Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władysław Szpilman będzie patronem roku w Sosnowcu [WIDEO]

Magdalena Nowacka
W tym roku mija 100 lat od urodzin Władysława Szpilmana
W tym roku mija 100 lat od urodzin Władysława Szpilmana arc.
Koncert pianisty jazzowego Leszka Możdżera, podczas majowych "Sosnowieckich Dni Muzyki Znanej i Nieznanej" zainauguruje w Sosnowcu Rok Władysława Szpilmana. Właśnie zapadła decyzja lokalnych władz, by najbliższe miesiące poświęcić temu wybitnemu pianiście i kompozytorowi, który urodził się w tym mieście.

Paweł Dusza, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego, podkreśla, że w uroczyste obchody włączą się wszystkie placówki kulturalne w mieście. Będą koncerty, konkursy i niespodzianki.
Władysław Szpilman skomponował przeszło 500 szlagierów, m.in. takie jak "Czerwony autobus" czy "Nie ma szczęścia bez miłości". Był autorem muzyki do filmów "Wrzos" i "Doktor Murek" oraz sygnału muzycznego do Polskiej Kroniki Filmowej. Urodził się w kamienicy na rogu ulicy Szklarnianej i Targowej. W grudniu br. minie setna rocznica jego urodzin.

- Od czasu, kiedy na stulecie miasta zorganizowano koncert "Chłopcy z Sosnowca", poświęcony m.in. Szpilmanowi, wiedza na temat tego, kim był, jest coraz bardziej popularna, także wśród samych sosnowiczan - mówi Piotr Dudała, sosnowiczanin. Miał pomysł, by plac przy kamienicy na ul. Targowej nazwać imieniem mistrza. Nie udało się, bo na jego dużej części stanęła Plaza. Pozostałą zajmuje targowisko. - W Plazie stoi fortepian z tabliczką, na której są informacje o artyście. Początkowo nawet na nim grano, teraz już nie. Szkoda - dodaje Dudała.

Chciałby, by teraz zorganizować tu wystawę fotogramów z jego wizerunkiem. Jest w kontakcie z synem Szpilmana Andrzejem i żoną kompozytora - Haliną. - Szpilman nie miał negatywnego stosunku do miasta, choć go unikał ze względu na wspomnienia i ból po stracie rodziny. Sosnowiec mu ją za bardzo przypominał - mówi Dudała.

Moc atrakcji

Główne obchody roku Szpilmana zaplanowano na 5 grudnia. Wtedy bowiem upłynie setna rocznica urodzin pianisty.

W Sosnowcu zorganizowany zostanie ogólnopolski konkurs piosenki "Al Legro. Tribute to Szpilman". Konkurs będzie wciągnięty na listę imprez firmowanych znakiem Europejskiej Stolicy Kultury w Katowicach. Natomiast w lipcu przy okazji rocznicy jego śmierci, będzie plenerowy koncert. Dodatkowo wystawy, konkursy, może także pokaz filmu "Pianista'.

Tutaj się urodził

Tadeusz Węgrzynowicz, mieszkaniec Sosnowca
Władysław Szpilman i moje pierwsze z nim skojarzenie? Był Żydem, to wiem na pewno. W pierwszym momencie nie skojarzyłem, ale po chwili przypomniałem sobie, że był pianistą i kompozytorem. A przypomniałem sobie dlatego, że prenumeruję od wielu lat "Dziennik Zachodni" i pisaliście o nim niejeden raz. Wiem, że pochodził stąd, z Sosnowca. Nie pamiętam natomiast, jakie piosenki skomponował, ale na pewno znane.

Nucę tę piosenkę
Krystyna Noga, mieszkanka Sosnowca

Oczywiście, że bardzo dobrze wiem, kim był i skąd pochodził Władysław Szpilman. Z zawodu pianista i kompozytor, jeszcze przedwojenny, ale i po wojnie tworzył. Stworzył muzykę do wielu szlagierów, takich ponadczasowych. Moja ulubiona piosenka, której jest twórcą, to "Zakochani są wśród nas". Często ją nucę, chociaż nie znam na pamięć pełnej treści. Wiem, że mieszkał tu, blisko Plazy. Ale z tego co wiem, to chyba niezbyt długo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto