Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sosnowiecki raport smogowy. W mieście coraz mniej „kopciuchów’, od 2014 wymieniono ponad 6500 pieców. Powietrze najczystsze od lat

Adam Tobojka
Adam Tobojka
dashu83/freepik
Zaprezentowany przez urząd miasta raport smogowy dotyczący Sosnowca napawa optymizmem. Według danych magistratu, w ciągu ostatnich ośmiu lat wymieniono ponad 6500 nieefektywnych cieplnie pieców. Poprawie uległo też powietrze w mieście: w 2022 roku liczba dni z przekroczoną dopuszczalną normą pyłów zawieszonych w powietrzu wyniosła zaledwie 13.

Walka ze smogiem w Sosnowcu przynosi wymierne efekty: dzięki programowi wymiany pieców i ociepleń domów wielorodzinnych na przestrzeni ostatniej dekady znacząco spadła ilość dni z dopuszczalnym maksymalnym przekroczonym stężeniem pyłów zawieszonych w powietrzu.

Jak podaje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, monitorujący stan powietrza poprzez notowanie rocznego i dniowego szkodliwych substancji, Sosnowiec może poszczycić się najczystszym powietrzem od co najmniej trzynastu lat. Kryteria klasyfikacyjne dla pyłu zawieszonego PM10 w celu ochrony zdrowia ludzi obejmują poziom dopuszczalny stężeń średnich rocznych 40 pikogramów na metr sześcienny oraz dobowy poziom dopuszczalny wraz z dopuszczalną częstością przekraczania, wynoszącą 35 dni dla stężeń dobowych przekraczających 50 pikogramów na metr sześcienny.

W rekordowym pod tym względem roku 2011 roczna średnia wynosiła aż 59 pikogramów przy 124 dniach z przekroczonymi normami dobowymi. Od tamtej pory zaczęła ona na szczęście spadać, w 2017 roczna średnia wynosiła już tylko 41 pikogramów przy 71 dniach z przekroczonymi stężeniami. W 2022 udało się zejść do najniższego od lat poziomu: roczna średnia wynosiła 25 pikogramów przy jedynie 17 dniach z przekroczonymi normami.

Co jest tego zasługą? W dużej mierze polepszenie jakości powietrza w mieście wiąże się z ciągłą realizacją programu wymiany pieców grzewczych na bardziej ekologiczne przy jednoczesnej realizacji programów dociepleń budynków wielorodzinnych prowadzonych przez Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w dzielnicach Juliusz i Kazimierz Górniczy, czy Osiedle Naftowa.

Jednak główną przyczyną coraz lepszej jakości powietrza w Sosnowcu są systematycznie wymieniane piece grzewcze w domach i budynkach wielorodzinnych. Od roku 2016 w ramach walki z smogiem miasto przeznaczyło na dopłaty do wymiany źródeł energii łącznie ponad 21 milionów złotych, a z dopłat skorzystało 2719 gospodarstw, przy czym zlikwidowano 4097 palenisk węglowych.

Na rok 2023 miasto w budżecie przewidziało 3 100 000 złotych. Jak wygląda obecnie program dofinansowań? W tym momencie wysokość możliwego przyznanego dofinansowania wynosi: wymiana pieca do 4 tys. złotych zarówno dla zabudowy jedno jak i wielorodzinnej, zakup i montaż pompy ciepła do 10 tys. złotych, montaż i zakup instalacji fotowoltaicznej do 5 tys. złotych.

Nie jest to jedyny program, w którym można wziąć udział w ramach oszczędności energetycznej i walki ze smogiem: równocześnie można składać wnioski do programu „Czyste powietrze”, sztandarowego programu państwowego, który skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy po spełnieniu określonych progów dochodowych mogą uzyskać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła lub docieplenie budynku. Kolejnym jest program „Ciepłe Mieszkanie”, dofinansowany w ramach środków z NFOŚ, w ramach którego uzyskać można środki na demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe służące do ogrzewania lokalu mieszkalnego, oraz zakup i montaż źródeł ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, na podłączenie lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku. Szczegółów udziału w programach dowiedzieć się można, kontaktując się z pracownikami wydziału ekologii  i gospodarki odpadami  urzędu miasta Sosnowiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto