Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W dzielnicy Modrzejów w końcu mieszkańcy będą mogli korzystać z gazowego ogrzewania

Wiktor Nogajczyk
Mieszkańcy bloków przy ulicy Powstańców chcieliby mieć bardziej ekologiczne ogrzewanie
Mieszkańcy bloków przy ulicy Powstańców chcieliby mieć bardziej ekologiczne ogrzewanie Wiktor Nogajczyk
Po prawie 10 latach starań Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Powstańców o przyłączenie do elektrociepłowni Niwka-Modrzejów, pojawiła się alternatywa w postaci ogrzewania gazowego.

Starali się od ponad dziewięciu lat

-Pierwsze podanie o przyłączenie bloków do ówczesnego ZEC-u było składane około dziewięciu lat temu. Usłyszeliśmy, że inwestycja jest nieopłacalna - mówi Sebastian Ptak, członek Zarządu Wspólnoty. - Dzisiaj każdy rozumie, że czyste powietrze to bardzo cenny skarb. W przypadku zmiany modelu ogrzewania także i wygoda, na którą mieszkańcy dalej muszą cierpliwie czekać. Do końca tego roku, jeśli inspektor wyrazi zgodę, planowane jest podłączenie sieci gazowej bezpośrednio do bloków. Wtedy w ciągu kilku lat trzeba będzie zainstalować odpowiednie piece gazowe i zapomnieć o węglu – mówi.

Mieszkańcy walczyli o ekologiczne ogrzewanie

Mieszkańcy wytrwale walczyli o tę zmianę. Złożyli cztery podania o przyłączenie. Za każdym razem odpowiedź była ta sama - inwestycja się nie opłaca.

- Pierwsze pismo przez ówczesny Zarząd było składane do Urzędu Miasta, ponieważ elektrociepłownia „Niwka-Modrzejów” należała do miasta. Później na kolejnych zebraniach, między innymi Rady Dzielnicy Południe, dowiadywaliśmy się od prezydenta Sosnowca, że przejął ją prywatny, francuski właściciel, który co do potencjalnej inwestycji przyłączenia Modrzejowa, był także niechętny - dodaje Andrzej Kubziakowski, członek Zarządu Wspólnoty.

Jak ustalono, nic nie dawały nawet podania, na których podpisywali się bez wyjątku wszyscy właściciele mieszkań przy ulicy Powstańców, a kontakt z francuską firmą był ograniczony.

Chcą dawać dobry przykład

Chęć zmiany ogrzewania deklarowali także mieszkańcy bloków i kamienic znajdujących, się przy ul. Orląt Lwowskich, a nawet Szkoła Podstawowa nr 11, której troska o środowisko nie jest obca. Co roku odbywają się w niej Dni Ziemi. Wtedy cała społeczność zaangażowana jest w sprzątanie okolicznego parku oraz lasu. Prowadzone są lekcje uświadamiające młodzież w zakresie dbania o środowisko i zachęcające do obcowania z naturą.
Jak mówi dyrektor, Sabina Madej: - Bardzo zależy nam na zmianie ogrzewania. Prowadziliśmy rozmowy na ten temat. Chcemy dawać dzieciom dobry przykład, ale niestety koszty przyłączenia przerosłyby nasze możliwości.

Gazowe światełko w tunelu...

Gazowe światełko w tunelu pojawiło się w tym roku, kiedy to Miasto Sosnowiec w odpowiedzi na podanie o poprowadzenie dodatkowej sieci gazowej, dbając o wygodę i czystość środowiska odpowiedziało „podciągnięciem” rury z gazem wzdłuż ul. Powstańców. Teraz pozostaje „tylko” czekać na połączenie z blokami i można będzie w końcu przejść na tryb „ekowygodny”.
Może to także dobry prognostyk dla pozostałej części dzielnicy Modrzejów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto