Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowieckie Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła z tytułem Modernizacja Roku

AD
Sosnowieckie Hospicjum im. św. Tomasza zdobyło prestiżowe wyróżnienie w 22.edycji Plebiscytu Modernizacja Roku 2017. By dojść do finału, placówka musiała pokonać około 500 innych inwestycji, ubiegających się o ten tytuł.

Sosnowieckie Hospicjum im. św. Tomasza to instytucja bardzo potrzebna w mieście. Przez wiele lat jednak jego wolontariusze i pracownicy mogli się opiekować chorymi tylko w ich domach. Od kilku miesięcy funkcjonuje już jako placówka, dysponująca ośrodkiem dziennym oraz stacjonarnym.

Czekano na to blisko 20 lat. 8 grudnia 2017 r. oddano do użytku pierwsze w Zagłębiu centrum stacjonarnej opieki hospicyjnej. Powstało w budynku dawnej szkoły górniczej przy ul. Hubala-Dobrzańskiego na pograniczu Klimontowa i Porąbki w Sosnowcu. Adaptowany, do potrzeb hospicjum, budynek zyskał dodatkowo dobudowaną, zupełnie nową część w której znajdują się obecnie pomieszczenia dla chorych objętych całodobową opieką.

Opieka kompleksowa

- To obiekt bardzo przemyślany, by umożliwiał świadczenie kompleksowej opieki nad pacjentami. Oprócz weryfikacji walorów architektonicznych, właśnie kompleksowość ujęła kapitułę konkursową - mówi Małgorzata Czapla, prezes zarządu Hospicjum Sosnowieckiego im.św. Tomasza Apostoła. - Koncepcja tego obiektu powstawała przez dwa lata. Tworzyliśmy ją sami z pomocą architekta. Jeździliśmy po innych hospicjach, podpatrywaliśmy, jakie rozwiązania się sprawdzają, pytaliśmy jakich błędów powinniśmy uniknąć, by obiekt był jak najbardziej funkcjonalny i ogólnie dostępny - wspomina pani prezes.

Właśnie funkcjonalność, świetny dostęp do wszystkich pomieszczeń dla osób niepełnosprawnych, estetyka i kompleksowość opieki przesądziły o zdobyciu prestiżowego wyróżnienia.

- Hospicjum, jak wcześniej, opiekuje się chorymi w domach, ale dzięki tej inwestycji mogliśmy stworzyć dwa dodatkowe obszary - dzienny i całodobowy ośrodek opieki nad pacjentami - dodaje pani prezes.

Do dziennego ośrodka chorzy mogą przyjść rano i wrócić do domu po południu. Takich pacjentów sosnowieckie hospicjum ma obecnie 16. W całodobowym hospicjum przebywa 20 pacjentów. Najwięcej podopiecznych, bo od 140 do 150, to pacjenci, którymi hospicjum opiekuje się w naturalnych środowiskach, w ich własnych domach.

- Otwarcie nowej placówki hospicyjnej miało miejsce 8 grudnia, a już 18 grudnia przyjęliśmy pierwszego pacjenta - mówi Małgorzata Czapla.

Inwestycja kosztowała prawie 10 mln zł (9,8 mln zł). Część pieniędzy udało się pozyskać z funduszy unijnych (5,5 mln zł).

Wyróżnienie i I miejsce

Wykonawcą inwestycji był Zakład Remontowo-Budowlany Andrzej Muc. To on zgłosił obiekt do ogólnopolskiego plebiscytu, który od 22 lat organizuje Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego. Wśród 500 zgłoszonych placówek, sosnowieckiemu hospicjum udało się trafić do finałowej 50. 24 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala, na której wręczono zwycięzcom nagrody i wyróżnienia. Kapituła przyznała hospicjum wyróżnienie, a w głosowaniu internautów zdobył o 1. miejsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto