MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Łośniu archeolodzy natrafili na kolejne sensacyjne znalezisko

Piotr Sobierajski
Krzysztof Kopeć i Przemek Gomula przy odkopanym w Łośniu szkielecie.
Krzysztof Kopeć i Przemek Gomula przy odkopanym w Łośniu szkielecie.
Ziemia na działce przy ul. Ornej 15 w Łośniu - dzielnicy Dąbrowy Górniczej kolejny raz ujawnia swoje tajemnice. Archeolodzy pod wodzą Dariusza Rozmusa właśnie znaleźli doskonale zachowany szkielet zwierzęcia z gatunku ...

Ziemia na działce przy ul. Ornej 15 w Łośniu - dzielnicy Dąbrowy Górniczej kolejny raz ujawnia swoje tajemnice. Archeolodzy pod wodzą Dariusza Rozmusa właśnie znaleźli doskonale zachowany szkielet zwierzęcia z gatunku jeleniowatych, który przeleżał w tym miejscu ponad osiem wieków. To potwierdza, że stanowisko wykopaliskowe w Łośniu należy do jednych z najważniejszych w naszym kraju. W ubiegłym roku znaleziono tam skarb ponad tysiąca srebrnych monet.

Zwierzę złożone zostało w specjalnym dole, w pozycji embrionalnej, wygląda jakby spało. Wiele wskazuje na to, że może mieć związek z obrzędami kultowymi, bo jak wskazują zachowane szczątki samica była ciężarna. - Na razie trudno określić, czy jest to jeleń, czy jakiś inny gatunek. Więcej będzie wiadomo po wyjęciu szkieletu i specjalistycznych badaniach. W każdym razie było na tyle ważne dla mieszkańców osady, że go po prostu nie zjedli. Wcześniej znaleźliśmy tu już pochówki krów oraz konia, które zostały przykryte kamiennym brukiem -mówi Dariusz Rozmus, kustosz działu archeologii Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej.

Znalezisko datowane jest wstępnie na połowę XII wieku. Wtedy na terenach Łośnia istniała jedna z najstarszych na ziemiach polskich osad hutniczych, zniszczona w wyniku najazdu lub zbrojnych starć. Znalezisko być może jest jednak starsze i ma związek z wierzeniami pogańskimi.

W tym roku znaleźliśmy tutaj także trzy ciężarki w koszulkach z brązu, a w sumie od 2003 roku mamy ich pięć. To wyjątkowe eksponaty, unikaty w skali krajowej, potwierdzające istnienie w tym miejscu wielkiego ośrodka handlowego. Mieszkańcy nie tylko wytapiali więc tutaj srebro. Do ubiegłorocznego, ogromnego skarbu, zawierającego ponad tysiąc srebrnych monet z XII wieku, bitych przez Władysława Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego, możemy dołożyć siedem kolejnych, wykopanych w ostatnich miesiącach. Całość będzie można oglądać najprawdopodobniej jesienią w Muzeum Sztygarka -podkreśla archeolog.

W ostatnich dniach z ziemi udało się także wydobyć fragment tygla odlewniczego oraz okucie z brązu od kaptorgi. Była to wczesnośredniowieczna zawieszka, noszona na szyi.

Wykopaliska w dzielnicy Łosień trwają już prawie dziesięć lat, a przy ul. Ornej 15 - pięć. Na tym jednak nie koniec.

-Właśnie czekamy na wyniki badań georadarowych kolejnych jedenastu arów. Wstępne analizy są bardzo obiecujące, bo widać kilka skupisk podziemnych. Można się więc spodziewać kolejnych, sensacyjnych odkryć, ale już w przyszłym roku - przyznaje Dariusz Rozmus.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto