W Sosnowcu coraz mniej „kopciuchów”. Kolejne kamienice w mieście do termomodernizacji. Remonty za 2,5 miliona złotych

Adam Tobojka
Adam Tobojka
UM Sosnowiec
Kolejne dwa i pół miliona złotych zostanie przeznaczonych na termomodernizację budynków mieszkalnych na terenie Sosnowca – oświadczył urząd miasta. To ciąg dalszy rozpoczętego w 2021 roku projektu dociepleń, na który gmina pozyskała środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wielki projekt, dzięki któremu w miejskich budynkach mieszkalnych likwidowane są kopciuchy, ruszył na dobre pod koniec 2021 roku. W pierwszej kolejności dotyczył termomodernizacji budynków przy Szczecińskiej 1, Wierzbowej 3 i Sobieskiego 18.

W sierpniu 2022 roku Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu podpisał umowę na przemianę kilkunastu budynków: przy ul. Szczecińskiej 2, 4, 5, 12, 14, 15A, 16, Lipowej 18a, 20, 22, Andersa 83A, 85 i Pułaskiego 9. Przemianę przeszedł także budynek przy Hubala Dobrzańskiego 124, gdzie znajduje się przychodnia oraz budynek mieszkalny przy Zaruskiego 1.

- Nie zmieniamy swojego podejścia. Nie przestajemy finansować wymian źródeł ciepła, bo nadal uważamy, że zdrowie jest najważniejsze. MZZL zapowiadał, że to nie koniec i tak też się stało - mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Zakład podpisał właśnie umowę na termomodernizację trzech budynków: przy ulicy Andersa 81, Andersa 87 i Czeladzkiej 25cd.

– To kolejne budynki, które zostaną odmienione. Mieszkańcy zyskają nowe źródła ciepła – ekologiczne, ale też same budynki zmienią się wizualnie – tłumaczy Rafał Łydek, dyrektor MZZL w Sosnowcu.

Koszt termomodernizacji to ponad 2,5 mln złotych. Przy ulicy Andersa mieszkańcy zyskają ogrzewanie gazowe, a przy Czeladzkiej budynek zostanie „wpięty” do sieci c.o. Prace mają się zakończyć w wakacje.

Warto pamiętać, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał Miejskiemu Zakładowi Zasobów Lokalowych w Sosnowcu dofinansowanie w wysokości prawie 8,4 mln złotych na prace w tych lokalizacjach.

- Działamy cały czas, a efekty są naprawdę duże. W 8 lat zlikwidowaliśmy 6500 pieców. To efekt inwestycji w termomodernizację, ale też licznych dopłat do likwidacji tzw. kopciuchów. Dzięki temu, liczba dni z przekroczeniami pyłu zawieszonego spadła ze 106 w 2013 roku, do 12 w 2022 roku. To nasz powód do dumy – dodaje prezydent Sosnowca.

Walka ze smogiem w Sosnowcu przynosi wymierne efekty: dzięki programowi wymiany pieców i ociepleń domów wielorodzinnych na przestrzeni ostatniej dekady znacząco spadła ilość dni z dopuszczalnym maksymalnym przekroczonym stężeniem pyłów zawieszonych w powietrzu.

W rekordowym pod tym względem roku 2011 roczna średnia wynosiła aż 59 pikogramów przy 124 dniach z przekroczonymi normami dobowymi. Od tamtej pory zaczęła ona spadać, w 2017 roczna średnia wynosiła już tylko 41 pikogramów przy 71 dniach z przekroczonymi stężeniami. W 2022 udało się zejść do najniższego od lat poziomu: roczna średnia wynosiła 25 pikogramów przy jedynie 17 dniach z przekroczonymi normami.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie