Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu powstał nowy przewodnik. Przybliży nam żydowskie dziedzictwo miasta. Powrócą Spacery Teatralne. Czeka na nas także wystawa

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
W Sosnowcu powstał przewodnik po dziedzictwie żydowskim Sosnowca. Premiera już 12 lipca
W Sosnowcu powstał przewodnik po dziedzictwie żydowskim Sosnowca. Premiera już 12 lipca UM Sosnowiec
Jeżeli interesujecie się historią to ten przewodnik powinien wpaść w wasze ręce. Sosnowiec to ciekawe miasto z intrygującą przeszłością. Jej rąbka odkryją autorzy przewodnika po dziedzictwie żydowskim w Sosnowcu. Publikacji towarzyszyć będzie ciekawa wystawa fotograficzna, na której zobaczymy, jak zmieniły się przez lata niektóre miejsca w mieście. Powrócą także Spacery Teatralne.

Powstał przewodnik po żydowskim dziedzictwie Sosnowca

Regionaliści z I Like Zagłębie przez podążali tropem znanych i zapomnianych miejsc związanych z sosnowieckimi Żydami. Z wynikiem ich prac będziemy mogli zapoznać się w przewodniku, który zostaje wydany przez Urząd Miasta w Sosnowcu. Przewodnik po żydowskim dziedzictwie Sosnowca składa się z pięciu rozdziałów-szlaków: Modrzejów, Społeczność, Ludzie, ulice i budynki, Wojna oraz Kirkut. Można z niego korzystać na różne sposoby: czytać, podziwiać współczesne i archiwalne fotografie lub chodzić po mieście, posiłkując się dołączoną do publikacji mapą.

- Przewodnik otwiera przed nami świat, który jest dla wielu nieznany. Z jego pomocą przywracamy pamięć o naszych mieszkańcach, o wielokulturowym Sosnowcu, w którym wyznawcy czterech religii żyli obok siebie – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Mieszkańcy Sosnowca są zainteresowani poznawaniem historii i kultury miasta. Gdy organizowane są spacery historyczne przychodzą na nie dziesiątki zainteresowanych. Publikacja na pewno spodoba się osobom głodnym sosnowieckiej historii.

- Taki przewodnik był potrzebny. Spacery historyczne po Sosnowcu od lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Pojawiają się kolejne publikacje, a Zamek Sielecki regularnie organizuje wystawy o tematyce żydowskiej. Wspaniale, że w naszym projekcie wzięły udział osoby odpowiedzialne za te inicjatywy – Monika Kempara, Grzegorz Onyszko czy Artur Ptasiński. Nasze miasto odwiedzają – nie tylko z okazji wojennych rocznic – grupy potomków przedwojennej społeczności żydowskiej. Bezpośrednim impulsem do napisania przewodnika była międzynarodowa wycieczka, którą we wrześniu 2019 roku zorganizował nasz przyjaciel Jeffrey Cymbler. Udało nam się wówczas zaplanować trasę, która stała się zalążkiem tej publikacji – mówi Tomasz Grząślewicz, redaktor naczelny projektu.

Z myślą o czytelnikach z innych krajów powstała angielska wersja językowa przewodnika. - Ściślej mówiąc, amerykańska – dodaje Tomasz Grząślewicz. – Tuż przed rozpoczęciem prac nad przewodnikiem, dzięki Jeffowi poznałem dziennikarkę i pisarkę Julie Gruenbaum Fax. Jej babcia pochodziła z Sosnowca, mieszkała przy ulicy Pańskiej (obecnej Rozwojowej). Poprosiłem ją o przeczytanie i ewentualną korektę mojego tłumaczenia, jednak zaangażowała się w nasz projekt tak bardzo, że stała się jego współautorką – dodaje.

Wydawnictwu towarzyszy audiobook, który przygotowała Fundacja Element Kultury. Może on urozmaicić przekaz, przydać się podczas spacerów po mieście.

Premiera przewodnika odbędzie się 12 lipca (poniedziałek) o godzinie 18 w Zagłębiowskiej Mediatece. Wstęp na premierę możliwy będzie tylko z bezpłatną wejściówką - do odbioru w Informatorium Mediateki. W nocy z 13 na 14 lipca o godzinie 1 czasu polskiego, będzie można porozmawiać z autorami przewodnika na platformie Zoom w języku angielskim. 15 lipca (czwartek) podobne spotkanie zostanie przeprowadzone w języku polskim. Przewodnik będzie można kupić od 12 lipca w Centrum Informacji Miejskiej i Sosnowieckim Centrum Sztuki - Zamek Sielecki.

Premierze przewodnika towarzyszyć będą różne wydarzenia

Ciekawym wydarzeniem będzie wystawa plenerowa „Okna Czasu” organizowana przez Fundację Passionis. Można ją będzie oglądać od 19 lipca do 4 września na Alei Zwycięstwa w Sosnowcu. Projekt składa się z dwunastu kolaży fotograficznych, na których archiwalne zdjęcia związane z historią sosnowieckich Żydów zostały połączone w jedną całość z ujęciami tych samych miejsc w roku 2021.

- Najcenniejszym momentem pracy nad projektem Okna Czasu był ten, kiedy fotografowałem scenę z pocztą przy ulicy 3 Maja w tle – wspomina Rafał Opalski, jeden z autorów kolaży zdjęciowych. – Spojrzałem przez okno aparatu i doznałem uczucia, że właśnie patrzę na tę samą przestrzeń, która znajduje się na archiwalnej fotografii. Jest osiemdziesiąt lat później, miejsce ulegało wielokrotnym przekształceniom, ludzie uwiecznieni na zdjęciu już od dawna nie żyją, a jednak miejsce jest to samo. Duchowe doznanie tamtej chwili pozostanie we mnie do końca życia przypominając, że fotografia to nie tylko „fotki na Instagram”, lecz także ślad, który zostawiamy przyszłym pokoleniom.

W wakacje mają wrócić także Spacery Teatralne. Te cieszą się ogromną popularnością. Spacery organizuje Fundacja Szafa Gra we współpracy z Teatrem Zagłębia.

- Przewodnik po żydowskim dziedzictwie Sosnowca ma być oczywiście punktem wyjścia do wędrówek po mieście. Z tą myślą, od lipca do września będzie można wziąć udział w serii sześciu Spacerów Teatralnych, których trasy w znacznym stopniu będą oparte na szlakach opisanych w publikacji – tłumaczy prezydent Arkadiusz Chęciński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto