Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital im. Św. Barbary w Sosnowcu z nowym oddziałem endoskopii. Podpisano umowę o współpracy sosnowieckich szpitali i pogotowia ratunkowego

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała-Astaszow / Polska Press
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu odbyło się uroczyste otwarcie pracowni endoskopii przewodu pokarmowego. Dzięki przeprowadzonym pracom pacjenci mają teraz dostęp do nowych, zrewitalizowanych pracowni i gabinetów specjalistycznych. Ponadto, dyrektorzy sosnowieckich szpitali i pogotowia ratunkowego podpisali umowę o wzajemnej współpracy w zakresie leczenia pacjentów dotkniętych udarami.

Po uruchomieniu w grudniu ubiegłego roku nowej pracowni angiograficznej Wojewódzki Szpital Miejski pochwalić się może kolejną ważną inwestycją. 13 kwietnia uruchomiony został nowy oddział endoskopii przewodu pokarmowego. Teraz wszystkie gabinety specjalistycznych badań endoskopowych, pracownie z wydzielonymi przestrzeniami dla chorych przygotowujących się do badań, sale wybudzeń i zaplecze socjalne zarówno dla pracowników, jak i pacjentów znajdują się na wydzielonym obszarze szpitala, dzięki czemu skróci się czas przygotowania i wykonywania zabiegów medycznych.

Pracownia endoskopii funkcjonowała w szpitalu św. Barbary od początku jego istnienia, jednak, jak mówi Jerzy Eszyk, lekarz medycyny, kierownik oddziału Gastroenterologii i Onkologii Przewodu Pokarmowego, do tej pory funkcjonowała w dużo gorszych warunkach, zarówno dla personelu medycznego, jak i pacjentów.

- Jeszcze w zeszłym roku nasza pracownia mieściła się na trzech poziomach. Teraz funkcjonujemy w jednym miejscu, przystosowanym do obsługi zarówno pacjentów ambulatoryjnych, jak i szpitalnych. Co więcej, odkąd mamy tę pracownię, możemy łączyć różne zabiegi endoskopowe. To daje korzyść pacjentowi, jest bezpieczniejsze, bo skraca czas znieczulenia, daje też pole do dalszego rozwoju oferty medycznej – mówi dr Eszyk.

Dzięki przebudowie i nowoczesnej adaptacji pomieszczeń w ramach jednej pracowni można teraz wykonać wszystkie badania endoskopowe dostępne w WSS nr 5 tj. gastroskopię, kolonoskopię, endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną oraz ultrasonografię endoskopową. Pracownia ściśle współpracuje z Poradnią i Oddziałem Gastroenterologii, co stanowi ogromne udogodnienie diagnostyczne dla pacjentów kierowanych do takich badań. Każdego miesiąca z oferty pracowni korzysta ponad 450 pacjentów.

Koszt całego przedsięwzięcia to 1 200 000 złotych, z czego 800 000 pochodziło z wsparcia fundacji „I jesteś w domu” i firmy „Agata Meble”, która ufundowała umeblowanie oddziału. P.o. dyrektora WSS5 profesor Bartosz Staszak na uroczystym otwarciu oddziału złożył na ręce Tomasza Żaka, prezesa fundacji, list z podziękowaniami za okazaną hojność.

- Remont pracowni endoskopii to już kolejna inwestycja w Szpitalu Specjalistycznym w Sosnowcu, a przed nami kolejne i mam nadzieję, że już niedługo spotkamy się tu w związku z inwestycjami w pracowni radiologicznej, szpitalnym oddziale ratunkowym i największym naszym przedsięwzięciem związanym z modernizacją sal operacyjnych. Wszystko to służyć będzie zarówno pacjentom, jak i komfortowi pracy lekarzy - podkreślała obecna na uroczystym otwarciu wicemarszałek Anna Jedynak.

Nie było to jedyne ważne dla szpitala i jego pacjentów wydarzenie. Sosnowiecki Szpital Miejski sp. z o.o., Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, reprezentowane przez dyrektorów placówek: prezes zarządu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego sp. z o.o. w restrukturyzacji Anetę Kawkę, dyrektora Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu Klaudiusza Nadolnego i p.o. dyrektora WSS5 profesora Bartosza Staszaka podpisały umowę o w zakresie zoptymalizowania udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie leczenia udarowego pacjentów przyjmowanych w SOR lub izbie przyjęć i do oddziałów neurologicznych.

Mieszczący się w Sosnowcu szpital im. św. Barbary jest jednym z 27 krajowych centrów udarowych leczących ostry udar niedokrwienny za pomocą trombektomii mechanicznej. Dzięki zawartemu porozumieniu pacjenci ze zdiagnozowanym udarem i znajdujący się w tak zwanym okienku czasowym – do 6 godzin od wystąpienia pierwszych objawów – mają szansę na zabieg, który może ocalić życie lub uchronić od niepełnosprawności.

Przeprowadzanie tombektomii w WSS nr 5 w Sonsnowcu jest możliwe między innymi dzięki oddanemu do użytku pod koniec ubiegłego roku angiografowi sufitowemu, zakupionemu za 4,5 miliona złotych, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie na miejscu wymagających precyzji zabiegów naczyniowych – takich jak usuwanie skrzepów. Jak poinformował dr.n.med. Paweł Gruenpeter, kierownik Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym, dzięki nowemu sprzętowi tylko w ciągu ubiegłego tygodnia udało się uratować zdrowie i życie dwóch kobiet – ofiar udaru.

od 16 lat

- Skuteczność trombolizy i trombektomii jest wielokrotnie większa w pierwszej godzinie zastosowania leczenia – mówi dr Gruenpeter. – Dzięki zainteresowaniu organu założycielskiego, dyrekcji szpitala i władz miasta możemy taką współpracę realizować.

Współpraca wchodzi w życie z dniem podpisania.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto