Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczelnie w miejscu kopalni

Marek Tokarz, prezes SRK
Prezes Marek Tokarz był jednym z głównych  prelegentów podczas konferencji "Dziennika Zachodniego"
Prezes Marek Tokarz był jednym z głównych prelegentów podczas konferencji "Dziennika Zachodniego" Lucyna Nenow
Spółka Restrukturyzacji Kopalń to przykład firmy, która dostała jedno z najtrudniejszych zadań związanych z rekultywacją terenów poprzemysłowych. Mimo to poradziła sobie bardzo dobrze z tymi wyzwaniami. Potwierdzeniem tego było wystąpienie, które zaprezentował Marek Tokarz, prezes Zarządu SRK S.A., zatytułowane "Doświadczenia Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. w zagospodarowaniu majątku poprzemysłowego - szansą rozwoju lokalnej przedsiębiorczości".

Przedstawiona lista terenów pokopalnianych, które zostały zagospodarowane oraz nowoczesnych obiektów, które na tych gruntach powstały, była tak długa, że z trudem mieściła się w ramach prezentacji.

SRK S.A. otrzymała w "wianie" liczne obiekty i grunty m.in. po kopalniach KWK Jan Kanty, KWK Sosnowiec, KWK Porąbka-Klimontów oraz KWK Saturn. W dodatku zobowiązano ją do prowadzenia likwidacji kopalń, które zakończyły już wydobycie oraz tworzenia na bazie majątku likwidowanych kopalń nowych miejsc pracy.

- SRK S.A. jest jednym z największych operatorów w przemyśle węglowym, oferującym na rynku nieruchomości atrakcyjnie położone, poprzemysłowe budynki i budowle oraz nieruchomości gruntowe po wcześniejszej rewitalizacji - mówi Marek Tokarz.

- Spółka zrekultywowała ok. 400 ha terenów poprzemysłowych, które sukcesywnie są zbywane - na terenach tych powstają nowoczesne zakłady pracy, powstają szkoły wyższe lub budynki mieszkalne. Wszystkie oferowane przez Spółkę nieruchomości, tworzące zwarte kompleksy nieruchomości o powierzchni od 0,5 do 20 ha, mają obecnie uregulowany stan prawny, są bardzo dobrze skomunikowane, wyposażone w niezbędną infrastrukturę techniczną i doskonale nadają się na lokalizację dużych sieci handlowo-usługowych lub centrów logistycznych.

Trzeba jednak ogromnej pracy, by przygotować te tereny dla inwestora. Nie ma bowiem w zasadzie takiego terenu pogórniczego, który nie byłby w jakimś stopniu zdegradowany. - Jednym z podstawowych obowiązków SRK jest przywracanie terenom ich dawnych funkcji oraz wyeliminowanie negatywnego oddziaływania terenów zdegradowanych na środowisko naturalne - mówi Marek Tokarz.

- To podnosi atrakcyjność gruntu i zarazem jego cenę. Działania takie finansowane są z pieniędzy publicznych, także ze środków pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Z tego też względu wszelkie procedury związane z rekultywacją i rewitalizacją odbywają się w trybie przetargu publicznego.

SRK S.A. udaje się zagospodarować nawet kruszywo z hałd, które wykorzystywane jest m.in. na budowę nowych dróg.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto