W Sosnowcu mówią nie dla przemocy w rodzinie. Mieszkańcy dowiedzą się, w jaki sposób mogą jej zapobiegać. Trwa kampania informacyjna

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
MOPS w Sosnowcu prowadzi kampanię przeciwko przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Mieszkańcy dowiedzą się jak zgłosić problem i jak uzyskać pomoc. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
MOPS w Sosnowcu prowadzi kampanię przeciwko przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Mieszkańcy dowiedzą się jak zgłosić problem i jak uzyskać pomoc. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kacper Jurkiewicz
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Zdarza się tak, że widzimy, że wśród naszych znajomych lub sąsiadów dzieje się coś złego. Nie wiemy, jak zareagować i jak komuś pomóc. Wiele osób doświadcza przemocy fizycznej i psychicznej. W Sosnowcu postanowiono uświadomić mieszkańców na ten temat. MOPS Sosnowiec przygotował kampanię „Nie słyszę, nie widzę, nie mówię... Reaguje", dzięki której możemy dowiedzieć się, gdzie zgłosić się po pomoc dla nas lub kogoś nam bliskiego.

Sosnowiec przeciwko przemocy w rodzinie. Jak można pomóc?

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu przygotował kampanię przeciwdziałania pomocy w rodzinie „Nie słyszę, nie widzę, nie mówię... Reaguje". Pracownicy wyciągają rękę do mieszkańców i chcą informować ich, jak można pomóc osobom w potrzebie.

- Kampania skierowania jest przede wszystkim do mieszkańców Sosnowca. Mamy przygotowane informatory i ulotki, z którym będziemy wychodzić na zewnątrz do sosnowiczan. Będziemy im je rozdawać. Najważniejsza jest informacja. Zdarza się, że mieszkaniec widzi lub słyszy, że gdzieś jest stosowana przemoc, a nie wie do kogo się zwrócić i gdzie przekazać taką informację. Jako MOPS chcemy, żeby mieszkańcy się tego dowiedzieli, poznali procedury stosowane w mieście. Są instytucje, do których możemy zgłosić się z problemem i one będą starały się go rozwiązać - mówiła Monika Cholewa, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu.

Zdarza się, że w Sosnowcu mieszkańcy zgłaszają, że coś niepokojącego może dziać się u ich sąsiadów. Jednak nie są to częste przypadki. O wiele częściej o problemach i potrzebie pomocy pracownicy dowiadują się podczas interwencji albo przez informacje ze szkół.

- Mieszkańcy mogą zgłaszać się do nas anonimowo. Nie trzeba się podpisywać pod zgłoszeniem. My na pewno każdym z nich się zajmiemy - mówiła dyrektor MOPS w Sosnowcu.

W ramach kampanii powstała strona internetowa www.reaguje.info.pl. Na niej znajdziemy wiele potrzebnych numerów telefonów, które mogą nam się przydać by pomóc sobie lub komuś.

Zaniedbujemy zdrowie psychiczne, a ono uderza w nas fizycznie

Nie powinniśmy bać się wyciągnąć rękę po pomoc. Każdy z nas czasem potrzebuje wsparcia, nawet w formie zwykłej rozmowy.

- Ważne jest wzmocnienie psychologiczne tych osób, nad którymi znęca się psychicznie. Warto poszukać z tą osobą sieci wsparcia takich osób, które w najbliższym otoczeniu mogą ją wesprzeć i pomóc. Ważne jest uświadomienie, że to nie jest w żaden sposób wina osoby, która przemocy doznaje. Często te osoby mają takie przekonanie, że to one zrobiły coś złego. Cenna jest często taka praca grupowa, bo wtedy też osoby krzywdzone mają okazję przekonać się, że jest więcej ludzi z takim problemem, to daje im siłę i wzajemne wsparcie - powiedziała Żaneta Rachwaniec, psycholog z Fundacji Po Skrzydła.

O zdrowiu psychicznym mówi się mało, choć w ostatnich latach świadomość ludzi jest coraz większa. Częściej jednak słyszymy o przemocy fizycznej i martwimy się o zdrowie fizyczne, a nie psychiczne.

- Faktycznie jakoś tak potocznie uważa się, że to zdrowie fizyczne jest ważniejsze, natomiast właściwie każda z osób doznających przemocy doznaje urazu psychicznego. Przy przemocy psychicznej nie mamy ran na ciele, ale ten obszar psychiki wymaga się nim zaopiekowania. Zdrowie psychiczne i fizyczne to obszary bardzo połączone. Mam pacjentów, którzy doznając silnego stresu doznają blokady w ciele, muszą pracować z fizjoterapeutami, bo cierpią na różnego rodzaju bóle. Są też choroby psychosomatyczne związane chociażby z wrzodami żołądka. Nie zaopiekowanie się psychiką w dalszej perspektywie najczęściej prowadzi do problemów somatycznych - mówi psycholog.

Coraz częściej mówimy o problemach psychicznych młodych ludzi. Presja w szkole czy w domu czy problemy z rówieśnikami, powodują, że dzieci i młodzież potrzebuje pomocy. Niestety niektórzy to bagatelizują.

- Panuje takie przeświadczenie, że młodzi ludzie nie powinni cierpieć z powodu zaburzeń psychicznych, no bo „co mają za problemy". Pracuję z nastolatkami i rodzice przychodzą i mówią: „Jaki on ma problem? Przecież ma się tylko uczyć i pisać klasówki". Tym bardziej trzeba zachować uważność. Zarówno statystyki, jak i takie tragiczne przypadki np. samobójstw, samookaleczania się, wskazują, że ta skala zjawiska jest ogromna, zwłaszcza w tej sytuacji trudnej, po pandemii. To jest też tak, że dzieci wywodzące się z rodzin, gdzie jest przemoc są często pozostawione same sobie. Nie mają do kogo się zwrócić - podkreśla Żaneta Rachwaniec.

W Zagłębiowskiej Mediatece odbyła się konferencja w sprawie kampanii przeciwko przemocy w rodzinie. Można było wysłuchać wykładu Moniki Pilawskiej, Magdaleny Fornal i asp. Eweliny Stępień-Hajdy. Podziękowania za bycie partnerem projektu otrzymali m.in. biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak oraz prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Potrzebujesz pomocy? Ważne numery telefonów

Poniżej spis niektórych ważnych telefonów.
Ogólnopolskie telefony dla osób dorosłych

 • Ogólnopolskie Pogotowie Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” - tel. 800 120 002
 • Całodobowy telefon dla kobiet doświadczających przemocy Fundacja Centrum Praw Kobiet - tel. 600 070 717
 • Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie - tel. 800 120 226
 • Dla ojców i dzieci, których prawa nie są przestrzegane – telefon Stołecznego Stowarzyszenia Obrony Praw Ojca - tel. 800 12 12 12

Ogólnopolskie telefony dla dzieci i młodzieży

 • “Stop Przemocy” dla Dzieci i Młodzieży oraz ich Rodziców - tel. (42) 682 28 37
 • Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży - tel. 800 080 222
 • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka - tel. 800 12 12 12
 • Dla dzieci i nastolatków zaniedbanych, seksualnie wykorzystywanych, których rodzice piją-telefon Stowarzyszenia OPTA - tel. (22) 27 61 72
 • Narkomania-Pomoc Rodzinie, Infolinia Towarzystwa Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z U” - tel. 800 120 359
 • Ogólnopolski Telefon Zaufania „Narkotyki-Narkomania” - tel. 801 199 990

Pomoc w sprawie przemocy w Sosnowcu

 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - tel. (32) 296 22 01
 • Zespół Pracy Socjalnej - tel. (32) 296 22 21
 • Zespół Pracy Socjalnej Przeciwdziałanie Przemocy w Rodzinie - tel. (32) 297 70 24
 • Komenda Miejska Policji - tel. (32) 296 12 00, (32) 296 12 55
 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – Patrol Przyjazny Dziecku - tel. 780 022 730
 • Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II – Poradnia Psychiatryczna dla dzieci i młodzieży - tel. (32) 720 77 00, (32) 266 02 30
 • Fundacja po Skrzydła - tel. 509 662 348
 • Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów” - tel. 575 323 444
 • Centrum Zdrowia Psychicznego Feniks - tel. (32) 413 16 18, (32) 375 02 12
 • Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych - tel. (32) 263 24 84
 • Centrum Pomocy Rodzinie Caritas - tel. (32) 363 03 70, (32) 363 03 71
 • Diecezjalne Centrum Służby Rodzinie i Życiu - tel.(32) 269 51 70, 519 512 817
 • Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień - tel. (32) 413 05 51
 • Stowarzyszenie Służb Grup Rodzinnych Al-Anon - telefon do regionu: 884 674 265

Omikron dotarł do Europy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie