To była zacięta walka

Wojciech W. Wacławek
Koszykarze "kolejówki" świeżo upieczeni mistrzowie Sosnowca. Stoją: Daniel Gałużny
Koszykarze "kolejówki" świeżo upieczeni mistrzowie Sosnowca. Stoją: Daniel Gałużny (trener), Piotr Tabiś, Tomasz Adamek, Marcin Bączaj, Michał Więckowski, Grzegorz Zimny. W dolnym rzędzie: Dominik Jodłowiec, Michał Makuch, Tomasz Korepta, Mateusz Popek,
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych, czyli popularnej "kolejówki" zostali koszykarskimi mistrzami stolicy Zagłębia. Po piątkowym zwycięstwie 49:29 z broniącym tytułu IV LO im.

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych, czyli popularnej "kolejówki" zostali koszykarskimi mistrzami stolicy Zagłębia. Po piątkowym zwycięstwie 49:29 z broniącym tytułu IV LO im. Staszica, w poniedziałek podopieczni Daniela Gałużnego ograli 38:31 faworyzowane V LO, które wcześniej miało na koncie komplet zwycięstw.

Zaczął Bogdanowicz

Choć w grupie finałowej (6 zespołów) grano systemem każdy z każdym, ostatni pojedynek decydował o złocie. Drużyny "kolejówki" i V LO wcześniej wygrały wszystkie swoje pojedynki. Mecz rozpoczął się od udanej akcji licealistów i kosza Pawła Bogdanowicza. Później jednak minimalną przewagę uzyskali gracze "kolejówki", imponujący doskonałą grą w obronie. Pierwszą kwartę (8 minut) podopieczni Daniela Gałużnego wygrali 8:4. W następnej "ćwiartce" po celnych rzutach Dominika Jodłowca, Piotra Tabisia i Grzegorza Zimnego przewaga "kolejarzy" wzrosła do 8 punktów (17:9). Przed przerwą za sprawą najskuteczniejszego na parkiecie Pawła Bogdanowicza (17 pkt.), mającego za sobą występy w II-ligowej drużynie Zagłębia, licealiści zniwelowali straty do jednego kosza. W połowie spotkania przegrywali tylko 17:19, a tuż po zmianie stron wyszli na prowadzenie (20:19).

Udany finisz

Później wynik długo oscylował wokół remisu. "Trójka" Dominika Jodłowca zadecydowała, że po trzech kwartach ,kolejówka" prowadziła 26:22. Ostatnia część spotkania zdominowana była przez obronę i twardą walkę pod obydwiema tablicami.
V LO zmniejszyło straty do jednego "oczka" (29:28). Celny rzut z dystansu Tomasza Korepty oraz akcja "dwa plus jeden" Piotra Tabisia przesądziły jednak o sukcesie podopiecznych Daniela Gałużnego. Pojedynek zakończyli oni efektownym przechwytem i koszem parę sekund przed końcową syreną.

- Kluczem do zwycięstwa była dobra gra w obronie i zneutralizowanie wysokich graczy V LO Pawła Bogdanowicza i Łukasza Kowala. Chłopcy zagrali mistrzowski mecz, zwłaszcza w obronie. Ich poczynaniami na boisku wspaniale kierował, jak na lidera przystało, Dominik Jodłowiec - mówi Daniel Gałużny, trener "kolejówki".

Miejsce na najniższym stopniu podium zajęli ubiegłoroczni mistrzowie, reprezentanci IV LO. W decydującym spotkaniu koszykarze ,Staszica" ograli 36:29 ZSZ 10 ,Elektronik".
Dwie czołowe drużyny mistrzostw Sosnowca awansowały do rozgrywek rejonowych, gdzie zmierzą się z mistrzem i wicemistrzem Jaworzna.

* Klasyfikacja końcowa: 1. ZSTiL, 2. V LO, 3. IV LO im. Staszica, 4. ZSZ 10 "Elektronik", 5. ZSZ 7 "Kiliński", 6. ZSZ 1.