medycyny sądowej we współpracy z dwoma prokuratorami oraz technikami kryminalistyki z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

- Po wykonanych sekcjach zwłok biegli lekarze wstępnie wskazali, że pokrzywdzeni odnieśli wielonarządowe obrażenia ciała, które stały się przyczyną ich zgonów – przekazał w rozmowie z PAP Waldemar Łubniewski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu.

Prokurator Łubniewski podkreślił, że są wstępne wnioski. Biegli sporządzą pełną pisemną opinię i prześlą ją śledczym. Śledztwo sosnowieckiej prokuratury zostało wszczęte pod kątem sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach, które miało postać gwałtownego wyzwolenia energii. Jego następstwem była śmierć czterech górników oraz poważny uszczerbek na zdrowiu dwóch kolejnych osób.

Wypadek śmiertelny w Zakładzie Górniczym Sobieski – trwa ustalanie przyczyn

28 listopada w ZG Sobieski w Jaworznie, w trakcie napełniania wodą rozerwany został rurociąg podsadzkowy. Wypadek pociągnął za sobą 4 ofiary śmiertelne. Wyjaśnieniem okoliczności i przyczyn tragicznego zdarzenia zajmuje się Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach.

- Nasi inspektorzy pracowali na miejscu do późnych godzin nocnych. Zajęli się zabezpieczeniem dokumentacji, która będzie analizowana. Oszacowanie terminu zakończenia analiz jest bardzo trudne – mówi Anna Świniarska-Tadla, rzecznik prasowy Wyższego Urzędu Górniczego.

Do płukania rurociągu w pochylni IX w pokładzie 509 na poziomie 500 w ZG Sobieski wyznaczona była sześcioosobowa brygada oddziału wentylacji. Akcja ratownicza w ZG Sobieski zakończyła się we wtorek o godz. 20.35. Ratownicy wydobyli na powierzchnię ciała wszystkich czterech ofiar wypadku.

Jak przekazuje PAP, w ubiegłym tygodniu udało się przesłuchać jednego z pokrzywdzonych górników w charakterze świadka, stan zdrowia drugiego poszkodowanego na razie uniemożliwił przesłuchanie go. 30 listopada na powierzchni kopalni przeprowadzono eksperyment procesowy prowadzący do odtworzenia przebiegu zdarzeń w dniu wypadku. W eksperymencie brał udział prokurator oraz przedstawiciele nadzoru górniczego.

Ustaleniem okoliczności i przyczyn wypadku zajmują się także Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach, Państwowa Inspekcja Pracy oraz zespół powypadkowy powołany przez pracodawcę.

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto