Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiemy gdzie trafią rośliny i zwierzęta z Egzotarium w Sosnowcu. Zobaczcie jak wygląda przeprowadzka sosnowieckiej palmiarni

Redakcja
Pracownicy Egzotarium dbają o to, by rośliny zostały bezpiecznie przewiezione do dwóch szkół, gdzie spędzą najbliższe dwa lata. Zwierzęta trafią do zoo lub znajdą schronienie w budynkach należących do MZUK.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pracownicy Egzotarium dbają o to, by rośliny zostały bezpiecznie przewiezione do dwóch szkół, gdzie spędzą najbliższe dwa lata. Zwierzęta trafią do zoo lub znajdą schronienie w budynkach należących do MZUK. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała-Azarko
Do końca lipca wszystkie rośliny i zwierzęta z sosnowieckiego Egzotarium znajdą się w miejscach, w których przeczekają budowę nowego Egzotarium. Stary pawilon zostanie rozebrany, w jego miejscu stanie nowoczesne i funkcjonalne Centrum Edukacji Ekologicznej. Potrwa to dwa lata. Wtedy dopiero dawni lokatorzy Egzotarium powrócą w to miejsce.

Wybieraliście się podczas wakacji do sosnowieckiego Egzotarium? Już nie ma na to szans. Do końca lipca szklany pawilon zupełnie opustoszeje. Rośliny egzotyczne i zwierzęta muszą go opuścić, bo w miejscu starego pawilonu stanie zupełnie nowy obiekt, Centrum Edukacji Elokologicznej, lub jak wolą niektórzy - nowe Egzotarium.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Już wiadomo, że rośliny z Egzotarium znajdą drugi dom w dwóch sosnowieckich szkołach. Będą tam miały zapewnione dobre warunki do życia. Obecnie w sosnowieckiej „palmiarni” rośnie w sumie około trzech tysięcy roślin, około 600 różnych gatunków. Niektóre są tu od otwarcia Egzotarium, czyli od 1956 roku.

Egzotyczne rośliny pod opieką profesjonalistów

- Wszystkie rośliny, które zostaną tam przeniesione będą miały zapewnioną profesjonalną opiekę. To nasi pracownicy będą się nimi zajmowali, jak dotąd – mówi Elżbieta Ufniarska, mistrz Egzotarium, odpowiadająca za przeprowadzkę roślin i zwierząt.

Dwa kajmany okularowe, które uwielbiają odwiedzający Egzotarium, wróciły do ogrodu zoologicznego w Chorzowie.
- Kajmany, można powiedzieć, wróciły do domu, bo tak naprawdę były wypożyczone do nas ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie – dodaje Elżbieta Ufniarska.

Jeśli chodzi o rośliny, to szkoły pomieszczą praktycznie je wszystkie. Znajdą się tam i kaktusy, mniejsze rośliny, jak i ogromne palmy czy fikusy, które w starym pawilonie były od początku.

Stary pawilon nie przeszedł remontu od 64 lat

Przypomnijmy Egzotarium w Sosnowcu otwarto w 1956 roku. Przez 64 lata budynek nie był praktycznie wcale remontowany. Tymczasem rośliny były co roku wyższe. Zwłaszcza ponad 80-letnia palma czy fikus, symbole tego miejsca. Co jakiś czas pracownicy Egzotarium musieli przycinać coraz większe gałęzie tych roślin, by w ogóle mogły się pomieścić pod szklanym zadaszeniem Egzotarium.

W 2012 roku trzeba było rozebrać tu kawałek dachu, bo zaczęła kwitnąć agawa sizalowa. W Sosnowcu ta roślina zakwitła po raz pierwszy od ponad trzydziestu lat. Niestety, gdyby nie usunięcie szklanych elementów dachu, kwiaty nie mogłyby się rozwinąć. Kwitnąca agawa wystawała ponad półtora metra ponad dach.

Musisz to wiedzieć

- Tamta agawa nie przetrwała. Agawy mają tak, że po wypuszczeniu kwiatostanu zaczynają zamierać. Żyją po to, by wypuścić ten kwiat. Ale wypuszczają dużo młodych pędów, które tworzą nowe rośliny – mówił nam w ubiegłym roku Sebastian Kulawiak, specjalista od pielęgnacji roślin w Egzotarium.

To obiekt z poprzedniego wieku

Obecne Egzotarium było nie tylko zbyt małe, dla tak wielu wspaniałych kolekcji roślinnych, było też zupełnie niefunkcjonalne, jak na XXI wiek. Brakowało tu urządzeń regulujących np. wilgotność powietrza czy pomagających nawadniać rośliny. Nowy budynek będzie już te wszystkie instalacje posiadał. Dotąd wilgotność pracownicy regulowali ręcznie, używając np. spryskiwaczy.
Na razie wyprowadzka roślin i zwierząt trwa. Do końca lipca obiekt musi zostać opuszczony, tak by można było przekazać plac budowy firmie, która będzie budowała Centrum Edukacji Ekologicznej. Wszystko wskazuje na to, że za niespełna 64 mln złotych wykonawcą obiektu zostanie konsorcjum firm Mostostal Zabrze i spółka Maximus ZBH z Siemianowic Śląskich. Inwestycja ma potrwać dwa lata. Potem wprowadzą się tam obecni lokatorzy Egzotarium oraz całkiem nowe kolekcje roślinne.

Nowe Egzotarium będzie miało także kino i kawiarenkę

Nowe Egzotarium będzie również pełniło funkcję edukacyjną dotyczącą rodzimych gatunków roślin i zwierząt. Dzięki realizacji inwestycji w Centrum Edukacji Ekologicznej-Egzotarium (CEE) będziemy mogli podziwiać kolekcję ryb dorzecza Przemszy, a otoczenie budynku będą stanowić rodzime siedliska roślinne: biotop grądowy, zbiorowisko szuwarowe i murawa kserotermiczna. W budynku powstaną dwie nowoczesne klasy lekcyjne, wyposażone w komputery, mikroskopy, systemy multimedialne itp., gdzie m.in. uczniowie okolicznych szkół będą mogli odbywać lekcje przyrody, biologii, geografii.
Będzie tam można prowadzić warsztaty, wykłady, wystawy, a wszystko to przy pięknym widoku na tropikalne rośliny i zwierzęta w palmiarni. Powstanie również mini kino, w którym każdy odwiedzający będzie mógł obejrzeć film edukacyjny, dotyczący rodzimej przyrody. Korytarze i hole CEE stanowić będą przestrzeń ekspozycyjną dla wystaw stałych i czasowych. W budynku znajdzie swoje miejsce również kawiarnia.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto