Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Twoja krew jest pilnie potrzebna! Sprawdź kto i gdzie może oddać krew na Śląsku

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Zdjęcia ilustracyjne: arc, pexels.com
Krew jest niezwykle cennym materiałem, który pozwala ratować życie wielu innych osób. Dlatego nie bez powodu mówi się, że każda kropla krwi jest na wagę złota. Obecnie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach poszukiwani są dawcy krwi, w szczególności posiadający grupę A Rh- oraz 0 Rh-. Choć zapasy pozostałych grup krwi są zadowalające, krwi nigdy nie jest za dużo. Jak przygotować się do oddania krwi i jakie są ku temu przeciwwskazania?

Spis treści

Teraz krwi potrzeba najwięcej

Krew wraz ze wszystkimi jej składnikami to w wielu sytuacjach jedyna szansa na uratowanie czyjegoś życia. W szczególności latem, gdy liczba krwiodawców maleje, niezwykle istotne jest zaangażowanie zwykłych ludzi, którym nie jest obce zdrowie innych osób. Bowiem krwi nie da się wyprodukować. Może to zrobić właściwie każdy, u kogo nie wykryto określonych przeciwwskazań.

- Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. Krew należy oddawać regularnie, ponieważ tak tworzą się jej zapasy, niezbędne do wykorzystania nie tylko w różnych nagłych sytuacjach, a przede wszystkim do systematycznego realizowania leczenia najcięższych chorób przewlekłych - słyszymy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Obecnie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach pilnie potrzebna jest krew od pacjentów z grupą A Rh- oraz 0 Rh-. To dane z poniedziałku 1 sierpnia br. Do punktów poboru krwi powinni zgłaszać się jednak wszyscy, którzy chcą pomóc innym, niezależnie od tego jaką grupę krwi posiadają.

Jak przygotować się do oddania krwi?

Osoba chcąca oddać krew powinna odpowiednio wcześniej przygotować się do tej czynności. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić najbliższy punkt poboru oraz listę przeciwwskazań, które dyskwalifikują do oddawania krwi. Przed oddaniem krwi powinniśmy być wypoczęci i wyspani. W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi, konieczne jest wypicie około dwóch litrów płynu. W dniu oddania krwi ważne jest również zjedzenie lekkiego posiłku, który nie powinien zawierać dużej ilości tłuszczu.

Tuż po przybyciu do punktu krwiodawstwa, należy wypełnić formularz dawcy krwi, zawierający szereg istotnych pytań dotyczących zdrowia dawcy. To w szczególności pytania dotyczące przebytych chorób i zażywanych leków. Gdy przeprowadzone w punkcie krwiodawstwa wyniki badań wstępnych będą prawidłowe, będzie możliwe oddanie krwi. Tuż po nim ważna jest regeneracja organizmu i zastosowanie się do zaleceń lekarza i personelu pobierającego.

Kto nie może oddawać krwi?

Niestety, nie każdy może zostać krwiodawcą. Istnieją bowiem określone przeciwwskazania, zarówno te, które dyskwalifikują potencjalnych krwiodawców tymczasowo lub na stałe. Dlatego niezwykle ważne jest, by jeszcze przed wizytą w punkcie poboru zapoznać się z listą czynników, które mogą wykluczyć możliwość oddania krwi. Dawcami krwi nie mogą być kobiety w ciąży, po porodzie lub do sześciu miesięcy po zakończeniu ciąży. Panie dyskwalifikuje także okres, w którym przechodzą menstruację. Krwi nie mogą oddawać również osoby, które do sześciu miesięcy wstecz przebyły zabiegi medyczne, zabiegi akupunktury czy, u których wykonano tatuaż. Okres dwóch tygodni muszą z kolei odczekać osoby po przebyciu grypy oraz po zaprzestaniu przyjmowania antybiotyków.

Stale krwi nie mogą oddawać osoby, które przeszły poważne choroby układu krążenia, w tym wady serca, stan po zawale mięśnia sercowego czy miażdżycę znacznego stopnia. Dotyczy to również osób, u których stwierdzono poważne choroby układu pokarmowego, oddechowego, moczowego czy nerwowego. Dyskwalifikacja obejmuje także tych, którzy przechodzili choroby zakaźne lub chorują na lekozależność bądź alkoholizm.

Przywileje dla krwiodawców

Osoby, które oddają krew mogą liczyć na szereg benefitów, wśród których najważniejszym jest możliwość uratowania innego ludzkiego życia. Poza tym, krwiodawcy przysługuje posiłek regeneracyjny, zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy oraz zwrot kosztów dojazdu do najbliższej jednostki organizacyjnej służby krwi. Krwiodawca może również odliczyć darowiznę w formie ekwiwalentu pieniężnego od podstawy opodatkowania. Co więcej, każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatnie wyniki badań laboratoryjnych.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 26 stycznia 2021 roku, osobom oddającym krew przysługuje zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddali krew lub jej składniki, oraz w kolejnym dniu.

Gdzie oddać krew na Śląsku?

Na Śląsku istnieje kilkadziesiąt punktów krwiodawstwa, w których można oddawać krew. Są to zarówno stałe placówki, jak i krwiobusy, pojawiające się czasowo w określonych lokalizacjach. Najbliższe akcje krwiodawstwa odbędą się we wtorek 2 sierpnia w Chorzowie, Jaworznie i Katowicach oraz w środę 3 sierpnia w Pyskowicach, Rudzie Śląskiej, Zawierciu i Żywcu. Pełen harmonogram można znaleźć na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Twoja krew jest pilnie potrzebna! Sprawdź kto i gdzie może o...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Twoja krew jest pilnie potrzebna! Sprawdź kto i gdzie może oddać krew na Śląsku - Katowice Nasze Miasto

Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto