Ulewa na Śląsku i w Zagłębiu. Ponad 400 interwencji. Zalane drogi, zamknięte tunele, ewakuacje [ZDJĘCIA, WIDEO]

PM

Wideo

Zobacz galerię (37 zdjęć)
Zalane ulice w Katowicach i w Sosnowcu, uszkodzone drzewa, zniszczone asfalty dróg... Sobotnie burze nad Śląskiem i Zagłębiem spowodowały, że strażacy mieli pełne ręce roboty. Do niedzieli (28.07.) do godziny 7 odnotowano ponad 400 zgłoszeń. Obecnie sytuacja jest już opanowana. Zjazd z DK86 koło Ikei wciąż nieprzejezdny.

Burze i ulewy pojawiły się najpierw nad Zagłębiem. Woda zalewała m.in. remontowany odcinek DK94 w Sosnowcu, gdzie kierowcy utknęli w ogromnym korku. Z wodą walczyli również mieszkańcy Będzina, gdzie z powodu śliskiej nawierzchni i ograniczonej widoczności doszło do kilku niegroźnych kolizji.

Następnie burze przeniosły się nad Śląsk, gdzie spowodowały ogromne utrudnienia. W ciągu zaledwie 30 minut spadło aż 80 mm deszczu. Jak informuje Urząd Miasta w Katowicach, taka ilość wody jest porównywalna z opadami, które występowały w całym lipcu w poprzednich latach.

Ulewa na Śląsku i w Zagłębiu. Ponad 400 interwencji. Zalane ...

Zalane zostały drogi. Tunel pod katowickim rondem i prowadząca do niego droga wyglądały jak jezioro. Podobnie wyglądała droga przy Ikei w Katowicach. Głębokość rozlewiska miała około 2 metrów. Wodę wypompowywano dwoma pompami szlamowymi o wysokiej wydajności. Po opadnięciu wody okazało się, że asfalt przy obiekcie jest w fatalnym stanie. Woda wyrwała kawałki drogi i powstały ogromne dziury. Władze miasta informują, że naprawa nawierzchni będzie kolejnym krokiem usuwania skutków sobotniej nawałnicy. Zjazd z DK86 w tym miejscu wciąż jest nieprzejezdny.

Burze na Śląsku i w Zagłębiu. Drogi w Katowicach i Sosnowcu zalane

Asfalt pod tunelem pod Spodkiem przez długi pokrywała natomiast warstwa mułu utworzonego z zanieczyszczeń spływających z innych, wyżej położonych dróg. Konieczne było jej uprzątnięcie. Rzeka płynęła także ulicami Francuską i Mikołowską. Od sobotniego wieczoru w mediach społecznościowych pojawiają się ogłoszenia dotyczące poszukiwania zgubionych w wodzie tablic rejestracyjnych.

Pojawił się także problem zalanych parkingów. Również tych podziemnych. Zalane zostały garaże przy ulicy Saint Etienne w Katowicach. Głębokość wody w garażach miała aż 1,5 metra. Zalaniu uległo 27 samochodów oraz 6 motocykli znajdujących się na parterze garażu.

Przerwany został wał przeciwpowodziowy rzeki Rawa, który znajduje się przy ulicy Szabelnianej. Uszkodzony został metr wału. Skutkiem było zalanie pobliskich posesji.

Zalane zostały parkingi przy centrach handlowych. W Szpitalu Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach zalana została rozdzielnia elektryczna. Udało się jednak nie dopuścić do jej zniszczenia. Nie było konieczności ewakuacji pacjentów. Natomiast na terenie serwerowni przy ulicy Paderewskiego zalaniu uległy pomieszczenia biurowe i pomieszczenie serwerowni. Wypompowanie wody nastąpiło przy pomocy pomp szlamowych i pozwoliło uchronić serwery z danymi pacjentów.

Były jednak ewakuacje klientów ze sklepów i z centrów handlowych. Ewakuowana została katowicka Ikea. Informacja o tym zdarzeniu nie została przekazana służbom. Woda wdzierała się także do Castoramy. WCKZ poinformowało natomiast, że konieczna była także ewakuacja Supersamu w Katowicach, ponieważ doszło do awarii kanalizacji deszczowej.

- Dziękuję wszystkim służbom, które błyskawicznie podjęły działania na terenie miasta Katowice. Od wczoraj 20 zastępów katowickiej straży pożarnej przy wsparciu zastępów z miast sąsiednich, a także ochotnicze straże pożarne, jednostki miejskie – w tym Miejski Zarząd Ulic i Mostów, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Katowickie Wodociągi, Zakład Zieleni Miejskiej, wydział zarządzania kryzysowego - intensywnie pracują, by usunąć skutki nawałnicy. Nadzwyczajne opady spowodowały liczne podtopienia, które na bieżąco są usuwane – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent miasta Katowice.

Premier Mateusz Morawiecki: Dziękuję wszystkim, którzy bezinteresownie niosą pomoc swoim sąsiadom

Do sytuacji na Śląsku i w Zagłębiu odniósł się na Twiterze premier Mateusz Morawiecki - Rozmawiałem z Wojewodą Śląskim oraz Wojewódzkim Komendantem PSP. Sytuacja jest opanowana, a wszelka pomoc jest udzielana przez służby tym, których zdrowie i mienie ucierpiało w wyniku nawałnic i podtopień. Dziękuję wszystkim, którzy bezinteresownie niosą pomoc swoim sąsiadom.

Dyżurny Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach przekazał, że do niedzieli (28.07.) do godziny 7 rano odnotowano 409 interwencji. Najwięcej miało miejsce w Katowicach, ale pracowity dzień miały także służby w Bytomiu, Chorzowie oraz Częstochowie. Obecnie sytuacja jest już opanowana, ale nadal konieczne są interwencje straży.

Wszystkie drogi są już przejezdne. Tunel pod Spodkiem również został otwarty.

Burza na Śląsku i w Zagłębiu. Raport Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego

  • 27.07.2019 r. godz. 15:34 IMiGW PIB Kraków wydał ostrzeżenie meteorologiczne nr 105 - burze z gradem/2. Ostrzeżenie obowiązywało od godz. 15:34 do godz. 21:00 dnia 27.07.2019 r. na terenie woj. śląskiego. Prognozowano wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, oraz porywami wiatru do 115 km/h. Miejscami grad.
  • Od godz. 15:00 dn. 27.07.2019 r. do 07:00 28.07.2019 r. na terenie woj. śląskiego odnotowano 409 zdarzeń związanych z warunkami atmosferycznymi, w tym: Katowice – 235, Będzin – 18, Bytom – 21 Chorzów - 19, Częstochowa - 25, Sosnowiec - 13, Świętochłowice - 10.
  • Godz. 16:15 Katowice DK79 – Tunel, ulice: Goeppert-Mayer, Dudy-Gracza, Chorzowska, Murckowska, Kościuszki, Graniczna, Pszczyńska – zamknięte z uwagi na obfite opady atmosferyczne. Utrudnienia trwały do godz. 01:00.
  • Godz. 16:50 - 18:00 Sosnowiec, S86, kier. Katowice, na wys. ul. Baczyńskiego - droga zamknięta z uwagi na opady atmosferyczne. Ruch kierowany na drogę równoległą do wiaduktu.
  • Godz. 17:40 Katowice, ul. Markiefki. W wyniku intensywnych opadów atmosferycznych zalaniu uległ wykop, w którym były prowadzone prace ziemne a następnie transformator Szpitala Zakonu Bonifratrów odcinając szpital od prądu. Doraźnie oddziały: OIOM i noworodków zasilane zostały z agregatów PSP. Zasilanie przywrócono o godz. 18:00.
  • Godz. 19:19 Katowice ul. Ceglana, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne: zalaniu uległ blok operacyjny okulistyki co skutkuje brakiem możliwości uruchomienia sali operacyjnej. Działania w toku.
  • Godz. 18:40 Katowice, ul. Piotra Skargi, DH Supersam: doszło do rozszczelnienia rury odprowadzającej wodę deszczową i w konsekwencji do zalewania sklepu. Zarządca obiektu podjął decyzję o ewakuacji ok. 1000 osób. Wszyscy opuścili teren centrum handlowego przed przybyciem PSP.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

witam. podczas tej burzy próbując uciekać przed druga fala burzy wyjeżdzałem z parkingu przy Auchan sosnowiec, wjechałem w zagłębienie w parkingu gdzie było ponad 40cm wody i samochód sie zatrzymał, szybko jednak go z wody wypchałem i samochód na lawecie pojechał do serwisu gdzie stwierdzili po dłuższym czasie że samochód ma uszkodzony silnik bo zaciągnął wodę i jest zblokowany.

Ja po wjechaniu do tej wody nie odpalałem silnika, wyszedłem z samochodu i wody było juz równo z progami. w strugach deszczu wypychałem samochód razem z kilkoma osobami. Wyciągałem tez dzieci z samochodu przez otwarte szyby w samochodzie by je ratować... Po wypchnięciu samochodu na suche miejsce wyciągałem szybko wodę z wnętrza samochodu

teraz ani ubezpieczyciel INTERRISK ani ubezpieczyciel AUCHAN Sosnowiec nie chcą wypłacić odszkodowania i zwalają jedni na siłę wyższą - tj Auchan - mimo że ewidentnie w tym jednym miejscu jest niecka gdzie było prawie 50 cm wody a drudzy zwalają na to że CELOWO wjechałem w kałużę by uszkodzić sobie samochód. dla mnie to jest absurd.

pytanie mam czy ktoś się z czymś takim spotkał lub tez został poszkodowany w tej ulewie.

S
SPQR

szkoda ,że na zdjęciu ikea ,tam też jest geszeft, Sabbataja Cwi niejaka Agata M.z pracą niewolnicza ,złodziejstwem,i terrorystami szlonskimi w buddyjskim designie-co wam zrobiła Ikea-oni nie wstydzą się mówić po Szwedzku i pisać.Jak cię zechcę to cię kupię ty hanysie z Ch w dupie!!!!

m
mgr magazynier

Efekt pracy architektów po zaocznych "studjach" :)

M
Mirek

Czekam na taką ulewę w Bytomiu .Tu dopiero będzie jazda

A
Antek

Co drugi dzień powinna być taka ulewa jestem za !!!

G
Gość

SMS-owe ostrzeżenia przychodzą zazwyczaj po burzy,to taka polska tradycja.

G
Gość

a w Zawierciu nadal susza...

l
lipa

niech prezydent dalej betonuje to bedzie jeszcze lepiej... podobno maja wyciac lasy na ochojcu dlatego tramwaj tamtedy bedzie jechal i lasy w kostuchnie dlatego pociag uruchamiaja...

:)
2019-07-27T23:29:28 02:00, Zawierciok:

A w Zawierciu spadło 50ml na metr kwadratowy , bo my sie nie modlimy i nie jesteśmy Pis-lamistami

Wystarczy,że sobie władze pislamowskie wybraliście!

Z
Zawierciok

A w Zawierciu spadło 50ml na metr kwadratowy , bo my sie nie modlimy i nie jesteśmy Pis-lamistami

K
Kk

Na Paderewskiego jakoś fest nie lało hehe a TU takie straszne zdjęcia ...z reszty miasta natura zabiera co jej zabrano współczuć tym co pozalewalo domy i auta

S
Ss

Więcej betonu mniej drzew Panie Krupa to jest efekt Pana działalności w Katowicach a będzie jeszcze gorzej!!

S
SR

Więcej betonu, asaltu, kostki brukowej, wycinać drzewa! to sie k..wa poprawi. Nie, to nie wina węgla głąby.

s
super

Ulewa czyści stajnię Augiasza z PISu !

x
x

zarządzanie w Katowicach w pełnej krasie po godzinie opadów

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3