To już 90 lat jak gra TS Zew Ostrowy Górnicze [ZDJĘCIA]

Tekst i foto: Tomasz Szymczyk
Pamiątkowe zdjęcia, statuetki, puchary, mecz oldbojów i ligowe spotkanie dzisiejszej drużyny Zewu – w sobotę na stadionie w Ostrowach Górniczych emocji nie brakowało, a i okazja była przednia – 90-lecie klubu.

Założony w 1921 roku Zew przez wiele lat występował pod firmą Górnik, ale od blisko dwudziestu lat klub znów nosi pierwotną nazwę. Między rokiem 1970 a 1988 drużyna zaliczyła czternaście sezonów na czwartym froncie. Nie sposób nie wspomnieć o najbardziej znanym wychowanku Górnika – przedwcześnie zmarłym Włodzimierzu Mazurze.

W sobotę na boisku w Ostrowach pamiątkowe statuetki odebrali zasłużeni dla klubu Marian Podskarbi, Józef Jędruszczyk, Adam Sobota, Henryk Bargieł, Leszek Godyń, Antoni Gałka, Andrzej Gajdzik, Mieczysław Darasz, Andrzej Jacko, Włodzimierz Witkowski, Marek Barański i Piotr Tomsia. Pamiątkowe proporczyki za wieloletnią grę w klubie otrzymali natomiast Andrzej Jacko, Łukasz Bromboszcz, Bogusław Hruby, Sebastian Schufreida, Łukasz Opalski, Michał Gwizdała oraz wychowanek i obecny trener Zewu Dariusz Garczarczyk. Sporo emocji było w meczu oldbojów. Zew – w składzie m.in. z Markiem Tokarzem, Krzysztofem Płoszajem, Romualdem Mazurem, Grzegorzem Mendakiem, Piotrem Tomsią czy Andrzejem Kawoniem – pokonała 2:1 swych kolegów z Unii Strzemieszyce.

Obie bramki zdobył Piotr Tomsia. Ciekawy okazał się również mecz Zewu z Pionierem Ujejsce. Choć kazimierzanie bramkę stracili już w 8. minucie, to do przerwy po bramkach Dawida Gałwy i Bartłomieja Pawłowskiego prowadzili 2:1. Niestety, ostatecznie górą byli rywale, którzy zwyciężając 3:2 nieco zepsuli Kazikom jubileusz.

Więcej o Zewie przeczytasz w piątkowym Tygodniku Miejskim Sosnowiec.