Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Targi Edukacyjne 2024 i Festiwal Zawodów w Dąbrowie Górniczej. Nowe kierunki, nowe możliwości. Co interesuje młodzież?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W czwartek 22 lutego Hala Widowiskowo-Sportowa „Centrum” im. Zygmunta Cybulskiego wypełniła się po brzegi. Okazją do tego były Targi Edukacyjne i Festiwal Zawodów

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W czwartek 22 lutego Hala Widowiskowo-Sportowa „Centrum” im. Zygmunta Cybulskiego wypełniła się po brzegi. Okazją do tego były Targi Edukacyjne i Festiwal Zawodów Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PIotr Sobierajski
W czwartek 22 lutego Hala Widowiskowo-Sportowa „Centrum” im. Zygmunta Cybulskiego wypełniła się po brzegi. Okazją do tego były Targi Edukacyjne i Festiwal Zawodów, które odbyły się w Dąbrowie Górniczej. Uczniowie siódmych i ósmych klas szkół podstawowych mogli w jednym miejscu zapoznać się z aktualną ofertą edukacyjną dąbrowskich szkół średnich, a także zorientować się, które zawody są dziś poszukiwane na rynku przez pracodawców.

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ!

Targi Edukacyjne i Festiwal Zawodów dla lepszej przyszłości młodych dąbrowian

Wydarzenie w dąbrowskiej hali „Centrum” rozpoczęło się o godzinie 10. Uczniowie mieli czas do godziny 14, by poznać dokładnie ofertę szkół średnich na rok szkolny 2024/2025, a także dowiedzieć się, jakie perspektywy pracy wiążą się po ukończeniu danego kierunku.

To wszystko miało pomóc uczniom, którzy w niedługim czasie będą podejmować decyzję o pójściu do konkretnej szkoły ponadpodstawowej, w wyborze swojej dalszej ścieżki edukacyjnej. Pracodawcy z kolei zaprezentowali konkretne zawody i specjalności pożądane w różnorodnych branżach.

Organizatorzy podkreślali, że zależało im, aby uczniowie zapoznali się z perspektywami zawodowymi i możliwościami na rynku pracy po ukończeniu danego kierunku kształcenia, a także poznali specyfikę, w tym wymagania i obciążenia związane z danym zawodem.

By urozmaicić nieco formułę całego przedsięwzięcia uczniowie oraz ich opiekunowie mogli zobaczyć między innymi symulowaną akcję obezwładniania napastnika, który „zaatakował” jedną z uczestniczek wydarzenia, w wykonaniu uczniów klas mundurowych III LO im. gen. W. Andersa, Był też profesjonalny pokaz udzielania pierwszej pomocy i prawidłowego wykonania resuscytacji, jaki przygotowali uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego.

Szeroka oferta, różnorodne kierunki kształcenia w dąbrowskich szkołach

W hali „Centrum” pojawiły się więc stanowiska dąbrowskich szkół średnich o przeróżnych kierunkach kształcenia i profilach. Nie zabrakło więc wszystkich liceów, techników, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wygląda w tych placówkach edukacja, jakie są możliwości rozwoju swoich pasji i zainteresowań, ważna była także informacja o tym, jaka atmosfera panuje w danej szkole.

W czwartek 22 lutego Hala Widowiskowo-Sportowa „Centrum” im. Zygmunta Cybulskiego wypełniła się po brzegi. Okazją do tego były Targi Edukacyjne i Festiwal Zawodów

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Targi Edukacyjne 2024 i Festiwal Zawodów w Dąbrowie Górnicze...

Jak zgodnie podkreślali przyszli uczniowie dąbrowskich szkół średnich liczy się bowiem zarówno poziom kształcenia i związane z tym perspektywy dalszego poszerzania wiedzy na studiach czy też zdobycia konkretnego fachu, ale też to, czy nauczyciele są bardzo wymagający na co dzień czy można jednak czasem liczyć na taryfę ulgową.

Każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Nowością, która szczególnie interesowała młodych ludzi, był kierunek związany z fotografią i multimediami, jaki otwarty został nie tak dawno w CKZiU Nowej Sztygarce. Obecnie w dwóch klasach kształci się w tym kierunku ponad 40 uczniów.

- Nowy kierunek fotografia i multimedia wzbudza zainteresowanie. Mamy nowe studio, fajne pracownie. Pracujemy z fotografiami, z filmami, zajmujemy się obróbką cyfrową. Stawiamy na praktykę, a teorię przekazujemy w skompensowanej formie. Pojawiła się też szkolna telewizja, tak więc uczniowie drugiej klasy robią dziś reportaż z tego wydarzenia – mówił Mateusz Orszulski, nauczyciel przedmiotów fotograficznych w CKZiU Nowej Sztygarce.

- To jest kierunek rozwojowy. Niekoniecznie trzeba być zawodowym fotografikiem po ukończeniu tego kierunku, ale zdobyte umiejętności przydadzą się w różnych profesjach. W każdej firmie jest specjalista od jakości marki, a my też pracujemy z programami graficznymi, technikami obrazu, dźwięku. Jeśli ktoś ma chęć do nas dołączyć, to oczywiście zapraszamy – dodał.

Cały czas wielu gości odwiedzało stanowisko przygotowane przez Zespół Szkół Technicznych. Tutaj można było dowiedzieć się, z czym wiąże się nauka na takich kierunkach jak mechanika, mechatronika, elektrotechnika. Można też zostać technikiem pojazdów samochodowych, a także uczyć się na kierunku związanym z obsługą portów i terminali.

- Podchodzimy do zainteresowanych osób, rozdajemy ulotki. Przedstawiamy naszą ofertę szerzej, pytamy o konkretne zainteresowania. Co ważne, w naszej szkole można na przykład bezpłatnie zrobić prawo jazdy. Oczywiście opowiadamy także o atmosferze w szkole, kadrze pedagogicznej. To też wielu interesuje – przyznał Mateusz Tuszyński z klasy IV c, zdobywający wiedzę na kierunku technik pojazdów samochodowych.

- Wiadomo, że większe zainteresowanie wykazują uczniowie, ale dziewczyny także pytają, na co mogą u nas liczyć. Przede wszystkim interesuje je nauka obsługi portów i terminali, ale zdarza się, że podejmują też naukę na kierunkach mechanicznych. Wszystko zależy od preferencji – dodał.

Klasy mundurowe w III LO także cieszą się zainteresowaniem

Tradycyjnie duże szanse na spełnienie się w przyszłości w roli policjanta, strażaka, ratownika medycznego czy żołnierza, daje wybór jednej z klas mundurowych w III LO im. gen. Władysława Andersa. Tutaj też chętnych na bliższe informacje na temat nauki, szkoleń w terenie i innych zagadnień nie brakowało.

- Klasy profilowane w naszej szkole dają szanse sprawdzenia, czy służba w wojsku, policji, straży pożarnej oraz ratownictwie medycznym to jest właśnie to, co chcemy w życiu robić. Nasza szkoła daje możliwość nauki nie tylko przedmiotów ogólnokształcących, ale także taktycznych i technicznych - mówił Marcin Salwa, nauczyciel w III LO im. gen. Andersa, opiekun klas wojskowych, który prowadzi m.in. zajęcia z edukacji wojskowej oraz strzelectwa i taktyki z wykorzystaniem broni palnej.

- Nasi kadeci uczą się posługiwania bronią palną, strzelania, taktyki. Współpracujemy m.in. z jednostką wojskową z Bytomia, skąd żołnierze przyjeżdżają do nas i prowadzą zajęcia praktyczne. Są u nas także dziewczyny. Nie ustępują chłopakom ani pod względem sprawności fizycznej, ani opanowania technik z bronią – dodał.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto