Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W służbie Jehowy

Sebastian Reńca
Witold Bukała, Sławomir Pękała i Ireneusz Nogas chrzczą kolejnych członków zboru.
Witold Bukała, Sławomir Pękała i Ireneusz Nogas chrzczą kolejnych członków zboru.
Przez trzy dni w sosnowieckim Centrum Kongresowym trwało Zgromadzenie Okręgowe Świadków Jehowy pod hasłem "Chodź z Bogiem". Brało w nim udział prawie 8 tysięcy wiernych ze Śląska i Zagłębia.

Przez trzy dni w sosnowieckim Centrum Kongresowym trwało Zgromadzenie Okręgowe Świadków Jehowy pod hasłem "Chodź z Bogiem". Brało w nim udział prawie 8 tysięcy wiernych ze Śląska i Zagłębia.

Kult już bez przeszkód

- Najważniejszym sobotnim wydarzeniem było ochrzczenie 99 osób, które wcześniej uczestniczyły w bezpłatnym kursie biblijnym. To pomogło im zrozumieć podstawowe nauki Pisma Świętego - mówi Daniel Kis, rzecznik prasowy Zgromadzenia.
Już dziadek Daniela Kisa był świadkiem Jehowy. W 1953 roku stracił pracę i mieszkanie, ponieważ nie oddał czci Józefowi Stalinowi po jego śmierci. Potem przyjął chrzest i stał się bratem w 1973 roku.

- Mój syn przyjął chrzest w wieku 15 lat, a córka miała 13 lat, kiedy stała się świadkiem Jehowy - mówi pan Daniel.
Świadkowie Jehowy nie angażują się w sprawy polityczne. Płacą podatki, ale nie biorą już udziału w wyborach. W czasach PRL byli represjonowani za odmawianie służby wojskowej, część z nich trafiła do więzienia.

Najmłodszą uczestniczką sobotniego chrztu była 11-letnia Karolina Dyrda, a najstarszy uczestnik miał 81 lat.

- Moja mama od czterech lat jest świadkiem Jehowy, tatuś nie żyje. Głęboko wierzę, że Pismo Święte zawiera prawdę. Chrzest, to była moja osobista decyzja. Mama chciała, żebym poczekała aż będę starsza - opowiada Karolina.

Z myślą o następcach

Chrzest odbywał się w specjalnie przygotowanym basenie, poprzez całkowite zanurzenie w wodzie osoby chrzczonej, która od tej pory staje się siostrą lub bratem.

Niedzielne spotkanie było przeznaczone przede wszystkim do ludzi młodych.

- W pewnym momencie mojego życia czułam się bardzo samotna. W jakiś sposób różniłam się od moich rówieśników. Zamiast szukać towarzystwa wśród nich, postanowiłam nawiązać kontakt z Jehową. Czytałam Biblię, modliłam się i brałam aktywny udział w służbie kaznodziejskiej. W życiu zaczęłam stawiać sobie cele duchowe - opowiada Marta.

Właśnie młodzi ludzie najczęściej podejmują służbę pionierską.

- To dobrowolna służba, która jest bardzo trudna. Pionierzy deklarują, że w ciągu miesiąca poświecą tej pracy 70 godzin - mówi Daniel Kis. - Dwa razy więcej pracy wykonują pionierzy, którzy poświęcają jej w miesiącu aż 140 godzin. Wszystkich pionierów obejmujemy specjalną troską.

Biblijne teatrum

Tuż przed południem na scenie amfiteatru, dla ponad 8 tysięcy osób wystawiono dramat kostiumowy opowiadający o działalności apostoła Pawła.

- Próby trwały przez dwa miesiące, a najwięcej trudności mieliśmy podczas przygotowywania sceny zbiorowej - opowiada Jerzy Gwoździak, reżyser spektaklu. - W sztuce gra 55 aktorów, najmłodszy ma 4 lata, a najstarszy ponad 70.

Do końca lipca w całej Polsce odbędą się 23 zgromadzenia.
Weźmie w nich udział około 160 tysięcy osób. Sosnowieckie Centrum Kongresowe powstało pięć lat temu i mieści się przy ulicy Mikołajczyka. Świadkowie Jehowy organizują tam szkolenia, kursy i zgromadzenia. Do tej pory z Centrum skorzystało ponad milion osób, a 4,5 tysiąca osób przyjęło tam chrzest.

Na całym świecie jest ponad 16 milionów świadków Jehowy. W naszym kraju jest ich ponad 230 tysięcy, a pierwsi wyznawcy tej religii pojawili się w Polsce przed stu laty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto