MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wierzba energetyczna

IWONA KUŹNIAK
Spotkanie prawdopodobnie zachęci wielu rolników do upraw roślin alternatywnych.
Spotkanie prawdopodobnie zachęci wielu rolników do upraw roślin alternatywnych.
Rozpoczęcie cyklu szkoleń dla rolników prowadzonych przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Mikołowie, zgromadził w starostwie rolników z całego powiatu. Tematem pierwszego szkolenia była biomasa i jej wykorzystanie w ...

Rozpoczęcie cyklu szkoleń dla rolników prowadzonych przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Mikołowie, zgromadził w starostwie rolników z całego powiatu. Tematem pierwszego szkolenia była biomasa i jej wykorzystanie w energetyce.

- Prognozy wskazują, że z czasem popyt na surowce do produkcji żywności (m.in. zboża) będzie ograniczony, w związku z tym coraz więcej ziem będzie musiało być odłogowanych. Alternatywą dla tradycyjnej produkcji może być przemysłowe i energetyczne wykorzystanie płodów rolnych - mówiła Alina Zwierzchowska, główny specjalista ds. ekologii w ODR

w Mikołowie. - Rządowa "Strategia rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce" zobowiązuje zakłady energetyczne i przedsiębiorstwa obrotu energią do zakupu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. W 2001 r. było to 2,5 proc., 7,5 proc. w roku 2010 i 14 proc. w 2020 r.
Dlatego coraz większe zainteresowanie budzi uprawa roślin alternatywnych, o szybkim i dużym przyroście biomasy.
Coraz bardziej popularne są w Polsce uprawy roślin energetycznych m.in. miscanthusa (trawa dorastająca w Polsce do 3,5 m wysokości).

Z 1 ha otrzymuje się ok. 15 ton suchej masy. Roślina może być uprawiana w jednym miejscu 15-20 lat. Wymaga w miarę wysokiego poziomu wód gruntowych, może rosnąć na słabszych glebach: V i VI klasy. W pierwszych pięciu latach sadzonki mogą jednak wymarzać.

Inną, również wieloletnią, choć mniej znaną i popularną w Polsce rośliną jest malwa pensylwańska. Może być uprawiana na glebach niższej klasy (np. V). Osiąga wysokość do 6 m. Sadzonki nie lubią suszy. Zbioru zdrewniałych pędów dokonuje się od początku listopada do końca marca, najlepiej, gdy jest sucho i panuje niewielki mróz.

- By móc uprawiać wierzbę krzewiastą, trzeba zastosować się do kilku wskazówek: powinno się uprawiać ją na glebach klasy III a i III b albo przynajmniej klasy IV a i IV b. Przed założeniem plantacji gleba musi być odchwaszczona i głęboko przeorana. Wcześniej trzeba wykonać analizy glebowe, co pozwoli ustalić zasobność i wielkość nawożenia mineralnego - dodaje Alina Zwierzchowska.

Elektrownie, m.in. w Tychach, coraz częściej zawierają z rolnikami umowy kontraktacyjne na odbiór biomasy, z czasem liczba zawieranych umów wzrośnie. Już teraz nie ma problemu ze zbytem.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska dofinansowuje zakładanie i prowadzenie upraw szybko rosnących roślin dla celów energetycznych. Dofinansowanie może wynieść do 75 proc. kosztów założenia i prowadzenia plantacji.

Bliższych informacji na ten temat udzielają pracownicy Funduszu w Katowicach (ul. Plebiscytowa 19, pod numerami telefonów: 251 10 71, 251 80 71 lub Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Oddział zawierciański ODR mieści się w budynku PUP, przy ul. 11 Listopada 2, tel. 67 017 87).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto