Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unijne etykiety na oponach - o czym informują?

Materiał powstał przy współpracy z serwisem Oponeo.pl
Kupując nowe opony warto zwrócić uwagę na przyklejone do nich etykiety. Dowiemy się z nich, jak ogumienie wpływa na zużycie paliwa, jak zachowuje się na mokrej nawierzchni i czy jest głośne.

Etykiety zgodnie z unijnymi regulacjami są umieszczane na ogumieniu od listopada 2012 roku. Powstały w oparciu o podobny system porównawczy stosowany od dawna przez producentów sprzętu AGD. W przypadku ogumienia informacja na etykietach dotyczy trzech parametrów. To klasa oporów toczenia, przyczepność na mokrej nawierzchni i poziom hałasu generowanego podczas jazdy.

Trzy informacje, wiele zadań
Wprowadzeniem etykiet na rynek unijni eksperci chcieli znacząco wpłynąć na obniżenie poziomu zużycia paliwa, a co za tym idzie, emisji spalin, głównie dwutlenku węgla. Informacja o przyczepności ma z kolei poprawić bezpieczeństwo na drogach, a wynik pomiaru poziomu emitowanego hałasu ma poprawić komfort jazdy. Dzięki umieszczeniu etykiet na wszystkich nowych oponach kierowca ma teraz łatwiej wybrać model w oparciu o własne oczekiwania.

- Właściwości opony na mokrej nawierzchni wybrano dlatego, że to właśnie ona najczęściej wpływa na pogorszenie trakcji samochodu w europejskich warunkach. Poza tym zachowanie samochodu na wodzie najłatwiej zbadać. Są metody, które pozwalają przeprowadzić test w miarodajny i powtarzalny sposób – mówi Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl.

Kwestia wydajności paliwowej wynika z pomiaru oporów toczenia. Im mniejsze, tym opona toczy się łatwiej i silnik musi się mniej wysilać, aby rozpędzić samochód. Efekt widać na poziomie spalania. Opona najbardziej wydajna w tej kategorii będzie miała ocenę „A”, najgorsza dostanie ocenę „G”. Jak tłumaczą eksperci, skrajnie niskie opory toczenia to jednak tylko częściowo zaleta. Samochód zużywa mniej benzyny, ale opona jest bardziej gładka, przez co jej droga hamowania się wydłuża.

– Opracowanie opony, która jednocześnie dostanie oceny najwyższe w kategoriach zużycia paliwa i hamowania na mokrej nawierzchni jest w zasadzie niemożliwe. Producenci muszą zdecydować się na kompromis. Jeśli jeden parametr jest wyższy, drugi wypada nieco gorzej – mówi Filip Fischer.

Test z mikrofonem
Trzeci z ocenianych parametrów to poziom hałasu emitowanego przez ogumienie. Badanie na potrzeby testu przeprowadza się przy użyciu dwóch mikrofonów ustawionych przy drodze. Specjaliści mierzą przy ich pomocy hałas wytwarzany przez przejeżdżający samochód. Mikrofony stoją w odległości 7,5 m od środka jezdni, na wysokości 1,2 m. Aby wyniki badania były miarodajne, w zasadach ich wykonania określono m.in. rodzaj nawierzchni jezdni. Ten parametr także wiąże się z dwoma pozostałymi. Większy hałas emituje ogumienie o wyższych oporach toczenia – bardziej paliwożerne, ale lepiej hamujące. Ciszej toczą się koła na oponach wydajnych paliwowo, ale potrzebujących dłuższej drogi do zatrzymania się.
Co wybrać na zimę?

– Do jazdy po mieście, gdzie drogi są utrzymane lepiej można wybrać opony z wysoką oceną za zużycie paliwa. Poza miastem podstawą będzie parametr określający jakość hamowania na mokrej nawierzchni – mówi Filip Fischer.

Jeżdżąc w mieszanych warunkach można wybrać ogumienie o zbliżonych osiągach w kwestii obu parametrów. Najmniej istotny jest poziom hałasu, który wewnątrz samochodu jest w zasadzie nieodczuwalny, a w większości przypadków i tak będzie pochodną obu pozostałych parametrów.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto