Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Transport miejski w Kazimierzu Górniczym pod lupą Metropolitalnej Szkoły Prototypowania. Dzielnica wkrótce ze zmianami w komunikacji

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Górnosląsko-Zagłębiowska Metropolia
Do Kazimierz Górniczego zawitali eksperci z Metropolitalnej Szkoły Prototypowania. Opracują oni rozwiązania, które pomogą usprawnić komunikację w dzielnicy, połączenia z innymi częściami miasta i resztą Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Opracowane w Kazimierzu rozwiązania mogą stać się standardem dla przyszłych prac związanych z organizacją połączeń na terenie Metropolii.

Metropolitalną Szkołę Projektowania tworzą urzędnicy zajmujący się urbanistyką, inżynierią ruchu, planowaniem przestrzennym i edukacją, a także pracownicy przewoźników kolejowych, tramwajowych i autobusowych. Dzięki tej współpracy możliwe jest uporządkowanie wiedzy na temat mobilności i wypracowanie rozwiązań, które przysłużą się mieszkańcom dzielnicy.

Do zadań Metropolitalnej Szkoły Projektowania należy opracowanie rozwiązań, polepszających sytuację komunikacyjną miasta i jej dostępność dla konkretnych grup społecznych. Aby ten cel osiągnąć, w ubiegłym tygodniu przeprowadzono spacer badawczy, mający na celu sprawdzenie dostępności komunikacyjnej zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów.

Już pierwszy etap badań nad dostępnością komunikacji w dzielnicy wykazał szereg nieprawidłowości: oddalenie pętli tramwajowej od zamieszkałej zabudowy, pętla autobusowa znajdująca się pod nieczynną kopalnią, brak dobrego skomunikowania popularnego parku im. Jacka Kuronia z resztą miasta, niezadawalającą dostępność stacji kolejowej dla i brak udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami, brak przystanków autobusowych w kluczowych miejscach dzielnicy bądź ich złą lokalizację.

W tym tygodniu rozpoczął się drugi etap prac - pogłębione wywiady z mieszkańcami dzielnicy, mające na celu ustalenie potrzeb mieszkańców dotyczących komunikacji, zdefiniować główne cele podróży i sposoby przemieszczania się, a także potwierdzić wnioski ze spaceru badawczego. Ankieterów spotkać będzie można w godzinach popołudniowych na ulicach Kazimierza, w sobotę również na terenie parku.

Kazimierz Górniczy nie bez powodu ostał wybrany na teren działań Metropolitalnej Szkoły Prototypowania.

– Kazimierz Górniczy to dzielnica, która w ostatnich latach przeszła duże przeobrażenie. Z jednej strony mamy tutaj pozostałości po kopalni Kazimierz-Juliusz, wokół której niegdyś organizowało się życie tej części miasta. Z drugiej strony mamy Park im. Jacka Kuronia, który codziennie przyciąga rzesze mieszkańców, również spoza Sosnowca. Pod względem transportu mamy tutaj wszystko: metrolinię, autobus, tramwaj, bus na żądanie i pociąg, do którego dopłaca GZM. Warto wykorzystać ten potencjał i maksymalnie dostosować możliwości transportowe do specyfiki i charakteru tej dzielnicy – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

– Specyfika metropolitalnej szkoły prototypowania polega na tym, aby nowe rozwiązania pilotażować na konkretnym przykładzie. W przeciwieństwie do pracy za biurkiem, tutaj łatwiej dostrzec wszelkie aspekty planowania sieci oraz kwestie związane z dostępnością. Transport zbiorowy jest szkieletem mobilności w tworzonym przez nas planie mobilności miejskiej. To, co wypracujemy w Kazimierzu Górniczym, pokaże nam drogę do budowy całej sieci – dodaje Marcin Domański, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji i Transportu w GZM.

Wdrożenie pierwszych rozwiązań, które zostaną wypracowane w ramach badań, planowane jest na jesień tego roku.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto