Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu będą dwa nocne pogotowia? Emeryci się domagają

Wincenty Bryński
Marzena Bugała
Jeżeli miasto przeprowadzi jego podział administarcyjny na dwie części, tak by w każdej z nich znalazło się minimum 50 tys. mieszkańców to jest szansa, by od stycznia 2013 roku w Sosnowcu funkcjonowały dwa punkty świadczenia usług "Nocnej Pomocy Doraźnej".

Do 1 marca 2011 roku w mieście funkcjonowały trzy punkty takiej opieki, w tym jeden w ambulatorium pogotowia ratunkowego w centrum miasta. W wyniku zmiany w ustawie i określeniu nowych zasad na jakich powinny popracować takie punkty (pomoc medyczna świadczona po 18 do 8 rano w dni powszednie i całodobowo w dni świąteczne) w Sosnowcu powstał... jeden taki punkt.

I właśnie ta sytuacja spowodowała, że Ogólnopolskie Zrzeszenie Emerytów i Rencistów, Śląski Zarząd Wojewódzki w Sosnowcu wystosował w imieniu mieszkańców pismo do wojewody śląskiego z prośbą o wyrażenie zgody na uruchomienie w mieście drugiego takiego punktu.

- Sprawa dotyczy wyłącznie kompetencji Nrodowego Funduszu Zdrowia. Wojewoda nie jest tutaj stroną w sprawie - mówi Katarzyna Kuczyńska, rzecznik wojewody śląskiego.

Jak się okazuje strony to miasto i NFZ. Miasto, które kiedy ogłaszano konkurs na prowadzenie takich punktów nie było zainteresowane tym by podziekić je... administracyjnie.

-Mogłoby być inaczej gdyby nie dziwny opór miasta przy dzieleniu go na obszary, które powinny być objęte taką pomocą - mówi rzecznik prasowy ŚOW NFZ w Katowicach, Jacek Kopocz.

Żeby prowadzić punkt "Nocnej Pomocy Doraźnej" musi on obejmować minimum 50 tys. mieszkańców. Sosnowiec podobnie jak Tychy nie były w stanie dokonać takiego podziału. Efekt jest taki, że i tu i tu jest jeden taki punkt. W Katowicach, Zabrzu czy Gliwicach jakby takich oporów nie było.
Dzięki temu, że np. w Katowicach podzielono miasto na cztery obszary gdzie znalazło się minimum 50 tys. mieszkańców, miasto ma cztery punkty nocnej i świątecznej pomocy medycznej.

Jak tłumaczą w mieście w przypadku Sosnowca nie jest to taka prosta sprawa, ponieważ jego granice są nieregularne i miasto jest nierównomiernie zamieszkałe. Trzeba znaleźć sposób na to by tak je podzielić by spełniało warunki Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Jesteśmy zainteresowani stworzeniem warunków do tego by w kolejnym konkursie na stworzenie punktów nocnej i świątecznej pomocy medycznej miasto uzyskało dodtkowy punkt - mówi Rafal Łysy naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Miasta.

Jeden punkt w Sosnowcu to oczywiście za mało jak na tak duże miasto. Stąd wspomiana na początku prośba emerytów skierowana do wojewody. To, że w piśmie powołują się na poparcie miasta i wskazują miejsce drugiego punktu nie są to argumenty dla NFZ.

- Nas wiąże umowa podpisana ze szpitalem św. Barbary. Obowiązuje ona do końca 2012 roku. Jeżeli miasto spełni warunek i podzieli je administracyjnie to z naszej strony nie będzie żadnych przeszkód by mogły w Sosnowcu powstać dwa punkty już od stycznia 2013 roku - dodaje Kopocz.

Na razie jeden

Od 1 marca 2011 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące udzielania pomocy medycznej nocą i w dni świąteczne.

Z jednej strony uwolniły one punkty udzielające takich świadczeń od rejonizacji z drugiej zmniejszyła się ich liczba (z 79 do 52).

Punkt "Nocnej Pomocy Wyjazdowej" działający przy szpitalu św. Barbary jest jedynym w mieście. Na potrzebujących czeka tam pięć zespołów medycznych złożonych z lekarza i pielęgniarki oraz jednej dodatkowej pielęgniarki.

Kiedy po poradę i co uzasadnia skorzystanie z nocnej pomocy medycznej

Po 18 do 8 rano dnia następnego i całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy:
Dyżurujący lekarz udziela porad w przypadku nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia, gdy obawiamy się, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może niekorzystnie wpłynąć nasze zdrowie.

Skorzystanie ze świadczeń w nocy i w święta uzasadniają między innymi:
infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką (wyższą niż 39°C); bóle brzucha; bóle głowy; biegunka lub wymioty; zatrzymanie wiatrów, stolca lub moczu; nagłe bóle krzyża, kręgosłupa, stawów, kończyn itp.;zaburzenia psychiczne (z wyjątkiem agresji lub próby samobójczej - wtedy wzywamy pogotowie ratunkowe).


Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto