Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu swoje sympozjum naukowe rozpoczęli polarnicy z całego kraju

Grażyna Dębała
Dziś w Sosnowcu na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego rozpoczęło się XXXIV Sympozjum Polarne. Aż do soboty polarnicy będą dyskutować o wynikach swoich prac, dzielić się obserwacjami, doświadczeniami i odkryciami naukowymi.

Organizatorzy szacują, że w sympozjum weźmie udział około 160 uczestników. Udział w spotkaniach jest otwarty.

- To już trzecie sympozjum organizowane w Sosnowcu. Pierwsze odbyło się w 1981 roku. Wtedy u nas można było mówić dopiero o początkach badań polarnych. Na kolejnym sympozjum zorganizowanym w Sosnowcu w 1996 roku Uniwersytet Śląski mógł się już pochwalić liczącą się grupą badaczy polarnych. Teraz spotykamy się tutaj po raz trzeci – mówi profesor Adam Idziak, dziekan sosnowieckiego Wydziału Nauk o Ziemi.

Grupa polarników związanych z Uniwersytetem Śląskim rośnie z każdym rokiem. – Wyjazdy na Spitsbergen cieszą się naprawdę bardzo dużą popularnością wśród młodych naukowców – podkreśla profesor Idziak.

Polarnicy będą w Sosnowcu dyskutować między innymi o możliwości powołania Międzynarodowej Inicjatywy Polarnej, która zajmie się najogólniej mówiąc obserwacją zmian, jakie zachodzą w klimacie. Chodzi o ocieplenie klimatu i topnienie lodowców.
- Problematyka polarna stała się ostatnio bardzo gorąca. Ocieplenie klimatu to teraz jeden z najważniejszych tematów. My zajmujemy się badaniem tego, jak szybko topią się lodowce i jaki wpływa ma to na świat. Przestrzegamy przed tym zjawiskiem i dostarczamy danych do tego, by obliczać, jak ten proces będzie postępował – wyjaśnia profesor Jacek Jania, wybitny badacz lodowców Arktyki.

Sympozjum będzie trwało do soboty. Jeszcze dziś od godziny 20 oglądać można będzie filmy o tematyce polarnej. Dzień zakończy się o 22. W piątek początek spotkań w ramach sympozjum to godzina 8.30. Uczestnicy będą przedstawiać swoje referaty. Na 17.15 zaplanowano spotkanie Klubu Polarnego. W sobotę referaty będą przedstawiane od godziny 9. Zakończenie sympozjum planowane jest na godzinę 14. Wszystko odbywa się w siedzibie Wydziału Nauk o Ziemi (ul. Będzińska 60).

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto