Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Technikum nr 6 w Sosnowcu zachęca do zapisów do szkoły. Technik Geodeta to kierunek korzystający z nowoczesnych technologii

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Technikum nr 6 w Sosnowcu czeka na nowych uczniów
Technikum nr 6 w Sosnowcu czeka na nowych uczniów Kacper Jurkiewicz
Już wkrótce rozpoczyna się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. W Sosnowcu na uczniów czeka m.in. Technikum nr 6. W przyszłym roku szkolnym otworzy wiele atrakcyjnych kierunków w tym Technik Geodeta. To na nim wykorzystuje się coraz to nowsze technologię. Nowocześni geodeci są teraz na rynku bardzo potrzebni.

Technik Geodeta - atrakcyjny kierunek w Technikum nr 6 w Sosnowcu

Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska im. Legionów Polskich w Sosnowcu czeka już na nowych uczniów. Od 17 maja rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Uczniowie będą więc rozglądać się i decydować, gdzie iść po podstawówce. W Technikum nr 6 (CKZiU) w przyszłym roku szkolnym planuje się otworzyć trzy klasy w zawodach, które cieszą się ogromną popularnością: technik analityk, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik logistyk, technik geodeta, technik elektryk.

To właśnie zawód Technika Geodety cieszy się sporym zainteresowaniem. Choć dla wielu może tak się nie wydawać, to ma ogromny potencjał na przyszłość. Obecnie w klasie drugiej w tym zawodzie uczy się 9 uczniów. Szkoła promuje zawód, współpracuje z różnymi pracodawcami, do których niedawno dołączyła firma geodezyjna Geomatix z Katowic.

- Absolwent będzie przygotowany do: posługiwania się nowoczesnymi technikami pomiarów geodezyjnych, satelitarnych, fotogrametrycznych i teledetekcyjnych oraz przetwarzania wyników tych pomiarów i ich wykorzystania; prowadzenia działalności inżynierskiej w zakresie geodezji, kartografii oraz wykonywania opracowań dla zasilenia baz danych systemów informacji przestrzennej z wykorzystaniem języków programowania wykonywania analiz przestrzennych i modelowania przestrzeni - podkreśla Zbigniew Zalas, wicedyrektor CKZiU ds. kształcenia zawodowego i praktycznego.

Kandydat na geodetę powinien być otwartą osobą, która ma łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Powinien mieć dobrą kondycję fizyczną, bo to praca w terenie. Raz trafi się na ruchliwą ulicę, a innym razem do lasu. Dużym atutem są zdolności matematyczne i wyobraźnia przestrzenna. Ucząc się na geodetę zyskamy umiejętności programowania, bo są one teraz niezwykle potrzebne w tym zawodzie.

- Wbrew pozorom, obecnie większość czasu spędza się przy komputerze, opracowując mapy i dane z pomiarowe. Osoby lubiące korzystać z programów graficznych i obliczeniowych, jak najbardziej mogą być zainteresowane kierunkiem technik geodeta. Ci, którzy lubią „zabawki elektroniczne” też znajdą coś dla siebie – cały sprzęt geodezyjny, to najnowocześniejsze instrumenty i urządzenia elektroniczne - wskazuje wicedyrektor.

Geodeta kierunkiem przyszłości. Na zajęciach stosuje się nowe technologie

Szkoła oferuje naukę w nowoczesnej pracowni geodezyjnej wyposażonej w sprzęt i zaawansowane instrumenty geodezyjne: elektroniczne teodolity, niwelator, wysokiej klasy tachimetr firmy Topcon (pozwala m.in. na bezlustrowy pomiar odległości), a także programy do obliczeń geodezyjnych: WinKalk oraz MikroMap.tachimetr, programy geodezyjne.

W szkole poznajemy podstawy: wykonujemy rysunki, robimy obliczenia, uczymy się obsługi instrumentów w klasie. Na zajęciach używamy również programów geodezyjnych i wykonujemy obliczenia i szkice na komputerze.

- Jesienią i wiosną, przy dobrej pogodzie wychodzimy z budynku i robimy pomiary na dworze, ich celem jest praktyczna nauka terenowych prac sytuacyjno-wysokościowych, inwentaryzacyjnych oraz związanych z pomiarami odkształceń i przemieszczeń obiektów - mówi wicedyrektor CKZiU w Sosnowcu.

Dyrekcja podkreśla, że przez rozwój technologii i potrzeb społeczeństwa od współczesnego geodety wymaga się umiejętności pozyskiwania danych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik pomiarowych, opracowania ich wyników, integracji danych i w końcu tworzenia baz danych przestrzennych i modelowania przestrzeni.

- Obecnie wszystkie pomiary wykonywane są przy użyciu instrumentów elektronicznych. Teodolitem mierzymy kąty, niwelatorem różnicę wysokości, a tachimetrem kąty, odległości i przewyższenia, możemy w nim robić szkice.
Ponadto do pomiarów używa się odbiorników GPS współpracujących z siecią satelitarną, skanerów laserowych oraz dronów – to wszystko opiera się na najnowocześniejszych technologiach i stale jest modernizowane.

Jako geodeta pracujemy z ludźmi, na dworze, w biurze. Nie jest ona nudna. Satysfakcję mogą przynieść też efekty pracy, które możemy potem podziwiać - wybudowane nowoczesne wieżowce, drogi szybkiego ruchu, tunele metra, czy też np. pomiary aktualizacyjne wysokości n.p.m. szczytów górskich.

Technikum nr 6 współpracuje z Politechniką Śląską

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu od wielu lat współpracuje z Politechniką Śląską - Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w celu popularyzacji kształcenia w dziedzinie geodezji i kartografii, a także innych kierunków. Wykładowcy Politechniki prowadzą cykliczne zajęcia dla uczniów CKZiU, pokazy, warsztaty, lekcje. Obecnie dr hab.inż. Violetta Sokoła –Szewioła, prof. PŚ. . Ostatnio także w celu popularyzacji kształcenia w dziedzinie geodezji i kartografii. Wykładowcy Politechniki prowadzą cykliczne zajęcia dla uczniów CKZiU, pokazy, warsztaty, lekcje. Obecnie dr hab. inż. Violetta Sokoła -Szewioła, prof. PŚ, ściśle współpracuje z Technikum nr 6 i promuje zawód technika geodety na lekcjach również w szkołach podstawowych naszego regionu.

Zapotrzebowanie na usługi geodety stale rośnie. Obecnie prowadzi się bardzo dużo inwestycji budowlanych, a praca geodety związana jest właśnie z takimi działami gospodarki jak obsługa inwestycji mieszkaniowych, przemysłowych, drogowych czy kolejowych. Geodeci uczestniczą w realizacji dróg, mostów, hal przemysłowych itp.; prowadzą obsługę montażu budowli, dokonują pomiaru odkształceń i przemieszczeń budowli w trakcie budowy i eksploatacji. A ponadto uczestniczą w procesach planistycznych i projektowych.

Absolwenci kierunków geodezyjnych znajdują zatrudnienie w firmach geodezyjnych, budowlanych, w jednostkach administracji rządowej i samorządowej, ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz bardzo często prowadzą własną działalność.

- Przeprowadzona przez Politechnikę Śląską analiza potencjalnego rynku pracy dla absolwentów tego kierunku wykazała istniejące zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu geodezji i kartografii na obszarze województwa śląskiego. Kształcenie w dziedzinie geodezji i kartografii wpisuje się wprost w strategię województwa śląskiego i każdego innego regionu stawiającego na przekształcenia zmierzające do poprawy warunków ekologicznych, gospodarczych i bytowych poprzez inwestycje w szeroko rozumianą infrastrukturę przestrzenną, a szeroka gama prac w tych zakresach wymaga udziału geodety - powiedział Zbigniew Zalas.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto