Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak park Bioróżnorodności w Sosnowcu prezentuje się w pierwszyt dzień wiosny. MZUK przeprowasza w ogrodzie prace porządkowe

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Czy udało się nam odnaleźć wiosnę w sosnowieckim parku Bioróżnorodności? Oceńcie sami! Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czy udało się nam odnaleźć wiosnę w sosnowieckim parku Bioróżnorodności? Oceńcie sami! Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
Wiosna w końcu zawitała nad Zagłębie, chociaż aura może nasuwać skojarzenia z jesienią: pochmurna, deszczowa pogoda nie sprawia wrażenia, że za chwilę wszystko rozkwitnie kolorami. Jednak uważni obserwatorzy przyrody są w stanie dojrzeć pierwsze oznaki nadchodzącej zmiany pory roku. Udaliśmy się z aparatem do parku Bioróżnorodności w Sosnowcu, by odszukać pierwsze zwiastuny wiosny!

Park imienia Fusińskiego, znany wśród mieszkańców Sosnowca jako park Bioróżnorodności to jedyne tego typu miejsce w mieście. W przeciwieństwie do innych parków miejskich, tutaj zieleń jest głównie pozostawiana samej sobie, a ingerencja opiekunów parku – Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych – ogranicza się jedynie do uprzątania terenu.

- Podstawowym zadaniem parku jest edukacja i ochrona dzikiej przyrody. To miejsce zostało stworzone z dwóch względów: aby służyć mieszkańcom Sosnowca w celach wypoczynkowych, ale również aby chronić rośliny zagrożone wyginięciem. Park ma całkowicie odmienny od innych tego typu miejsc charakter: nie jest nastawiony na rekreację. Tutaj nie ma mowy o food truckach, koncertach, festiwalach czy też o jeździe na rowerze czy hulajnodze. Odpoczynek, spacer, chłonięcie i podziwianie przyrody – to główne założenia tego miejsca – mówi o parku Bioróżnorodności Anna Żuber, pracownica administracyjna sosnowieckiego MZUK-u.

Dlatego to też w tym miejscu szukanie pierwszych oznak wiosny jest zadaniem wyjątkowym: w spokoju przyjrzeć się można tu różnym gatunkom roślin, sprowadzonym do Sosnowca z całego kraju.

Niezaprzeczalnym zwiastunem nadchodzącej wiosny są krokusy. Te zakwitły już w parku Fusińskiego. Znajdziemy je w okolicach północnej bramy, przy tarasie widokowym. Kwitnie również lawenda: jej białe i filetowe kwiaty znajdują się po prawej od wejścia do wyżej położonej części parku. Na kwietnikach pojawiły się również sasanki i przebiśniegi – niezawodny znak, ze coraz bliżej zmiana pór roku

Kwitną również drzewa. Na lipach i brzozach gałęzie wypuszczają już pierwsze pączki. Wierzba od dłuższego czasu się zieleni, zalążki liści widać również na bukach i klonach.

Równolegle prowadzone są prace porządkowe, przeprowadzane przez MZUK. Oczywiście, przeprowadzane są zgodnie z założeniami parku: nie ma mowy w ingerencję zieleni, usuwane są jedynie liście z trawników, by te mogły jak najszybciej odzyskać zielony kolor po zimie.

Nie mieliście okazji wybrać się do parku Bioróżnorodności w pierwszy dzień wiosny? Nic nie szkodzi! Zapraszamy do naszej galerii, gdzie możecie razem z nami wyruszyć tropem nadchodzącej wiosny!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto