Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiecki Wojewódzki Szpital Specjalistyczny świętuje dziś trzydzieste urodziny

AD
Materiały WSS nr 5 w Sosnowcu
Dawny Szpital Górniczy, obecnie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu właśnie skończył trzydzieści lat. Z tej okazji w środę w sali widowiskowej sosnowieckiej Muzy zorganizowano okolicznościową konferencję. To jeden z najlepszych i najnowocześniejszych szpitali w województwie.

Rocznie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym pomoc znajduje ponad 25 tysięcy pacjentów. Szpital pomaga co godzinę ponad 23 nowym pacjentom. Szpital wybudowano dla górników. Rozwijający się na południu Polski przemysł górniczy, wymagał tez zaplecza, pozwalającego pomóc pracownikom kopalń po wypadkach. Za prace budowlane i wyposażenie każdej kondygnacji szpitala odpowiadała inna kopalnia. Sutereny szpitala wyposażyła Kopalnia „Grodziec”, parter „Czerwona Gwardia”, a za poszczególne piętra odpowiadały kopalnie: „Julian”, „Andaluzja”, „Jowisz”, „Generał Zawadzki”, „Siemianowice”, „Sosnowiec”, „Czerwone Zagłębie”, „Kazimierz-Juliusz”, „Niwka-Modrzejów”. Za prace na dziesiątym piętrze odpowiadał Zakład Robót Budowlanych. Mimo gigantycznego zaangażowania kopalń kosztorys rósł lawinowo. Rada Ministrów zatwierdziła koszty budowy na poziomie 770 milionów zł, a wydano trzy razy tyle. Placówka kosztowała ponad 2 miliardy złotych. Oddano go do użytku 3 października 1988 r. Powstawał 14 lat. Jak na tamte lata, był bardzo nowoczesny.
Szpitalem od dziesięciu lat kieruje Iwona Łobejko. Śmieje się, że przy okazji trzydziestolecia szpitala, tez ma w tym roku swój mały jubileusz. Przed dziesięcioma laty, szpital przechodził finansowe kłopoty. Trzeba było zabezpieczyć interesy pracowników i sprawić, by można było bezpiecznie tam pracować.
- W pierwszej kolejności trzeba było wprowadzić szpital w bezpieczną strefę finansową, by nie było sytuacji, w której zagrożone są wypłaty wynagrodzeń. Potrzebne było wprowadzenie dość twardego programu naprawczego. Jednak obyło się bez zwolnień grupowych - wspomina Iwona Łobejko, dyrektor WSS nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Obecnie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu znajduje się w strukturach samorządu województwa śląskiego. Wciąż remontowane są kolejne oddziały. W 2016 roku powstał tu np. pierwszy w Polsce oddział leczenia osób dorosłych chorych na mukowiscydozę. Niedawno otwarto tam także oddział diabetologiczny, kompleksowo zajmujący się pacjentami chorymi na cukrzycę i z tzw. stopą cukrzycową.
Na zdjęciach widać etap budowy szpitala, jego otwarcie i czasy współczesne. Na jednym z archiwalnych zdjęć widać lokomotywę, która... zasilała szpital w ciepło.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto