Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Parku Fusińskiego w Sosnowcu budzi się życie. Kiedy oficjalne otwarcie? Obiekt został przebudowany i odświeżony za blisko 7 mln zł

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Park im. porucznika pilota Jana Fusińskiego został urządzony na nowo. Są nowe rośliny, mała architektura. Na szczęście pozostały też stare, piękne dające cień drzewa.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Park im. porucznika pilota Jana Fusińskiego został urządzony na nowo. Są nowe rośliny, mała architektura. Na szczęście pozostały też stare, piękne dające cień drzewa. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Sosnowiec. W zrewitalizowanym Parku im. porucznika pilota Jana Fusińskiego widać już wiosnę. I choć oficjalnie miejsce to jeszcze wciąż jest zamknięte dla mieszkańców, to ci, najbardziej niecierpliwi już spacerują parkowymi uliczkami. Miasto planuje huczne otwarcie parku na 1 czerwca, w Dzień Dziecka.

To najstarszy park w mieście, ma 86 lat

Park im. porucznika pilota Jana Fusińskiego w Sosnowcu, to najstarszy park w mieście, który otwarto w 1935 roku. W tym roku, po 86 latach – park został przebudowany i odnowiony. Stał się też jedynym parkiem w mieście ogrodzonym i zamykanym na noc.
Przebudowa kosztowała miasto prawie 7 mln złotych. Wykonała ją czeska firma 4As. Jego prezes Andrzej Santarius to Czech o polskich korzeniach. Podczas podpisania umowy z miastem, 15 stycznia 2019 roku, przekonywał, że będą się starali wykonać tę inwestycję przed czasem.

- Tak obiecałem i tak staramy się wykonać to zadanie – powiedział nam w listopadzie ubiegłego roku Andrzej Santarius.

Dotrzymał słowa.

Kiedy oficjalne otwarcie parku przy Kresowej?

Oficjalne, uroczyste otwarcie parku jest już zaplanowane. Władze miasta chcą jednak dać szansę roślinom na zazielenienie się.

- Chcemy otworzyć ten park, podobnie jak Park Tysiąclecia w Milowicach, pierwszego czerwca, w Dzień Dziecka – powiedział nam Krzysztof Polaczkiewicz z biura prasowego sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.

Wchodząc do parku głównym wejściem, od razu widzimy nową, kompozytową bramę z laserowo wyciętymi motywami roślinnymi. Tuż za nią, nowe schody, uzupełnione o pochylnię i platformę widokową.
Jak już informowaliśmy, w parku pozostawiono bardzo dużą część starych, rosnących tam od wielu lat drzew, co z pewnością ucieszyło mieszkańców, którzy obawiali się rzezi starych, pięknych drzew, kosztem młodych sadzonek. Spacerowicze wciąż będą mogli tu znaleźć enklawę cienia w słoneczne, upalne dni. Te drzewa to też enklawa ciekawskich, puszystych wiewiórek. Jest ich tu pełno. Nie boją się ludzi.

Tak park Fusińskiego wyglądał w lutym 2020 roku

Park im. porucznika pilota Jana Fusińskiego został urządzony na nowo. Są nowe rośliny, mała architektura. Na szczęście pozostały też stare, piękne dające cień drzewa.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

W Parku Fusińskiego w Sosnowcu budzi się życie. Kiedy oficja...

Jak teraz wygląda park?

Zrewitalizowana powierzchnia wynosi około 6,7 ha, z czego aż 5,49 ha to tereny biologiczne czynne. Przy poszczególnych gatunkach roślin znalazły się tabliczki z ich nazwami.
Posadzono 245 nowych drzew - takich jak: jodła zwyczajna, olsza czarna, buk zwyczajny, lipa drobnolistna i szerokolistna, grab pospolity, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, wierzby biała i krucha, topole biała, szara, czarna i osika, jesion wyniosły, jarząb pospolity i brzoza brodawkowata.

Kolekcje roślinne pozwolą mieszkańcom lepiej poznać rodzimą przyrodę. Rośliny uporządkowane zgodnie z siedliskami (grąd środkowoeuropejski, grąd subkontynentalny, buczyna karpacka, brzezina, subatlantycki bór sosnowy, ols porzeczkowy, podgórski łęg jesionowy, łęg wierzbowy, łęg topolowy, łąka rajgrasowa, zbiorowiska muraw dywanowych, murawa kserotermiczna, murawa kolekcja roślin skalnych) lub tematycznie (rośliny wrzosowate, zioła zapachowe, garbarskie, lecznicze, miododajne, przyprawowe, kolekcja lawendy) będą lekcją przyrody podczas rodzinnych spacerów.

Nie przeocz

Pomyślano też o zwierzętach. Będą budki lęgowe i dla owadów

Z myślą o zwierzętach w parku pojawiły się budki lęgowe dla ptaków, domki dla nietoperzy i owadów. Przy ogrodzeniu posadzono już drzewa i krzewy o mięsistych owocach: dzika róża (Rosa canina), jeżyna kaukaska (Rubus armeniacus), jeżyna bezkolcowa ruczaj (Rubus fruticosus), śliwa tarnina (Prunus spinosa), głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), ałycza inaczej śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera), dereń świdwa (Cornus sanguinea), szakłak (Rhamnus). Dla umożliwienia migracji małym ssakom planowane ogrodzenie będzie posiadało prześwit przy gruncie.

Mała architektura po nowemu

W parku Fusińskiego widać meandrujące ścieżki z nawierzchni mineralnej, place, tarasy widokowe, drewniane pomosty umożliwiające podziwianie kolekcji bez zadeptywania ich. Jest już nowoczesne oświetlenie także podświetlające punktowo kolekcje.
Oprócz najważniejszych elementów parku, czyli roślin, pomyślano też o spacerowiczach i małej architekturze. Powstały stojaki na rowery, nowe ławeczki i toaleta publiczna. Cała przestrzeń została zaprojektowana z myślą o osobach niepełnosprawnych.
Jak już wspomnieliśmy, park będzie zamykany na noc. Ale wstęp do niego będzie oczywiście darmowy.
Park mieści się tuż przy budowanym właśnie w Sosnowcu Centrum Edukacji Ekologicznej, czyli nowym Egzotarium. Obiekt ma być wizytówką miasta i miejscem odwiedzanym chętnie przez miłośników przyrody nie tylko egzotycznej. Na zewnątrz znajdą się baseny z wodnymi roślinami oraz żyjącymi tam żółwiami błotnymi. Obiekt ma być gotowy w sierpniu przyszłego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto