Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu powstaje mural ostrzegający przed rakiem piersi. Wymyśliła go Katarzyna Stachowicz. Kolejne murale powstaną w innych miastach

Agata Pustułka
Agata Pustułka
W Sosnowcu, na budynku przy ul. 3 Maja, powstaje „antyrakowy mural"
W Sosnowcu, na budynku przy ul. 3 Maja, powstaje „antyrakowy mural" Karina Trojok
Katarzyna Stachowicz, która wraz DZ i posłami z regionu wywalczyła refundację profilaktycznej mastektomii dla kobiet z genetycznym rakiem piersi, teraz rozpoczęła nową akcję. Chodzi o to, aby uświadamiać Polki, by pamiętały o profilaktycznych badaniach, które mogą uratować im życie. Akcja jest nietypowa, bo jej efektem będzie mural.

Ten mural będzie „krzyczał” do przechodniów: uważaj na raka, badaj się, możesz wygrać. Przy ulicy 3 Maja pokazano fragment „antyrakowego muralu”, którego inicjatorką jest radna wojewódzka Katarzyna Stachowicz. To z nią i posłami województwa śląskiego „Dziennik Zachodni" wywalczył refundację bezpłatnej mastektomii dla kobiet z genetycznym nowotworem piersi.

Mural przedstawia lustrzane odbicie kobiety, po której ramieniu pełznie czerwony rak.

Mural ma jasny przekaz: kobiety powinny się badać
- Przekaz ma być jasny i oczywisty, bo rak rzeczywiście wpełza w nasze ciało i życie, i chce nas pokonać. My musimy być silne i nie dać mu się, walczyć, ale przede wszystkim dzięki systematycznym badaniom nie powinnyśmy dopuścić do choroby, zgodnie z zasadą lepiej zapobiegać niż leczyć - mówi Katarzyna Stachowicz, która chce, by murale o podobnej symbolice w ramach akcji edukacyjnej powstały w innych miastach województwa śląskiego.

Katarzyna Stachowicz rozmawiała już z władzami Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Wojkowic, Siewierza, Sławkowa. Bytom zgłosił się sam, co jest niezwykle miłe. - Wszyscy są za. Szukamy odpowiednich ścian i sponsorów - opowiada.

Przekaz ma być jasny i oczywisty, bo rak rzeczywiście wpełza w nasze ciało i życie, i chce nas pokonać. My musimy być silne i nie dać mu się, walczyć.

W Sosnowcu władze przeznaczyły na mural główną ulicę w mieście, czyli 3 Maja.

- Codziennie mural będą mijać setki, jeśli nie tysiące osób. Mural powstał na budynku dawnego szpitala, gdzie dziś mieści się wydział zdrowia. To symboliczne miejsce - podkreśla Mateusz Bochenek, przewodniczący sosnowieckiej Rady Miasta, który razem z Katarzyną Stachowicz doprowadził do powstania muralu w mieście. - Co najważniejsze, mural powstał z pieniędzy prywatnych osób, zaangażowanych sercem w ideę tego ważnego przedsięwzięcia - dodaje Bochenek.

Mural to początek akcji edukacyjnej w szkołach
Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński podkreśla, że akcja Katarzyny Stachowicz będzie miała swój ciąg dalszy w postaci edukacji - spotkań z uczniami w szkołach.

- Statystyki są przerażające. Liczba kobiet chorych na raka piersi rośnie - mówi prezydent Chęciński.

Mural będzie bardziej działał na świadomość. Dzisiejszy świat jest obrazkowy i do młodych lepiej chyba tak trafić

Z powstania muralu bardzo zadowolone są sosnowieckie Amazonki, który przyszły oglądać efekt prac.

- Mural będzie bardziej działał na świadomość. Dzisiejszy świat jest obrazkowy i do młodych lepiej chyba tak trafić - mówi Małgorzata Migdał. Sama zachorowała na raka 12 lat temu. Wszystkie kobiety w rodzinie uświadamia, że trzeba się badać. - Teraz to jak nawet w codziennej gonitwie zapomnimy o mammografii, czy USG, to wystarczy, że spojrzymy na tę ścianę - wyjaśnia pani Małgorzata.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto