Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turki z Kościelnej Wsi od 1910 roku nieprzerwanie strzegą Grobu Pańskiego podczas Wielkanocy

Mariusz Kurzajczyk
Turki z Kościelnej Wsi od 1910 roku nieprzerwanie strzegą Grobu Pańskiego w czasie Świąt Wielkanocnych. Ta piękna świąteczna tradycja jest pielęgnowana z pokolenia na pokolenie, a na straży stoją już prawnuki pierwszych Turków. Znalezienie się w gronie siedmiu strażników traktowane jest jako wyjątkowe wyróżnienie.

Pierwszą Straż Grobu Pańskiego powołał w 1910 roku współzałożyciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościelnej Wsi Michał Światły. Od samego początku tworzyli ją dowódca i sześciu żołnierzy. Strażnicy od samego początku mieli białe mundury, drewniane miecze i halabardy oraz piękne, złote herby z pióropuszami, które, niestety, zaginęły podczas II wojny światowej. Pierwszym komendantem był Światły, a po jego śmierci w 1918 r. Jan Grabarek, jeden ze współtwórców miejscowej OSP. Potem komendantem przez 47 lat był jego wnuk, także Jan..

Pod jego dowództwem Turki z Kościelnej Wsi zostali ubrani dodatkowo w pancerze w kształcie rybich łusek. Także te drewniane zbroje nie przetrwały do naszych czasów. Szczegóły ich ubioru znamy z Kroniki Turków, którą przez lata prowadził Bolesław Nowak, pierwszy powojenny sołtys w Kościelnej Wsi. Po 1945 r. uszyte zostały nowe czerwono-żółte mundury. Wykonano także nowe halabardy i topory oraz czarne hełmy.

W identycznych, choć oczywiście nowych czerwono-żółtych mundurach, a także w złotych hełmach i z metalowymi halabardami strażnicy z Kościelnej Wsi uczestniczyli w 1997 r. w mszy św. celebrowanej w Kaliszu przez papieża Jana Pawła II. Od kilku lat strażnicy mają nowe mundury. Wyglądają nieco inaczej, bo brakuje żółtych elementów. To była ostatnia zmiana w wyposażeniu kościeleckich turków. Hełmy zmienione zostały 10 lat temu, a halabardy rok później.

Turki pełnili służbą nawet w czasie II wojny światowej. Wówczas po raz ostatni oficjalnie świętowano Wielkanoc w 1940 r. Potem Niemcy aresztowali ks. Teodora Sucka (od 30 października 1941 r. przebywał w obozie w Dachau z nr 28156, zmarł 7 lutego 1942 r.), a kościół zamknęli. Przez cztery lata w Wielki Piątek strażnicy pełnili wartę przy symbolicznym Grobie Pańskim budowanym w tajemnicy na cmentarzu. Kilkadziesiąt lat później uczestniczyli w mszy św. celebrowanej w Kaliszu przez papieża Jana Pawła II.

Zobacz także

W ubiegłym roku długoletni komendant Jan Grabarek przekazał pałeczkę następcy.
- Lata lecą nieubłaganie. Uznałem, że to już czas, aby ustąpić miejsca młodszym. To naturalna kolej rzeczy. Oddałem mundur, więc nie kusi mnie, żeby go ponownie założyć, ale na pewno będę w kościele z uwagą śledził postawę straży - tłumaczył.

Rodzinne tradycje kontynuuje obecny komendant Piotr Kosierb. Jednym z pierwszych dowódców straży był jego dziadek - Franciszek Ratajczyk. Turkiem był również tata, czyli Bronisław Kosierb, a także brat oraz kuzyni. Zgodnie z tradycją wszyscy, poza komendantem, członkowie straży muszą być kawalerami. Czasami zdarza się, że ktoś pełni służbę tylko rok. Z kolei najdłuższym stażem może pochwalić się właśnie nowy komendant, który turkiem był w latach 1988-2008.

Strażnicy pełnią swoją posługę przy Grobie Pana Jezusa do Wielkiego Piątku do mszy rezurekcyjnej w Wielką Niedzielę. Warty zmieniane są co godzinę. Gdy ksiądz wychodzi z Grobu ze zmartwychwstałym Chrystusem, Turki padają na ziemię.
- Trzeba to zrobić jednocześnie na słowa pieśni “Wesoły nam dzień dziś nastał”. Spóźnialscy narażeni są na wstyd - tłumaczy były komendant Grabarek.

Legenda o Turkach

Jako pierwsi w Polsce przy Grobie Pańskim czuwali sprowadzeni w roku 1162 bożogrobcy. Tradycja zaciągania warty wojskowej lub z osób przebranych w historyczne stroje trwa co najmniej od XVII wieku. Zwykle wartę przy Grobie zaciągają członkowie ochotniczych straży pożarnych.
W wielu miejscowościach straże nazywa się “turkami” lub “turkami wielkanocnymi”, rzekomo na pamiątkę odsieczy wiedeńskiej. We wsiach zachowała się legenda o przebranych w zdobyczne stroje tureckie żołnierzach króla Jana III Sobieskiego. Gdy weszli do kościoła, okazało się, że nikt nie pełni warty przy Grobie Pana Jezusa. Żołnierze, nie przebierając się, stanęli w tureckich szatach przy Grobie.
Tradycyjnie o członkostwo w straży mogą ubiegać się tylko kawalerowie o nieposzlakowanej opinii. Funkcje dowódcze pełnią jedynie żonaci mężczyźni po odbyciu służby wojskowej.


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto