Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciw COVID-19 w Sosnowcu. Przychodnie wstrzymują zapisy, w mieście praktycznie nie ma już wolnych terminów na szczepienie

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
123RF
Kolejne przychodnie wstrzymują zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. W wielu sosnowieckich przychodniach limit szczepionek wyczerpał się już w pierwszym dniu zapisów. Podobnie sytuacja wyglądała w Katowicach. W poniedziałek, 18 stycznia, po kilka wolnych miejsc oferowały jeszcze tylko wybrane punkty. Pacjenci słyszą w przychodniach, że szczepionek jest za mało. A będzie ich jeszcze mniej. Jeden z producentów ogłosił bowiem, że przez najbliższe 3-4 tygodnie zmniejszy dostawy swojego preparatu.

Szczepienia na COVID-19

Kolejki pod punktami szczepień, urywające się telefony, a ostatecznie brak wolnych terminów na szczepienie. Tak w wielu gminach woj. śląskiego wyglądał pierwszy dzień zapisów na szczepienie przeciw COVID-19.

Skończyły się miejsca. Przychodnie wstrzymały zapisy

W piątek, 15 stycznia, przypomnijmy, otwarta została rejestracja na szczepienia dla seniorów powyżej 80. roku życia, a także udostępnione zostały formularze zgłoszenia chęci zaszczepienia się dla wszystkich dorosłych (powyżej 18. roku życia).

Zapisywać się można trzema kanałami - przez stronę internetową pacjent.gov.pl, za pośrednictwem infolinii pod numerem 989 oraz telefonicznie bądź osobiście bezpośrednio w punktach szczepień, których wykaz dla każdego województwa znajduje się na stronach Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w zakładce "Szczepienia przeciw COVID-19" (gov.pl/szczepimysie – przyp. red.). Jeszcze tego samego dnia jednak okazało się, że nie wszyscy chętni załapią się na szczepienie w pierwszym kwartale tego roku.

- Zapisy w POZ przy ul. Hallera w Sosnowcu, zgodnie z planem szczepień były od 15 stycznia, a nie tylko 15 stycznia. W poniedziałek dowiedziałam się, że placówka zapisów już nie przyjmuje, bo otrzyma tylko 400 szczepionek na grupę 80 plus - opisuje w liście do DziennikZachodni.pl pani Aleksandra. Przypomina także, że seniorzy po osiemdziesiątce to często ludzie schorowani, niepełnosprawni, mający problemy w poruszaniu się, a po raz kolejny zostali pozostawieni z problemem. - Dramat i żenada! Takich placówek jest mnóstwo! Nie tylko w Sosnowcu. Dodatkowo są ogromne problemy z dodzwonieniem się na infolinię - denerwuje się.

Szefowa sieci przychodni Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Sosnowcu, Małgorzata Macek, tłumaczy, że wstrzymanie zapisów na szczepienia wynika z ograniczeń nałożonych na punkty szczepień przez Narodowy Fundusz Zdrowia. - Mogliśmy zapisać tylko 30 pacjentów tygodniowo do końca marca. To sześć szczepień na jeden dzień. Taki bowiem harmonogram został uzgodniony z NFZ - wyjaśnia.

Szczepionek jest za mało. W Katowicach POZ-ty też mają komplet

ZLA w Sosnowcu ma cztery punkty szczepień - na ulicach Hallera, Wawel, Wojska Polskiego i Nowopogońskiej. W dwóch pierwszych punktach wolne terminy skończyły się już 15 stycznia ok. godz. 14.

- Panie pielęgniarki zapisywały zainteresowanych pacjentów jeszcze do przychodni na ul. Wojska Polskiego i Nowopogońskiej. Obecnie wszędzie mamy komplet pacjentów - opowiada dyrektorka ZLA w Sosnowcu.

W poniedziałek, 18 stycznia, po kilka wolnych miejsc oferowały jeszcze tylko wybrane punkty w mieście. Jak zapewnia Macek, jeśli tylko otrzyma zielone światło z NFZ na rozszerzenie grafiku, pacjenci zostaną o tym powiadomieni. - Obecnie jest po prostu za mało szczepionek - przyznaje.

Limit 30 dawek tygodniowo obowiązuje w każdym punkcie szczepień. Najszybciej więc wolne miejsca kończą się w największych przychodniach, a także na osiedlach zamieszkałych głównie przez seniorów oraz w gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu.

Rejestracje pacjentów na szczepienia przeciw COVID-19 wstrzymały już także przechodnie Tommed w Katowicach, które prowadzą punkty przy ul. Fredry i Dębowej. Komplet pacjentów do końca marca mają także przychodnia Fundacji Unii Brackiej Staszic w Giszowcu czy Centrum Medyczne Graniczna. Tam jednak usłyszeliśmy, że placówki nie zamierzają wstrzymywać zapisów.

- Zapisujemy cały czas, następnie według kolejności będziemy informowali pacjentów o szczepieniu. Jeśli tylko pojawi się więcej szczepionek, będziemy szczepić. Taką przyjęliśmy zasadę, wszystko zależy od przychodni - informują panie podczas rejestracji.

Producent zmniejszył tymczasowo dostawy

Wiele wskazuje jednak, że w najbliższym czasie szczepionek, zamiast więcej, będzie mniej. 15 stycznia Pfizer, producent preparatu Comirnaty, ogłosił bowiem, iż w najbliższych tygodniach zmniejszy dostawy swojego specyfiku. Powodem tego są starania firmy, aby w dalszej perspektywie zwiększyć produkcję preparatu z planowych 1,3 mld do 2 mld dawek w 2021 roku.

Obecnie, przypomnijmy, trwają jeszcze szczepienia tzw. grupy zero, a więc pracowników służby zdrowia czy matek dzieci przedwcześnie urodzonych. Pierwsi seniorzy zaszczepieni zostaną 25 stycznia. Wcześniej, od 22 stycznia rozpocząć ma się rejestracja seniorów w wieku 70-79 lat. Mogą oni jednak załapać się na preparat dopiero w drugim kwartale tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto