Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu powstaje nowe egzotarium. Wykonawca stawia na ekologię. Będą m.in. panele fotowoltaiczne

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Na budowie Centrum Edukacji Ekologicznej, czyli nowego egzotarium w Sosnowcu
Na budowie Centrum Edukacji Ekologicznej, czyli nowego egzotarium w Sosnowcu Marzena Bugała-Astaszow
Na razie nad stalową konstrukcją Centrum Edukacji Ekologicznej, czyli nowego sosnowieckiego egzotarium można zobaczyć pojedyncze drewniane belki łączące konstrukcję. Na niej zostanie położone zadaszenie, a całość będzie obłożona szklanymi panelami. Ekologia będzie widoczna także m.in. w panelach fotowoltaicznych które pokryją zadaszenie wiat parkingowych.

To będzie ciekawe miejsce dla szkolnych wycieczek

Sosnowieckie egzotarium będzie jednym z ciekawszych obiektów, w których z pewnością będą bywać miłośnicy przyrody, uczniowie czy wycieczki z innych miast. Będzie można tam oglądać okazałe rośliny, palmy, fikusy i inne egzotyczne eksponaty oraz równie egzotyczne zwierzęta. Na razie, to jednak tylko plac budowy. Obecnie jednym z najważniejszych zadań, jakie stoi przed wykonawcą jest montaż drewnianych belek scalających stalową konstrukcję obiektu. Tę, która finalnie będzie przeszklona. Wszystko odbywa się na sporej wysokości.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

- Na razie udało się zamontować dwie belki, a ma ich tam być około 9 – 10 – mówi Magdalena Tołpa, inżynier budowy firmy Maximus ZBH, generalnego wykonawcy obiektu.

To jedno z najważniejszych, ale i najbardziej widowiskowych przedsięwzięć na budowie w tym momencie.

Egzotarium składa się z dwóch części

Całe egzotarium składa się z dwóch części. Jedna, to część wykonana z żelbetonu, a druga to konstrukcja metalowo drewniana, na koniec będzie pokryta szklanymi panelami. Właśnie w tej ostatniej, będzie się mieściła palmiarnia. To tu zobaczymy najwyższe z roślin, bo też właśnie szklana część obiektu będzie najwyższa. W szczytowym punkcie obiekt będzie miał tu prawie 24 metry wysokości. To ma rozwiązać problemy, z jakimi borykała się obsługa starego pawilonu egzotarium, wyburzonego w 2019 roku. Szklany pawilon nie mieścił już prawie 80-letnich ogromnych, majestatycznych palm czy fikusów. To najstarsze rośliny, rosnące tu od momentu otwarcia egzotarium w 1956 roku. Gdy powstanie nowy pawilon, rośliny, obecnie przechowywane w sosnowieckich szkołach, wrócą na dawne miejsce, ale już do nowego ezgotarium.

Nowoczesne systemy wyręczą ludzi np w podlewaniu roślin

To będzie bardzo nowoczesne miejsce, znajdą się tam baseny wewnętrzne i zewnętrzne. Będą akwaria i terraria. Znajdą się tam wreszcie nowoczesne systemy nawadniania i czujniki wilgotności, które pozwolą automatycznie podlewać i dbać o rośliny. W starym egzotarium, wszystkie te czynności ręcznie wykonywali pracownicy.
W obiekcie znajdą się różne kolekcje przyrodnicze, zarówno rodzime jak i egzotyczne. Będzie tu sala kinowa, sale dydaktyczne, w których mogą się odbywać ciekawe lekcje przyrody odwiedzających obiekt uczniów.

Ekologiczne źródło zasilania pokryje wiaty parkingowe

W Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu nie może też zabraknąć odnawialnych źródeł energii.

- Oczywiście będą panele fotowoltaiczne – mówi Magdalena Tołpa, inżynier budowy firmy Maximus ZBH, generalnego wykonawcy obiektu. – Zostały zaplanowane jako zadaszenie wiat parkingowych z tyłu obiektu. Zostaną podłączone do stacji trafo i będą wspierały zasilanie obiektu w energię elektryczną – dodaje pani inżynier.

Nowe egzotarium, czyli Centrum edukacji Ekologicznej ma być otwarte latem przyszłego roku.
Inwestycja kosztuje 64 mln złotych. Z czego 10 mln złotych to dofinansowanie unijne w ramach projektu Zagłębiowski Park Linearny. Inwestycję wykonuje konsorcjum firm Mostostal Zabrze GPBP oraz Maximus ZBH. Część kosztów budowy pokryje też zaciągnięty przez miasto kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto