Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu powstanie nowe więzienie. Lokalizacja wzbudza kontrowersje

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Areszt Śledczy w Sosnowcu mieści się obecnie przy ulicy Radocha. Nowy obiekt ma powstać na terenie po KWK Porąbka-Klimontów

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Areszt Śledczy w Sosnowcu mieści się obecnie przy ulicy Radocha. Nowy obiekt ma powstać na terenie po KWK Porąbka-Klimontów Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Służba Więzienna w Sosnowcu
Sosnowiec. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, radni zatwierdzili oficjalnie przekazanie przez miasto terenu pod budowę nowego więzienia. Obiekt ma powstać na terenie po danej kopalni KWK Porabka-Klimontów. Trzy działki przekazane na ten cel przez miasto, stanowiły jedynie cześć terenu, na którym ma powstać więzienie. 35 działek po kopalni KWK Porąbka-Klimontów o łącznej powierzchni 69 tys. m kw. przekazała bowiem na rzecz Skarbu Państwa, Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Działki otrzymał Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej, z przeznaczeniem na budowę więzienia.

Radni przyjęli uchwałę i przekazali trzy działki pod więzienie

Oficjalne przekazanie działek poprzez stosowna uchwałę sosnowieckiej Rady Miejskiej odbyło się 27 stycznia, podczas sesji.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała 35 działek po kopalni KWK Porąbka-Klimontów o łącznej powierzchni 69 tys. m kw. na rzecz Skarbu Państwa, a konkretnie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej, z przeznaczeniem na budowę więzienia.

Miasto dla uregulowania podziału przekazało 3 działki (3100 m2).

To będzie nowoczesny ośrodek penitencjarny

Nowoczesne więzienie ma zastąpić stary areszt śledczy w dzielnicy Radocha. Pierwsze budynki wysłużonego aresztu śledczego w dzielnicy Radocha powstały w 1905.

Początkowo jako magazyny i budynki mieszkalne, a następnie zaadaptowano je dla celów penitencjarnych. Jeszcze przed II wojną światową na terenie dzisiejszego aresztu funkcjonowało więzienie składające się z dwóch budynków. Więzienie zostało znacznie rozbudowane przez Niemców w trakcie okupacji w latach 1939 – 1945.

– Jest to dla mnie wielkie wydarzenie, ponieważ jestem sosnowiczaninem i pracowałem w Areszcie Śledczym w Sosnowcu i doskonale znam warunki pracy w tym miejscu. Przekazanie tych działek to swoista lokomotywa do budowy nowoczesnego więzienia – mówił podczas sesji ppłk Paweł Golanka, zastępca dyrektora okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach.

Więzienie powstanie w rejonie ulicy Dmowskiego, na terenach gdzie do 2000 roku funkcjonowała kopalnia „Porąbka-Klimontów”.

– Reputacja Sosnowca rośnie, bo to kolejna instytucja ponadlokalna, która zwiąże się z naszym miastem. To także nowe miejsca pracy – podsumowuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Mieszkańcy sąsiednich domów jednorodzinnych są przeciw

Jednak nie wszystkim mieszkańcom i radnym podoba się idea budowy więzienia w mieście. Mówiła o tym podczas sesji radna Renata Zmarzlińska-Kulik.

Nie przeocz

- Zgłaszają się do mnie mieszkańcy, którzy czują się zaniepokojeni ta lokalizacją. Kiedy podejmowali decyzje o zakupie domu, nie mieli pojęcia, że powstanie tam więzienie. Sprawa jest wrażliwa. Mieszkańcy są bardzo rozgoryczeni. Czy nie można było tej inwestycji, która wiadomo, jest bardzo potrzebna, usytuować w innym miejscu? Ludzie czują się po prostu nabici w butelkę. Takie określenia padały w rozmowie ze mną - mówiła sosnowiecka radna PiS.

Na pytania radnej odpowiedział Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.

- Miejscowy plan dla tego terenu powstał w 2021 roku. Jest stosunkowo nowy. Dopuszcza funkcje produkcyjne dla tego terenu. Był inwestor zainteresowany budową zakładu produkcyjnego. Obiekt dla Służby Więziennej stanie blisko lasu, nie w bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinnych. Oczywiście nie będzie to kilometr dalej. Rozumiemy emocje mieszkańców, ale w tym przypadku uważamy, że jest to optymalna lokalizacja, dla tego typu obiektu - mówił Świerzawski.

Jak podkreślał ppłk Paweł Golanka, teren pod przyszłe więzienie jest najlepszą możliwą lokalizacją w Sosnowcu, oddaloną od bezpośredniej zabudowy mieszkaniowej.

- Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości co do lokalizacji przy ulicy Dmowskiego, to zapraszam do kontaktu. Jesteśmy na takie spotkanie otwarci, przekażemy na nim szczegóły inwestycji - mówił zastępca dyrektora okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto