Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tribute to Szpilman: spotkanie z Dziędzielem za nami [ZDJĘCIA]

Marcelina Hojda
Tribute to Szpilman. W sosnowieckiej Muzie rozpoczął się trzydniowy festiwal „Kiepura, Szpilman, Cygan – chłopaki z Sosnowca” organizowany przez Miejski Klub im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Festiwal to cykl imprez muzyczno-filmowych, związanych z twórczością Jana Kiepury, Władysława Szpilmana oraz Jacka Cygana.

Za nami pierwszy dzień festiwalu, który był dedykowany Władysławowi Szpilmanowi oraz filmowi opowiadającemu o jego życiu, czyli „Pianiście” Romana Polańskiego. Spotkanie rozpoczęła dr Anita Skwara, która przed projekcją filmu zaprezentowała multimedialną opowieść „Szpilman – Jego życie w kinie”. Dr Anita Skwara opowiadała o początkach kariery Władysława Szpilmana, jego twórczości, życiu w Sosnowcu, ciężkich czasach podczas II wojny światowej i późniejszym rozkwitem w jego karierze. Wszystko to było podparte wypowiedziami Szpilmana, Polańskiego, krótkim pokazem filmów oraz
wyświetlanymi zdjęciami.

- Myślę, że muzyka Władysława Szpilmana mówi sama za siebie. Muzyk pozostawił po sobie wiele kultowych kompozycji, np. sygnał do Polskiej Kroniki Filmowej, czy w kultowych filmach takich jak „Wrzos” z 1938 roku czy „Doktór Murek” z 1939 roku. Artysta pozostawił również pamiętnik z czasów wojennych, który był wykorzystany do wielu filmów, m.in. „Pianisty”, pozostawiając obraz wojny z punktu widzenia artysty – mówi dr Anita Skwara.

Po projekcji multimedialnej wystąpił gość główny wieczoru – aktor Marian Dziędziel, znany z wielu polskich filmów, takich jak „Wesele”, „Dom zły” czy „Moje córki krowy”. Aktor pochodzi ze śląskiej wsi Gołkowice, położonej niedaleko granicy z Czechami. Marian Dziędziel zagrał epizod w „Pianiście” i na spotkaniu opowiadał publiczności o pracy na planie filmowym filmu Polańskiego, o spełnieniu marzeń, o zdjęciach próbnych czy o całej ekipie tworzącej ten Oscarowy film.

- Na początku nie wierzyłem w to, że zaproszone mnie na zdjęcia próbne. Kiedy okazało się, że to prawda pojechałem do Warszawy i zagrałem daną scenę tak, że ekipa biła mi brawa. Roman Polański prosił mnie, żeby zagrał to tak samo na nagraniach. To był wielki zaszczyt grać u takiego reżysera jak on – opowiadał Marian Dziędziel i dodaje – Ten film wymagał wielu wyrzeczeń od każdej osoby, która się tam znajdywała. Adrien Brody na nagraniach nosił na plecach prawdziwe cegły, żeby pokazać namiastkę tego cierpienia, które przeżywał Władysław Szpilman.

Po wystąpieniu Mariana Dziędziela nastąpiły pytania publiczności oraz projekcja filmu „Pianista”. W piątek, podczas drugiego dnia festiwalu, odbędzie się koncert laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Al Legro – Tribute To Szpilman. Wokaliści zaśpiewają własne interpretacje utworów Władysława Szpilmana oraz Jacka Cygana. Gwiazdą wieczoru będzie pianista Janusz Olejniczak.

3 grudnia, podczas ostatniego dnia festiwalu odbędzie się koncert „Kiepura Forever”, prowadzony przez Jacka Cygana. Wystąpią m.in. Jacek Wójcicki i Beata Rybotycka. Każdy dzień festiwalu zaczyna się od godziny 18:00. Bilety można nabyć w kasie biletowej Muzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto