MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W dzielnicy Zagórze odkryto osadę hutniczą

Katarzyna Domagała
Archeolodzy dokładnie sprawdzali ponad 500 metrów kwadratowych, gdzie trwały wykopaliska
Archeolodzy dokładnie sprawdzali ponad 500 metrów kwadratowych, gdzie trwały wykopaliska Fot. Katarzyna Domagała
Zakończyły się trwające prawie rok badania archeologiczne w dzielnicy Zagórze. Badacze odkryli osadę hutniczą z przełomu XI/XII w. oraz ślady drewnianego budynku z wieku XVIII.

Wykopaliska prowadzone w sąsiedztwie kościoła św. Joachima udowodniły, że w tej okolicy życie przemysłowe toczyło się od prawie tysiąca lat.

- Udało nam się odkryć kilka pieców hutniczych z wczesnego średniowiecza, w których osadnicy z rudy ołowiu wytapiali ołów i niezwykle cenne w tamtych czasach srebro - opowiada Dariusz Rozmus, archeolog prowadzący wykopaliska. - Bo kto miał srebro, ten miał pieniądze. Dlatego znaczenie tej osady było ogromne, stanowiła fundamentalną gałąź gospodarki wczesnośredniowiecznej - dodaje.

Centymetr po centymetrze sprawdzono ponad 500 m kwadratowych na tzw. Starym Zagórzu. Pod warstwą ziemi badacze odkryli cztery ołowiane ciężarki. Fragmenty ceramiki oraz biżuterii. Przedmioty żelazne, najprawdopodobniej ostrza noży oraz gwoździe. Ich konkretne nazwanie będzie możliwe po konserwacji. Badacze wpadli na ślad kamiennej drogi, wzdłuż której umiejscowione były dwa piece hutnicze. Niedaleko niej w czasach nowożytnych na ułożonej z kamieni podłodze postawiono drewniany domek. Pod nią mieściła się spiżarnia. Ciekawostkę stanowią monety i medaliony rysujące przekrój życia na tych ziemiach. Z roku 1868 pochodzi żydowski medalion. Znaleziono także monetę faszystowską oraz 50-groszówkę z 1923 roku.

Wszystkie przedmioty można oglądać w dziale archeologii Muzeum Miejskiego. Z początkiem przyszłego roku powstanie natomiast wystawa opowiadającą o początkach osadnictwa na terenie dzisiejszego miasta.

O nieodkrytych jeszcze skarbach na terenie Sosnowca zapewnia Katarzyna Sobota-Lichow, miejski archeolog. - Pewnie braknie mojego życia, by zbadać wszystkie miejsca, gdzie są niesamowite rzeczy. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, w przyszłym roku rozpoczniemy badania w parku Sieleckim - podkreśla. Są plany, by na terenie wykopalisk w Zagórzu wybudować wioskę historyczną, w której młodzież mogłaby na żywo zapoznać się z historią swojego miasta.

od 7 lat
Wideo

Temat aborcji wraca do Sejmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto