Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólna pomoc

Magdalena Nowacka
Damian Zdrada przy drzwiach, za którymi powstanie dalsza część gabinetów powstającego Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień.
Damian Zdrada przy drzwiach, za którymi powstanie dalsza część gabinetów powstającego Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień. fot. Grzegorz Goik.
Radni podjęli uchwałę o utworzeniu Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień. Nowy, publiczny zakład opieki zdrowotnej, będzie się mieścił w budynku poszpitalnym przy ulicy 3 Maja. Ma to ułatwić kontakt pacjentom a także poszerzyć zakres usług medycznych.

Centrum oficjalnie zacznie działać w październiku. W jego skład wejdą obecny Miejski Ośrodek Psychoterapii i Leczenia Uzależnień od Alkoholu, Ośrodek Leczenia Uzależnień oraz Poradnia Psychoprofilaktyki (obecnie Poradnia dla Osób Uzależnionych od Alkoholu). Zajmie piętro dawnego szpitala przy ul. 3 Maja. Docelowo może tu zostać zagospodarowanych nawet 20 pomieszczeń. Część już jest po remoncie i w użytku. Finansowanie Centrum będzie się odbywało z Funduszu Przeciwalkoholowego. Zostanie jednak rozszerzone o kontrakt z NFZ.

- Zmieni się więc przede wszystkim status prawny dotychczasowych ośrodków. Przez połączenie i utworzenie nowej jednostki, jaką będzie Centrum, wszyscy zgłaszający się pacjenci będą mogli korzystać ze świadczeń z obu źródeł. Powodem utworzenia takiego miejsca nie było jednak samo ujednolicenie statusu prawnego, ale też skoncentrowanie opieki w tym zakresie w jednym miejscu, co ma wpłynąć na bardziej skuteczną pomoc - wyjaśnia Jan Wieja, naczelnik Wydziału Zdrowia UM.

W Centrum będą przyjmować i udzielać porad zarówno psychoterapeuci, jak i lekarze. Na razie w budynku już mieści się dawny MOPiLUA.

Zadowolony z takiej sytuacji jest Damian Zdrada, kierujący Miejskim Ośrodkiem Psychoterapii i Leczenia Uzależnienia od Alkoholu.

- Zmiana będzie na pewno korzystna. Pacjenci nie będą musieli wędrować do dwóch czy trzech miejsc, bo różnoraka pomoc będzie skoncentrowana w jednej placówce. Jako samodzielna jednostka będziemy mogli się także starać o świadczenia dodatkowych usług w ramach kontraktu z NFZ. A dzięki tym świadczeniom, będziemy mogli rozszerzyć usługi już nie tylko dla mieszkańców Sosnowca, ale także pacjentom z miast ościennych. Do tej pory, w przypadku naszego ośrodka mogliśmy pomagać tylko sosnowiczanom - dodaje Zdrada.

Podkreśla także, że w Centrum będą rozszerzone te usługi, które nie były wykonywane lub jedynie w ograniczonym zakresie. - Chcemy rozwijać leczenie uzależnień od narkotyków, ale także zaburzeń stresowych i nerwicowych - dodaje kierownik Zdrada. W 2009 roku pomoc w Miejskim Ośrodku Psychoterapii i Leczenia Uzależnień od Alkoholu otrzymało 728 osób, z oddziału dziennego 90 a w poradni 417.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto