Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu 16 przejśc dla pieszych przejdzie modernizację. Projekt dofinansuje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Na konferencji prasowej w sprawie dofinansowań przejść dla pieszych udział wzięli włodarze miast Sosnowca, Ogrodzieńca i Pszczyny, a także Komendant Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i marszałek województwa śląskiego. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na konferencji prasowej w sprawie dofinansowań przejść dla pieszych udział wzięli włodarze miast Sosnowca, Ogrodzieńca i Pszczyny, a także Komendant Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i marszałek województwa śląskiego. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
Nowy projekt Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, zakładający dofinansowanie remontów przejść dla pieszych w miastach województwa śląskiego, okazał się wielkim sukcesem. Do programu zgłoszono 130 wniosków, z czego dodatkowe środki otrzyma 122. Dzięki współpracy katowickiego WORD-u i samorządów lokalnych znacząco wzrośnie bezpieczeństwo na drogach. Najwięcej - aż 16 - przejść zostanie zmodernizowanych w Sosnowcu.

W tym roku po raz pierwszy uruchomiony został program wsparcia finansowego gmin miejskich w remoncie przejść dla pieszych. W trybie konkursowym z kasy wojewódzkiego Ośrodka Ruchu drogowego do miast województwa trafiło łączni 3miliony złotych. Pieniądze te przeznaczone zostaną na pokrycie kosztów renowacji przejść. Na terenie województwa w sumie wyremontowanych zostaną 122 przejścia. Na konferencji obecni byli włodarze miast, z których zatwierdzonych zostało najwięcej zgłoszeń - Sosnowca, Pszczyny i Ogrodzieńca. W Pszczynie prace modernizacyjne przeprowadzone zostaną w 10 miejscach, w Ogrodzieńcu - w pięciu.

Na terenie Sosnowca modernizację przejdzie 16 takich miejsc. WORD zobowiązał się do pokrycia 50% kosztów każdego projektu, na kwotę nie większą niż 50 tysięcy złotych. Łączna suma dofinansowania wynosi 400 tysięcy złotych. Reszta zostanie pokryta z środków budżetu miasta.

- Cieszę się, by wspólnymi siłami poprawiamy bezpieczeństwo na naszych drogach. To ważne, by zapewnić mieszkańcom województwa to właśnie poczucie - mówił po spotkaniu marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

W zeszłym roku Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przeprowadził pilotażowy program modernizacji przejść, w ramach którego przebudowane zostały 33 przejścia na drogach wojewódzkich. Po pozytywnym odzewie ze strony samorządów WORD rozszerzył projekt na wszystkie drogi województwa i zaprosił do współpracy urzędy miejskie.

- Odbiór naszej akcji jest niesamowity. Spłynęło do nas 130 wniosków, dofinansowaniem zostały objęte 122 projekty. Znakomita większość podmiotów otrzyma wsparcie w modernizacji przejść - kontynuuje marszałek Chłestowski.

Już teraz wiadomo, że program będzie kontynuowany w następnych latach. Jak przypomniał marszałek, państwowa ustawa o ruchu drogowym nakazuje wprost Wojewódzkim Ośrodkom Ruchu Drogowego działanie na rzecz poprawienia bezpieczeństwa.

- To nie tylko egzaminy, pikniki i prelekcje. To w końcu też twarde działania inwestycyjne na drogach. Koszt, które ponoszą obywatele przystępując do egzaminów w końcu trafiają na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego – podsumowuje marszałek Chełstowski.

Jak już zostało wspomniane, na terenie Sosnowca modernizacji podlegać będzie 16 przejść. Znajdują się one w następujących miejscach:

  • Al. Mireckiego przy skrzyżowaniu z ul. Odrodzenia,
  • Al. Mireckiego przy skrzyżowaniu z ul. Moniuszki,
  • Al. Mireckiego przy wjeździe do sklepu sieci Kaufland,
  • Al. Mireckiego przy skrzyżowaniu z ul. Wiązową i Sedlaka,
  • ul. Wojska Polskiego przy skrzyżowaniu z ul. Śliwki,
  • ul. Wojska Polskiego na wysokości cmentarza na Niwce,
  • ul. Dmowskiego przy wjeździe do sklepu sieci Lidl,
  • przy ul. Niepodległości przy SP nr 1,
  • ul. Wojska Polskiego na wysokości przystanku autobusowego przy cmentarzu komunalnym,
  • ul. Będzińska przy Wydziale Nauk o Ziemi,
  • ul. Armii Krajowej przy Parku im. Jacka Kuronia,
  • ul. Moniuszki na skrzyżowaniu z ulicą Grabową,
  • ul. Moniuszki na skrzyżowaniu z ul. Swobodną,
  • ul. Kościelna w rejonie skrzyżowania z ul. Jagiellońską
  • ul. Jagiellońska przy wejściu do Elektronika,
  • ul. Główna przy MDK Kazimierz.

W tej chwili miasto znajduje się na etapie przygotowania specyfikacji przetargowej. Przewidywany czas realizacji zadań jest krótki: wszystkie prace powinny być zakończone przed końcem roku. Zakres prac nie powinien znacząco wpłynąć na ograniczenia ruchu w mieście, a ich efekt zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo pieszych z całego miasta.

- Najważniejsze dla wszystkich jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. W projekcie współpracujemy z policją, która zapewnia nam wsparcie merytoryczne w zakresie projektu. Do każdego zadania podchodzić będziemy indywidualnie – zapewnia prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Słowa prezydenta potwierdza nadinspektor Roman Rabsztyn, komendant wojewódzki policji w Katowicach.

- Prowadzimy dokładne analizy stanu bezpieczeństwa i dysponujemy bogatą bazą wiedzy o miejscach niebezpiecznych – w tym wypadku niebezpieczeństwo to dotyczy pieszych uczestników ruchu drogowego. Tą wiedzą bardzo chętnie się z samorządami dzielimy. Wskazujemy miejsca, które są niebezpieczne, w których dochodzi do częstego naruszenia prawa zarówno przez pieszych jak i zmotoryzowanych - mówi komendant Roman Rabsztyn.

Konferencja odbywała się w pobliżu jednego z przejść, które objęte zostanie modernizacją - znajdującego się przy zespole centrów handlowych przy ulicy Mireckiego, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Sedlaka. Zapytaliśmy komendanta Wojewódzkiej Komendy Policji, jakie przykładowe prace mogą zostać przeprowadzone w celu poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu.

- To przejście jest niedoświetlone. W pobliżu widzimy dwa centra handlowe, zabudowę mieszkalną po drugiej stronie ulicy i intensywny tych samochodowy. To miejsce, w którym potencjalnie może dochodzić do wielu wypadków drogowych. Zalecanym tokiem działań w tym wypadku jest doświetlenie i dooznakowanie. W mojej ocenie najlepszym rozwiązaniem byłoby wypiętrzenie, czyli zwiększenie poziomu przejścia w stosunku do jezdni po obydwu stornach i zmiana jego koloru. Po tych zmianach z dużą dozą prawdopodobieństwa nie dochodziłoby do zdarzeń drogowych - ocenił nadinspektor Rabsztyn.

Zapewnienie bezpieczeństwa pieszym jest w chwili obecnej jednym z priorytetów służb bezpieczeństwa i instytucji rządowych. Szacuje się, że na terenie województwa śląskiego około jedna trzecia wszystkich zdarzeń drogowych to zdarzenia z udziałem pieszych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto