Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Społeczny Komitet Obrony Mieszkań Zakładowych dawnej KWK Niwka-Modrzejów obchodzi rocznicę swojego powstania

Sławomir Cichy
Tylko determinacji i konsekwencji lokatorów mieszkań zakładowych w Niwce pięcioletnia batalia o wykup mieszkań zbliża się do końca
Tylko determinacji i konsekwencji lokatorów mieszkań zakładowych w Niwce pięcioletnia batalia o wykup mieszkań zbliża się do końca Fot. Arc
Kiedy pod koniec marca 2005 roku radny Zygmunt Witkowski z Niwki dowiedział się, że syndyk po kopalni dostał zielone światło do sprzedaży bloków z lokatorami nie wiedział, że batalia o ich odzyskanie i możliwość wykupu potrwa pięć lat.

Dziś po serii pikiet, tonach pism wysłanych do parlamentarzystów, ministerstw, Katowickiego Holdingu Węglowego i sosnowieckiego ratusza, pierwsi lokatorzy będą mieli niebawem szansę podpisać umowy kupna-sprzedaży mieszkań.

- Do finału sprawy zostało nam tylko ogłoszenie przez KHW przetargu na wyłonienie rzeczoznawcy, celem przeprowadzenia inwentaryzacji mieszkań przeznaczonych do sprzedaży. Chodzi o pomiary wielkości, powierzchni przypadającej na działce, lokalizacji itd. - mówi radny Witkowski.

Po zakończeniu tej procedury holding wystąpi do lokatorów z oficjalną propozycją wykupu z preferencyjną ceną mieszkania. Na razie procedura będzie dotyczyć 292 mieszkań, ale jak zapewnia radny pozostali lokatorzy ponad 400 też doczekają się swojej kolejności.

- Ale początki batalii były trudne. Na zwołane naprędce na 30 marca 2005 roku w siedzibie syndyka zebranie przyszło około 200 osób. Zaczynaliśmy jak Samoobrona, od pikiety siedziby holdingu w Katowicach, zresztą działacze tej partii do nas dołączyli przychodząc z transparentami i megafonami. Nas jednak nie interesowała polityka, a negocjacje w sprawie mieszkań, dlatego protest zamieniliśmy na konstruktywną pracę związaną z przekonaniem osób decydujących o majątku kopalni, że mieszkania się zwyczajnie pracownikom należą - opowiada Witkowski, dodając że najwięcej pomogli mu lokalni działacze PiS. Partii, która była wówczas u władzy. - Z obietnic, które padały ze wszystkich stron sceny politycznej, konkrety usłyszałem tylko od tej formacji. Pani Ewa Malik skontaktowała mnie z ówczesnym ministrem odpowiedzialnym za górnictwo Pawłem Poncyliuszem i on pchnął sprawę do przodu po naszej myśli. Nie mogę też zapomnieć o pomocy senatora PO Zbigniewa Szaleńca i Jolanty Staniak z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich - wylicza.

Dzięki wstawiennictwu tych osób 28 grudnia 2006 roku syndyk podpisał z KHW akt notarialny, dotyczący przeniesienia własności, co dało lokatorom gwarancję bezpieczeństwa, bo nie zostaną sprzedani wraz z mieszkaniami. Dwa lata później działania Komitetu doprowadziły do podpisania porozumienia między gminą a holdingiem w sprawie zamiany gruntów, aby te znajdujące się pod blokami były własnością holdingu. - Rok temu, dzięki pomocy naszych parlamentarzystów Grzegorza Pisalskiego i Witolda Klepacza ekspresowo załatwiono zawarcie aktu notarialnego o zamianie gruntów, jednak procedura wpisu do ksiąg wieczystych z niewiadomych przyczyn trwała aż do października 2009 r. - mówią lokatorzy.

15 marca 2010 r. Rada Nadzorcza KHW wyraziła zgodę na sprzedaż 292 mieszkań przy ul. Wojska Polskiego, Kopalnianej, Konstytucji, Tuwima i Szybowej. Każdy najemca po otrzymaniu propozycji kupna mieszkania będzie miał 3 lata na taki krok od chwili wykupu pierwszego mieszkania.

- Zakładamy, że pierwsze mieszkanie zostanie sprzedane w IV kwartale tego roku. O szczegółach będzie okazja porozmawiać w połowie miesiąca na spotkaniu z przedstawicielami KHW ktore organizujemy w Gimnazjum Nr1 - kończy Witkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto