Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka Sobota w Sosnowcu. Święcenie pokarmów w parafii św. Rafała Kalinowskiego. Salezjanie opowiadają o znaczeniu święconki

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Wspólne święcenie pokarmów przeznaczonych na wielkanocny stół to jedna z najstarszych i najpiękniejszych świątecznych tradycji. Wierni ruszają wtedy tłumnie do kościołów, by prosić o błogosławieństwo jedzenia znajdującego się w koszyczkach. Nie inaczej było w kościele parafii św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu.

Święcenia pokarmów wielkanocnych w parafii św. Rafała Kalinowskiego rozpoczęły się o godzinie 9.00. Co kwadrans prowadzone jest błogosławieństwo, w trakcie którego księża najpierw prowadzą wspólną adorację połączoną z modlitwą, a następnie wodą święconą kropią przyniesione do kościoła jedzenie. Niemal na każdej ceremonii kościół wypełnia się wiernymi.

- To prawdziwe święto, przychodzą tutaj całe rodziny. Rzadko się zdarza, by kościół był taki pełen – śmieje się ks. Zbigniew Kasperski, salezjanin, proboszcz parafii.

Jaką rolę pełni tradycja święcenia pokarmów wielkanocnych?

- Kończy się Wielki Post, pora na to, żeby rozpocząć nieco inny tryb życia, którego początkiem jest Niedziela Zmartwychwstania. Oczekujemy na to zmartwychwstanie w Wielką Sobotę, a jednym z elementów tego oczekiwania jest przynoszenie do kościołów naszych pokarmów świątecznych. Święcimy je po to, żeby w Wielkanoc spożyć poświęcone pokarmy. Dzielimy się wtedy święconym jajkiem, symbolem nowego życia i cieszymy się z tego, że Chrystus zmarwychwstał i dał nam nowe życie ri możliwość wejścia do Królestwa Niebieskiego – mówi Ks. Zbigniew Kasperski, salezjanin, proboszcz parafii św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu.

Po każdym błogosławieństwie wierni zachęcani są do udziału w adoracji grobu pańskiego, znajdującego się w jednej z nisz kościoła. To także świetna okazja do przeprowadzenia rodzinnej katechezy, kiedy to rodzice i opiekunowie mają okazję do wytłumaczenia swoim dzieciom tajemnicę misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego.

Tradycyjnie też, jak w każdą Wielką Sobotę, parafianie mają możliwość przekazania darów dla najbardziej potrzebujących. Przed ołtarzem stanęły dwa kosze, które regularnie wypełniały się produktami spożywczymi. Te trafiały na bieżąco do paczek, a te – bezpośrednio do podopiecznych parafii. Rozwożący dary wolontariusze co chwilę opuszczali parafialny parking.

od 16 lat

Jeszcze tego samego dnia w kościele parafialnym rozpocznie się Liturgia Wieczerzy Paschalnej, która zakończy się procesją rezurekcyjną. Liturgia zaplanowana jest na godzinę 19.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto