Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu sprawdzą skąd dzieci mają alkohol

Redakcja
Bruno Fridrich
Sprzedawcy sklepów, w których można kupić alkohol, powinni się mieć na baczności. Już niebawem w mieście pojawią się, bowiem kontrole, które mają wykazać, czy młodzież może w nich bezproblemowo kupić alkohol. Jeśli kontrolerzy stwierdzą sprzedaż wina, piwa lub wódki osobie poniżej 18. roku życia, będzie to oznaczało odebranie koncesji.

Wyniki badań, jakie niedawno przeprowadzono w Sosnowcu są zatrważające. W ciągu ostatnich trzydziestu dni wśród 15-latków alkohol piło 470 chłopców i 424 dziewczęta. Upiło się 140 chłopców i 112 dziewcząt.

Bardzo duża jest również ocena dostępności alkoholu przez młodzież.Zdaniem ponad 3/4 uczniów trzecich klas gimnazjów zdobycie piwa byłoby dla nich łatwe. 62,6 procent gimnazjalistów za łatwe uznało zdobycie wina, a dla prawie 60 procent wódki. W przypadku uczniów szkół ponadgimnazjalnych aż 82,3 procent ankietowanych uznało, że nie miałoby żadnych problemów z zakupem alkoholu. Podobne badania były przeprowadzane cztery lata temu. Jak pokazują wyniki, nie ma istotnych różnic statystycznych w dostępności alkoholu dla osób poniżej 18. roku życia.

- Ktoś im ten alkohol sprzedaje. Sprzedawcy wciąż wolą nie pamiętać, że sprzedaż alkoholu osobom, które nie skończyły 18 lat jest przestępstwem. Sprzedaż taka nie ma wcale rangi niskiej szkodliwości społecznej, jak to często bywa kwalifikowane - mówi wiceprezydent Sosnowca Zbigniew Szaleniec. Problem jest spory. Stąd właśnie pomysł kontroli.

- Będziemy kontrolować sklepy i puby, żeby sprzedawcy przyglądali się kupującym - zapowiada Andrzej Wojciechowski, inspektor ds. profilaktyki w Wydziale Zdrowia sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.

Kontrole trwają przez cały rok. Przeprowadza je zespół ds. kontroli Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W całym mieście jest 400 punktów detalicznej sprzedaży napojów alkoholowych i 275 placówek gastronomicznych.

Sosnowieccy urzędnicy korzystają też z sygnałów, jakie mieszkańcy przesyłają na specjalny adres mailowy [email protected] To tutaj można przekazać informację, że w danym miejscu łamie się prawo sprzedając alkohol nieletnim.

- Są osoby, które korzystają z tej możliwości. Często dzwonią też rodzice, które zgłaszają takie miejsca - przyznaje Andrzej Wojciechowski.

W myśl przepisów polskiego prawa sprzedawca nie może sprzedać alkoholu osobie, zachowanie której wskazuje, że znajduje się w stanie nietrzeźwości, osobom do 18 lat, na kredyt lub pod zastaw. 18 lat to wiek dostępności do alkoholu w większości krajów świata. W Stanach Zjednoczonych czy Egipcie jest to jednak wiek 21 lat, a w Szwecji i Japonii 20 lat. W Niemczech, Francji i Belgii już 16-latkowie mogą kupić piwo i wino, do zakupu mocniejszych trunków muszą mieć z kolei ukończony 18. rok życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto