Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Czeladzi o jakości powietrza w Zagłębiu Dąbrowskim mówią eksperci ZDJĘCIA

Katarzyna Kapusta
fot. Marzena Bugała-Azarko
W Czeladzi w Kopalni Kultury odbył się III Zagłębiowski Okrągły Stół dla Czystego Powietrza. W gronie ekspertów, samorządowców, mieszkańców dyskutowano o zanieczyszczeniu powietrza. Zaprezentowano także specjalnego drona, który prowadzi pomiary składu chemicznego spalin.

Podczas trzeciej już konferencji odbyły się trzy panele. W pierwszym o wpływie smogu na nasze zdrowie mówili przedstawiciele WIOŚ w Katowicach, Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego, lekarze szpitala Szpitala Miejskiego w Sosnowcu, z Uniwersytetu Śląskiego oraz przedstawiciele Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.

Jak wynika z badań w Polsce rocznie umiera z powodu smogu od 40 do 55 tysięcy osób. Najgorsze powietrze w ubiegłym roku było w Żywcu. Niestety, wciąż nie zdajemy sobie sprawy jak duży wpływ na nasze życie i zdrowie ma smog.

- Smog przede wszystkim powoduje kłopoty ze wzrokiem. Problemy z oczami, zapalenie spojówek, swędzenie, pieczenie, uczucie piasku pod powiekami na to wszystko ma wpływ zanieczyszczenie powietrza. Smog to także problemy oddechowe ale nie tylko ponieważ smog może powodować dużo bardziej poważne konsekwencje czyli nowotwory - mówi Dominika Szeja, neurologopeda Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej, sosnowieckiego szpitala miejskiego.

-Smog ma duży wpływ na zaburzenia związane z ciążą i płodnością, z zaburzeniami krążenia czy rytmu serca. To jest bardzo poważany problem. Jeśli czegoś z tym nie zrobimy, nie będzie wsparcia ze strony rządu, to nie wróży dobrze - dodaje.

Jak możemy w warunkach domowych sobie pomóc? - Przede wszystkim po powrocie do domu musimy przepłukać oczy solą fizjologiczną, przepłukać gardło, nos. Opłukać skórę, która była odsłonięta i mogła mieć kontakt z zanieczyszczeniami. Jeśli już musimy wyjść na zewnątrz to nośmy maseczki antysmogowe. Profesjonalne maseczki. Na rynku mamy bardzo dużo produktów. Apeluję o to, żeby bardzo dokładnie czytać atesty. Jest naprawdę niewiele masek, które w 100 procentach chronią nas przed zanieczyszczeniami - tłumaczy Dominika Szeja.

Podczas konferencji zaprezentowano także w jaki sposób działa dron, przy użyciu którego sprawdzany jest pomiar składu chemicznego spalin.

- Opracowany przez nas system o nazwie NOSACZ pozwala na precyzyjne wskazanie źródła emisji gazów zatruwających atmosferę. Dron wyposażony jest w szereg czujników, których wskazania pozwalają na wykrycie spalania odpadów takich jak produkty z tworzyw sztucznych, lakierowane drewno czy folie - tłumaczy Przemysław Tomków, kierownik Polskiego Centrum Dronowego.

Jeden lot drona trwa 20 minut.

Drugi panel to smog widziany oczami samorządowców. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Czeladzi, Będzina, Sławkowa, Dąbrowy Górniczej i Sosnowca. Burmistrzowie i prezydenci tłumaczyli w jaki sposób walczą ze smogiem.

Szpitala Miejskiego w Sosnowcu, z Uniwersytetu Śląskiego oraz przedstawiciele Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto