Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szukamy Krysi od Kiepury. Zaśpiewała z Kiepurą podczas jego pobytu w Sosnowcu

Magdalena Nowacka
Ludwik Kasprzyk przed Pałacem Dietla, była tu szkoła muzyczna
Ludwik Kasprzyk przed Pałacem Dietla, była tu szkoła muzyczna fot. Marzena Bugała.
Ubrana w płaszczyk, chusteczkę na głowie, spod której widać burzę loczków (raczej ciemnych). Tak wyglądała Krysia, która w 1958 roku, 8 października, przed sosnowiecką Szkołą Muzyczną witała słynnego tenora, chłopaka z Sosnowca, Jana Kiepurę.

Udało jej się przejść przez tłum ludzi i podejść do wysiadającego z samochodu Kiepury. Rezolutnie poprosiła tenora, aby jej coś zaśpiewał. Niezrażona odmową spieszącego się artysty, sama zaśpiewała mu "Nie chcę cię, nie chcę cię znać". Rozbrojony śmiałością i głosem dziewczynki Kiepura, nie dość, że z nią zaśpiewał, to jeszcze wziął adres.

Dziewczynka mieszkała na ul. Czerwonego Zagłębia, obecnie ul. 3 Maja. Numeru jednak nie znamy. Jak zapamiętała to zdarzenie? Czy może zachęciło ją to do kształcenia się w kierunku muzycznym? I czy spotkała jeszcze kiedyś Kiepurę, albo dostała od niego list? Pytań jest mnóstwo. I razem z Wami, drodzy Czytelnicy, chcemy znaleźć na nie odpowiedź. A przede wszystkim odnaleźć Krysię, czyli dzisiaj panią Krystynę. Pomysł podsunął nam Ludwik Kasprzyk, prezes Fundacji im. Jana Kiepury. - Znalazłem wycinek z "Dziennika Zachodniego", w którym opisaliście spotkanie Krysi z Kiepurą. Pomyślałem, że odnalezienie jej byłoby wspaniałą sprawą. Zwłaszcza że przygotowujemy się w przyszłym roku do obchodów 110. rocznicy urodzin śpiewaka - mówi pan Ludwik.

Odnalezienie Krysi nie będzie proste, ale liczymy na Was - drodzy Czytelnicy. Wczoraj byliśmy na ul. 3 Maja pod numerami 46, 44 i 42. Rozpytujemy mieszkańców. I mamy pierwsze tropy. Pod numerem 42 otworzyła nam pani Izabela Orman. - Moja sąsiadka to pani Krystyna. Nie ma jej teraz w domu, ale na pewno ją zapytam. Wiek chyba podobny - zastanawia się pani Iza.

Pomysł poszukiwania odważnej i muzykalnej Krysi, która swoim wdziękiem oczarowała Jana Kiepurę, bardzo jej się spodobał. - Mam tu dużo znajomych. Bardzo chętnie włączę się do waszej akcji poszukiwawczej i spróbuję ją nagłośnić - obiecała nam pani Iza. Szukamy już więc we trójkę, razem z panem Ludwikiem.

Do akcji zaprosiliśmy także księdza Tomasza Folgę z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ksiądz obiecał ogłosić po niedzielnej mszy informację o poszukiwaniach Krysi. - Skoro mamy imię i wiek, możemy spróbować ustalić przez księgi parafialne datę chrztu - mówi ksiądz Tomasz. I obiecuje poprosić o pomoc innych księży. Akcji przyklaskuje także Michał Góral, dyrektor Klubu im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Zwłaszcza że to właśnie tu znajduje się salonik z pamiątkami po tenorze. Jest ich przeszło 3 tysiące, a wśród nich frak, w którym występował na koncercie w Sosnowcu. Może uda nam się również dotrzeć do potomków i rodziny śpiewaka? Zaprosić ich na 11o. rocznicę urodzin tenora? W Nowym Jorku żyje jeszcze Marta Eggerth, żona artysty. Ma 99 lat. Podobno wciąż udziela lekcji śpiewu i pisze książkę. Jednak nie chce udzielać informacji ani o samym Kiepurze, ani o jego życiu i rodzinie. Nie wiemy, co się stało z dwoma synami Kiepury - Janem Tadeuszem i Marianem Wiktorem. Natomiast na cmentarzu przy alei Mireckiego jest pochowana babcia mistrza ze strony ojca, jego stryj z żoną i siostry cioteczne. - Jedna z nich, Janina Kiepura-Osiecka, też była artystką - mówi pan Ludwik. O wszystkich postępach w akcji "poszukiwanie Krysi od Kiepury" będziemy pisać!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto