Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rybniku powstanie Branżowe Centrum Umiejętności. W pierwszym etapie obejmie przemysł górniczy

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
W pierwszym etapie centrum obejmie przemysł górniczy
W pierwszym etapie centrum obejmie przemysł górniczy RL
- W tej chwili robimy wszystko, by młodzi ludzie mieli możliwość kształcenia się nie tylko w liceach, ale również w szkołach zawodowych - podkreślał senator Wojciech Piecha, który w poniedziałek 21 sierpnia, wraz z rybnickimi radnymi zaprezentował utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności z dziedziny górnictwa w Rybniku. Projekt otrzymał finansowanie w wysokości 11 milionów złotych.

W Rybniku powstanie Branżowe Centrum Umiejętności z dziedziny górnictwa

Wsparcie przygotowania kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki w branży górniczej i przeróbki węgla kamiennego to główny cel projektu, związany z utworzeniem w Rybniku Branżowego Centrum Umiejętności z dziedziny górnictwa i przeróbki. W poniedziałek 21 sierpnia, utworzenie centrum, które powstanie przy Zespole Szkół Technicznych w Rybniku zapowiedzieli senator Wojciech Piecha i rybniccy radni.

- 11 milionów złotych to kwota, która wzmocni edukację zawodową w Rybniku. Do 2015 roku edukacja zawodowa była traktowana po macoszemu. W tej chwili odbudowujemy to i robimy wszystko, by młodzi ludzie mieli możliwość kształcenia się nie tylko w liceach, ale również w szkołach zawodowych. To jest przyszłość, bo już teraz w polskim przemyśle pracuje ponad 4 mln pracowników - podkreślał senator Wojciech Piecha dodając, że w tym roku państwo wyda na edukację około 64 mld złotych.

Z utworzenia centrum zadowolony jest radny Andrzej Sączek, który brał czynny udział w pracach przygotowawczych nad projektem. Te trwały co najmniej dwa lata.

- Od dwóch lat czyniliśmy wszelkie działania, żeby branżowe centrum umiejętności w zawodach górniczych trafiło do Rybnika. W porozumieniu z Głównym Instytutem Górnictwa, Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Górnictwa oraz ze spółkami górniczymi uznaliśmy, że ze względu na czasookres funkcjonowania górnictwa, dobrą lokalizacją na tego typu miejsce będzie właśnie Rybnik - mówił radny Andrzej Sączek dodając, że miasto Rybnik otrzymało na ten cel 11 milionów złotych finansowania, z czego znaczna część tych pieniędzy pozostanie w środkach trwałych, w postaci nowoczesnych pracowni wirtualnych rzeczywistości.

Zdaniem rybnickiego radnego, wsparcie dla górnictwa w postaci Branżowego Centrum Umiejętności będzie niezwykle istotne.

- Wiemy, że Polska Grupa Górnicza zamierza w Rybniku najdłużej prowadzić eksploatację, do 2049 roku. Górnictwo w naszym regionie będzie więc jeszcze długo potrzebowało wykwalifikowanych fachowców - mówił radny z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

W pierwszym etapie, branżowe centrum umiejętności będzie służyło szkoleniu kadr związanych z przemysłem górniczym. Później ma służyć również innym branżom z zakresu przemysłu.

- Myślę, że po zakończeniu całego projektu, pracownie te zostaną wykorzystane dla dobra edukacji w naszym regionie. Te pracownie będą żyły z korzyścią dla kolejnych branż, jak chociażby związanych z odnawialnymi źródłami energii - dodawał radny Andrzej Sączek.

Branżowego Centrum Umiejętności z dziedziny górnictwa i przeróbki ma zostać stworzone do 1 września 2024 roku. To nowoczesne pracownie przedmiotowe oraz laboratorium wirtualnej rzeczywistości przy ZST w Rybniku, umożliwiające przeszkolenie 300 osób dorosłych w zakresie podniesienia kompetencji zawodowych z zakresu górnictwa, 40 uczniów oraz 20 nauczycieli kształcenia zawodowego.

Projekt ten ma spowodować uzyskanie wykwalifikowanej kadry odpowiadającej na potrzeby nowoczesnej gospodarki w branży górniczej, podniesienie kompetencji zarówno miękkich, jak i twardych odbiorców projektu oraz zintegrowanie szkolnictwa ponadpodstawowego zawodowego z pracodawcami.

Branżowe Centra Umiejętności powstają w całej Polsce

BCU to inwestycja za ponad 1,4 miliarda złotych polegająca na utworzeniu 120 nowoczesnych branżowych centrów umiejętności w partnerstwie podmiotów branżowych oraz organów prowadzących szkoły kształcące w zawodach i centra kształcenia zawodowego. Jak zapewnia Ministerstwo Edukacji, formuła ta jest nowością w systemie oświaty, wykraczającą poza dotychczasowe tradycyjne modele kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego. Centra mają być zaawansowanymi technologicznie ośrodkami kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej branży.

- To wyjątkowy moment w szkolnictwie zawodowym w Polsce. Odbudowywane z mozołem w ciągu ostatnich siedmiu lat, a dzisiaj uzyskujące dodatkowy motor napędowy. Branżowe Centra Umiejętności to dodatkowy, bardzo szybki motor napędowy szkolnictwa zawodowego dla naszej młodzieży, dla naszego społeczeństwa, dla przyszłości naszych rodzin, dla przyszłości naszego państwa - podkreśla minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Branżowe Centra Umiejętności będą łączyć szkoły, centra kształcenia zawodowego, uczelnie, przedstawicieli branż i przedsiębiorstw do współpracy w zakresie kształcenia nowoczesnych kadr dla gospodarki lokalnej i ogólnokrajowej. Tworzone będą przy szkołach kształcących w zawodach lub centrach kształcenia zawodowego.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto