Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szokująca liczba bezrobotnych w woj. śląskim! Tutaj osób bez pracy jest najwięcej...

Redakcja
Województwo śląskie, będące sercem przemysłowym Polski, stoi w obliczu wyzwań związanych z bezrobociem. Widać to niestety w statystykach. Z naszej galerii dowiesz się, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. Sprawdź, w których miastach liczb osób bez pracy jest najwyższa.

W tych miastach bezrobotnych jest najwięcej! Sprawdź statystyki - kliknij TUTAJ

Według raportów Głównego Urzędu Statystycznego i Wojewódzkiego Urzędu Pracy liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy na koniec grudnia 2023 roku wyniosła 62 445 osób: 33 577 kobiet, 28 868 mężczyzn.

Zwrócić należy uwagę na fakt, że bezrobocie na Śląsku nie jest jednolitym zjawiskiem. Istnieją subregiony, gdzie wskaźniki bezrobocia są znacznie wyższe niż średnia krajowa. Przemysłowe miasta, które kiedyś były bastionami gospodarki, obecnie często zmierzają ku restrukturyzacji i adaptacji do nowych realiów rynkowych, co może prowadzić do trudności z zatrudnieniem dla niektórych grup społecznych.

Dynamika gospodarcza, związana ze zmianami technologicznymi, wygaszaniem niektórych gałęzi przemysłu, oraz zmieniającymi się preferencjami konsumentów, przyczynia się do wyzwań na polu zatrudnienia.

W odpowiedzi na te wyzwania lokalne władze oraz instytucje zajmujące się rynkiem pracy podejmują działania mające na celu poprawę sytuacji. Programy szkoleniowe, kursy poszerzające kwalifikacje oraz inicjatywy wspierające przedsiębiorczość stają się integralną częścią strategii na rzecz zmniejszenia bezrobocia i zwiększenia elastyczności zawodowej mieszkańców regionu.

Śląskie w liczbach i procentach

Statystyki Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach oprócz liczby osób bez pracy zawierają także informację na temat poziomu wykształcenia osób bezrobotnych. A stan na koniec listopada 2023 r. wskazuje, że najwięcej takich osób notujemy wśród tych z wykształceniem gimnazjalnym, podstawowym i niżej (26,1%), kolejną grupą są osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym i branżowym (23,9%) oraz policealnym i średnim (23%).

Dużo łatwiej znaleźć pracę tym, którzy mogą pochwalić się dyplomem ukończenia studiów. Tu wskaźnik wskazuje 15,9% bezrobotnych. Najlepiej na rynku pracy radzą sobie osoby z wykształceniem średnim ogólnokształcącym, ponieważ tu odsetek bezrobotnych jest najniższy i pokazuje 11,1%.

Według szacunków Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach na koniec grudnia 2023 r. w rejestrach pozostawało 1 030 bezrobotnych cudzoziemców, co stanowiło 1,6% ogółu zarejestrowanych.

Szokująca liczba bezrobotnych w woj. śląskim! Tutaj osób bez...

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto