Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strategia dla Jury

IWONA KUŹNIAK
Trwają prace nad stworzeniem wspólnej strategii rozwoju dla całej Jury. Zdjęcie: Jacek Tomeczek
Trwają prace nad stworzeniem wspólnej strategii rozwoju dla całej Jury. Zdjęcie: Jacek Tomeczek
W pierwszych "Warsztatach strategicznych", które odbyły się w ogrodzienieckiej siedzibie Związku Gmin Jurajskich, uczestniczyli przedstawiciele 39 gmin wchodzących w skład Związku, przedstawiciele branży turystycznej i ...

W pierwszych "Warsztatach strategicznych", które odbyły się w ogrodzienieckiej siedzibie Związku Gmin Jurajskich, uczestniczyli przedstawiciele 39 gmin wchodzących w skład Związku, przedstawiciele branży turystycznej i agroturystycznej, Zarządu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego i Małopolskiego oraz wszyscy zaangażowani w promocję regionu.

- Głównym zadaniem warsztatów było zorientowanie się, czy istnieje potrzeba stworzenia wspólnej Strategii, następnie zdiagnozowanie możliwości tkwiących w całym regionie i opracowanie wspólnego planu działań. Efektem dyskusji warsztatowych będzie wypracowanie wspólnego programu i stworzenie szczegółowych projektów rozwoju poszczególnych gmin, dla zwiększenia ruchu turystycznego i polepszenia jakości oferowanych usług w obrębie całej Jury - mówi Robert Nieroda, dyrektor biura ZGJ. - Oczywiście większość gmin przedstawiła własne strategie rozwoju turystyki, które zostaną uwzględnione we wspólnym opracowaniu.

Największą szansą dla Jury jest rozpropagowanie "turystyki przygodowej", związanej z aktywnym wypoczynkiem i wytworzenie wspólnego produktu markowego. Do tego przede wszystkim potrzebne jest odpowiednie przygotowanie bazy noclegowej, zapewnienie turystom sprzętu rekreacyjnego, opieki instruktorów dla uprawiających turystykę skałkową.

- Chcemy promować Jurę jako region bez granic administracyjnych, przyjazny dla turysty - dodaje Robert Nieroda. - Wspólna strategia ma istotny dla wszystkich zaangażowanych w rozwój jurajskiej turystyki aspekt: daje podstawy do ubiegania się o środki pomocowe z funduszów unijnych.

Problemem większości gmin jurajskich jest słabo rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna. Sygnalizowano potrzebę stworzenia obiektów turystycznych w miejscach najbardziej atrakcyjnych krajobrazowo, co nie spotkało się jednak z pozytywną opinią Zarządu Parków. Inną bolączką gmin jurajskich jest nie wszędzie rozwiązany problem gospodarki odpadami.

- Podczas opracowywania strategii, należy zwrócić uwagę na podstawowy, często bagatelizowany problem: ochronę Jury - mówi Marta Ciszewska, naczelnik Wydziału Architektury w UM w Zawierciu. - Nie możemy zapominać, że piękno Jury tkwi właśnie w dzikości jej przyrody i uroku nietkniętego ludzką ręką krajobrazu. A więc należałoby zaakcentować przede wszystkim ochronę Jury, a dopiero później jej umiarkowany rozwój turystyczny. Sądzę też, że konieczne będą dalsze spotkania w związku z pracą nad strategią, gdyż jest to problem wieloaspektowy, a od jasno i rozsądnie określonego celu w dużej mierze będą zależeć losy całego regionu.

Projekt "Strategii Rozwoju Turystyki na obszarze Jury Krakowsko - Częstochowskiej" został pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Gospodarki, dzięki czemu zyskał dofinansowanie dwóch trzecich kosztów, pozostałe koszty ponosi ZGJ, wykonawca projektu. Podwykonawcami są: Lech Strzębicki z Akademii Ekonomicznej z Krakowa, Andrzej Woźniak z Akademii Rolniczej w Krakowie i Elżbieta Kmita, specjalistka z zakresu turystyki wiejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto