Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Pałacu Schoena wystawa o Edwardzie Gierku WIDEO+ZDJĘCIA

TOS
Wystawa Edward Gierek. Między Wschodem a Zachodem. Sosnowiec 8 marca 2018 r. Podczas otwarcia obecny był tez syn Edwarda Gierka, prof. Adam Gierek
Wystawa Edward Gierek. Między Wschodem a Zachodem. Sosnowiec 8 marca 2018 r. Podczas otwarcia obecny był tez syn Edwarda Gierka, prof. Adam Gierek Arkadiusz Gola / Polska Press
Edward Gierek - I sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w latach 1970-80, a wcześniej szef Komitetu Wojewódzkiego partii w Katowicach to bohater nowej wystawy, którą przygotowano w sosnowieckim Pałacu Schoena. 8 marca, na otwarciu wystawy były tłumy.

Wystawa "Edward Gierek. Między Wschodem a Zachodem" - to opowieść o życiu i działalności jednego z przywódców doby Polski Ludowej, wpleciona w najważniejsze momenty w dziejach kraju. Twórcy wystawy poprzez jej narrację wzbogaconą o materiał ikonograficzny, filmowy, zbiory rodzinne oraz muzealia z epoki pragną pokazać zarówno jasne, jak i ciemne strony PRL-u.

Paweł Dusza, dyrektor sosnowieckiego Muzeum, przyznaje, że po ogłoszeniu, że tematem wystawy będzie właśnie Edward Gierek, do placówki docierały zarówno głosy euforii, jak i krytyki.

- Frekwencja przekroczyła nasze oczekiwania - mówi dyrektor Dusza. - Wystawa podejmuje tematy ciężkie, ale nie przygniatamy nimi. Opowiadamy o trudnych rzeczach i robimy to w taki sposób, żeby każdy mógł racjonalnie odnieść się do tych wydarzeń z różnych stron politycznego sporu - podkreśla.

Przygotowana ekspozycja to prześledzenie biografii byłego I sekretarza KC PZPR od narodzin w Porąbce poprzez zagłębiowską biedę okresu międzywojennego, wyjazd na Zachód, drogę po szczeblach władzy partyjnej aż do funkcji I sekretarza do internowania w stanie wojennym i okresie po 1989 roku. Uzupełnieniem wystawy są: rekonstrukcja typowego mieszkania lat 70. XX wieku oraz oś czasu, ukazująca najważniejsze wydarzenia z życia Gierka na tle epoki, wzbogacona o wizualizację tzw. gierkówki.

- To ważne wydarzenia, również dla mnie - przyznaje prof. Adam Gierek, eurodeputowany, syn Edwarda Gierka, który był gościem czwartkowego wernisażu. - Nie można dopuścić, żeby historia była kształtowana przez różnego rodzaju ideologiczne trendy. Historia powinna być obiektywna i oparta na faktach - dobrych i złych. Dopiero na ich podstawie można wyciągać wnioski - dodaje

Eksponaty i materiał ikonograficzny na wystawie pochodzą ze zbiorów: Adama Gierka (zbiory rodzinne), Macieja Gadaczka, Marka Janickiego, Dariusza Kindlera, Józefa Makala, Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, Muzeum PRL-u. Fundacja Minionej Epoki w Rudzie Śląskiej, Muzeum PRL-u w Nowej Hucie, Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa prezentowana będzie w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu od 8 marca do 29 kwietnia.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto